24.02.2022, 13:59 | czytano: 25035

Budowa tunelu na zakopiance. Robotnicy rozebrali dom znanego pisarza

Fot. GDDKiA
Zakończyła się rozbiórka drewnianego domu poety i prozaika Jalu Kurka w Naprawie, autora takich powieści jak "Grypa szaleje w Naprawie" i "Księga Tatr". Dom, który stał obok budowanego tunelu na trasie S7, nie zniknie - zostanie odbudowany w innej części wsi.
- Wszystkie elementy zostaną zakonserwowane i przy sprzyjających warunkach atmosferycznych dom zostanie odtworzony na działce wskazanej przez wójta gminy Jordanów, na podstawie porozumienia zawartego z GDDKiA. Koszty związane z rozebraniem i odtworzeniem budynku ponosi GDDKiA - informuje Iwona Mikrut z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie.


Jeszcze miesiąc temu dom Jalu Kurka stał w Naprawie, nieopodal wlotu do portalu północnego tunelu. W tym miejscu stała kiedyś chałupa matki pisarza. Pod koniec lat 50. XX wieku Jalu Kurek wraz z żoną wybudowali tu drewniany dom w stylu zakopiańskim. Jedną z najsłynniejszych powieści pisarza jest „Grypa szaleje w Naprawie”.

Przed rozpoczęciem budowy S7 Lubień - Rabka Zdrój dom został wykupiony przez GDDKiA. Ma wartość kulturową, więc naturalną decyzją była taka, że warto go zachować. By tak się stało, GDDKiA podpisała z Wójtem Gminy Jordanów porozumienie oraz umowę darowizny. Na podstawie tych dokumentów GDDKiA przeniesie i odtworzy dom poety w innym miejscu, ale na terenie tej samej miejscowości. Miejsce wskazał samorząd - koło krytej pływalni. Dom jest już w częściach zdeponowany w magazynie. Jego przyszłość zacznie się w innym miejscu.Źródło: GDDKiA,r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Czytelnik25.02.2022, 08:24
Do "pomyśl zanim coś chlapniesz" - nie wiem co wczoraj spożywałeś, ale zdecydowane powinieneś zmienić dietę. Coś ci musiało bardzo zaszkodzić. Napisz po czym są takie odjazdy.
obcy24.02.2022, 23:00
nie interesuje mnie ,żadna partia ,bo tutaj mieszkam, ale przyglądam się temu z boku i "chlapek " ma całkowita rację i jak będą robić zrzutę na taczki to się dołożę (dla s7 też )
mario24.02.2022, 19:18
gut jest w pis
s724.02.2022, 18:14
@pomyśl jak coś chlapniesz.Pomyśl.Pomyśl gdzie se możesz dla siebie najwygodniejsze taczki kupić.
pomyśl zanim coś chlapniesz24.02.2022, 14:10
Nie zajmować się domem , a uruchamiać tunele , by normalnie dało się poruszać po Podhalu , bo już dość mamy tego bałaganu wywołanego przez PO , jagnę i Guta. Najpierw blokowali budowę , bo chcieli Igrzyskas robić , a teraz blokują i zmienili firmę , która jak zobaczyła ,że Tusek wrócił i może im nie zapłacić z beton , to uciekła z budowy . Wszyscy się tak Donka boją ,że uciekają z inwestycji jedna po drugiej . Taczki i wywieść do brukselki tego stracha na wróble .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl