04.03.2022, 14:27 | czytano: 1914

Liceum w Krościenku otrzymało patronat PTTK (zdjęcia)

arch. szkoły
Podpisane zostało porozumienie pomiędzy Powiatem Nowotarskim, Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym, Oddziałem Pienińskim Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Szczawnicy oraz Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Krościenku nad Dunajcem.
Efektem porozumienia jest objęcie patronatem "Żeromskiego" przez PTTK - a w konsekwencji stworzenie pierwszej w Polsce klasy patronackiej o profilu turystyczno - krajoznawczym.
W preambule do porozumienia czytamy: "Intencją stron zawierających Porozumienie jest współdziałanie w celu stworzenia warunków do rozwijania wśród uczniów Szkoły szczególnego umiłowania regionu Pienin, Beskidu Sądeckiego, Gorców i Spisza, poznawania historii, folkloru, tradycji, przyrody i geografii tego regionu, zachęcania do bezpiecznego uprawiania turystyki oraz sportów górskich, rozwijania pasji krajoznawczych, a także tworzenie podstaw umożliwiających uczniom w przyszłości pełnienie ról w szeroko rozumianej działalności turystycznej – przy wykorzystaniu tradycji oraz dorobku merytorycznego i ideowego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego".

- 19 marca 2021, w piątek po południu otrzymałem poważne pismo, wynikające z trudnej sytuacji, o konieczności wypracowania długookresowej koncepcji dalszego funkcjonowania i rozwoju szkoły. Całą noc myślałem i nic nie wymyśliłem, a właściwie to wymyśliłem – rano spakowałem plecak pojechałem do Tylmanowej i poszedłem w góry. Wyszedłem na Koziarz (dalej nic), Błyszcz (nic na mnie nie spłynęło) więc dalej na Dzwonkówkę. Przedzieram się przez śnieg i kombinuję. Góry, widoki, jak zwykle, dały mi inne spojrzenie na wiele spraw. Schodząc z Bryjarki do Szczawnicy uświadomiłem sobie, że rozwiązanie mam cały czas na wyciągniecie ręki – GÓRY. Wystarczy je tylko połączyć z edukacją. Szybki telefon do Jacka, jego zachwyt upewnił mnie w przekonaniu, że to może być to. Potem już burza mózgów w szkole. 1 kwietnia spotkanie z Panem Jerzy Kapłonem i kolejny krok za nami – wstępna akceptacja. Również z Organu Prowadzącego przychylność dla wizji patronatu PTTK i uruchomienia nowej klasy. Nasz Prezes też przychylnie odniósł się do pomysłu. Następnie długa droga wypracowania treści porozumienia – prawnicy analizują każde słowo.
Efektem tego jest dzisiejsze spotkanie w tych pięknych okolicznościach przyrody aby podpisać to porozumienie - mówił dyrektor Robert Dębski.

I dodał: - Jeszcze kilka słów, dlaczego Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Krościenku to najlepsze miejsce do uruchomienia pierwszej takiej klasy w Polsce. Wszystkim wiadomo, że nasz patron był bardzo związany z górami, mamy doskonałą kadrę nauczycieli, a wśród nich pasjonatów gór, przodowników, przewodników turystyki pieszej oraz rowerowej, instruktorów narciarskich, snowboardowych, wspinaczkowych, jesteśmy pomysłodawcami i współorganizatorami Rajdu Śladami Partyzantów na Przysłop (to już 7 edycja), powszechnie o Liceum mówi się że to „Szkoła w sercu Pienin”. Trochę to nie prawda, ale powiem więcej to szkoła na styku trzech pięknych regionów: Pienin, Gorców i Beskidu Sądeckiego. Liceum znajduje się na Głównym Szlaku Beskidzkim (od Ustronia na 209 km, od Wołosatego na 302 km) i od 2015 roku mamy doskonale funkcjonujące SKKT. Więc gdzie jeśli nie tu - podsumował dyrektor Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Krościenku nad Dunajcem.

W spotkaniu wzięli udział: starosta Krzysztof Faber, wicestarosta Bogusław Waksmundzki, Marta Skawska – dyrektor Powiatowego Centrum Oświaty, Jerzy Kapłon - prezesa Zarządu Głównego PTTK, Adam Jędras - Sekretarz Generalny ZG PTTK, Marek Misztal – prezes Zarządu Oddziału Pienińskiego PTTK w Szczawnicy, Andrzej Sproch – prezes Oddziału Pienińskiego PTTK w Krościenku nad Dunajcem, Katarzyna Zaziąbło – przewodnik, Przewodnicząca Rady Rodziców Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego, przewodnicy i działacze PTTK, nauczyciele i reprezentacje uczniów Liceum.

opr.s/ zdj. arch. szkoły
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl