07.03.2022, 08:29 | czytano: 6607

Radni powiatowi zastanawiają się, czy nie lepiej przejść z gazu na pellet

W styczniu rachunek za ogrzewanie gazem w Liceum Ogólnokształcącym im. S. Goszczyńskiego wyniósł 58 tysięcy złotych. Fot. Archiwum
NOWY TARG. W styczniu rachunek za ogrzewanie gazem w Liceum Ogólnokształcącym im. S. Goszczyńskiego wyniósł 58 tysięcy złotych, podczas gdy rok wcześniej było to 18 tys. zł. W domu pomocy społecznej rachunek wzrósł dziesięciokrotnie. Na sesji Rady Powiatu Nowotarskiego pojawiły się głosy, że może trzeba coś z tym zrobić. Ale na razie pomysłów nie ma.
Sprawę poruszył radny Tomasz Hamerski, przy okazji rozmowy na temat przebudowy kotłowni w szkole powiatowej w Jabłonce, która ma być ogrzewana gazem. - Czy to jest decyzja ostateczna? Czy w związku z rosnącymi cenami gazu i z dzisiejszą sytuacją, która wróży dalsze wzrosty cen, czy może nie wartałoby się zastanowić, czy jest to najlepsze wyjście – pytał.
- Ceny są wysokie – przyznał starosta Krzysztof Faber. - Nie wiem, co będziemy robić – dodał, podając przykład czterokrotnego wzrostu cen w Goszczyńskim. - Będziemy się zastanawiać, jak faktury przyjdą ze wszystkich szkół.

Jak dodał, jakaś nadzieja jest w tym, że rząd obiecał pomoc w tej sprawie. Starosta mówił, że dotychczasowa polityka, opierająca się na przechodzeniu na gaz, była logiczna. Gaz jest bezobsługowy, jest to też ekologiczne źródło energii, a uchwała antysmogowa w Małopolsce wymusza odejście od węgla.

W dodatku w Jabłonce została wybudowana stacja gazu, więc podłączenie szkoły do gazu, tłumaczył, mało sens. - W tym trendzie, który był, szliśmy w kierunku gazu. Tak nakazywała logika – wyjaśniał.

Pytany przez radnego Hamerskiego, czy alternatywą nie mógłby być np. pellet, starosta odpowiedział, że można o tym dyskutować. - Teraz możemy się zastanawiać, ale co, ogłosimy, że przechodzimy na pellet, przeprojektowujemy kotłownie i zmieniamy? Za chwilę okaże się, że gaz będzie ciut tańszy, bo z pelletem też bywa różnie. Sytuacja jest tak dynamiczna, że trudno powiedzieć. Na razie idziemy w kierunku gazu – dodał.
- Gaz nie jest ekologicznym paliwem, jest paliwem kopalnym, od którego zachodnich gospodarstwach domowych się odchodzi, jako zanieczyszczającego atmosferę. Przechodzi się głównie na biomasę – zwracał uwagę radny Adam Gracz. Również małopolska uchwała antysmogowa, zauważył, mówi o odejściu od gazu za jakiś czas. Jego zdaniem należy się zastanowić „czy pchać się w coś, co nie jest tak naprawdę na wiele lat”.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
ciekawski08.03.2022, 21:47
@Anielita II Rangi
Najlepiej posługiwać się "półprawdą" i wprowadzać dezinformację. Czechom opłacało się przejąć polskie "nierentowne" kopalnie i zarabiają na nich niezłe pieniądze. Kolejny przykład to kopalnia Krupiński z łatwym dostępem do pokładów węgla najwyższej jakości - w dziwnych okolicznościach zamknięta, który gdyby wystawiono na sprzedaż, to by się ustawiła kolejka kupujących włącznie z tymi, którzy dostali (kupili za marne pieniądze) prawo do wydobycia węgla w sąsiedztwie pokładów Krupińskiego. Więcej nie będę pisał - jak powiedział jeden ze związkowców - jest to przekręt stulecia. Informacji na temat tej kopalni u wujka google zatrzęsienie. Twoje wywody, mają się nijak do rzeczywistości.
ciekawski08.03.2022, 21:29
@Antropos Halazon
Ot - znalazł się kolejny "ekspert", co ma problemy ze zrozumieniem tego co czyta. Przeczytaj moją wypowiedź jeszcze raz aż zrozumiesz jej sens.
ciekawski08.03.2022, 21:25
@zepisu
Tak to jest, jak się ma problem z czytaniem ze zrozumieniem i wp... się w dyskusję - między wódkę a zakąskę. Mój post odnosił się do wypowiedzi @sandrupa, który twierdził, że w Polsce węgiel wydobywa się z głębokości 2 - 3 kilometrów, dziwię się, że tego nie dostrzegasz. Wprowadzasz nowy temat do dyskusji - gatunki węgla, o których wcześniej nie było mowy i masz o to do wypowiadających się pretensje.

Faktycznie, podwórkowy ekspert. Szkoda czasu na dyskutowanie.
Anielita II Rangi08.03.2022, 17:50
NT, co tez pan mówi o cenach, znawco ty, mądrości skarbnico.
Tylko ostatnie kilkanaście lat, z danych dostępnych na giełdach CIF ARA,NEWC oraz RB :
2007-2008 ceny węgla rosną - rośnie cena gazu i ropy, rośnie import w Chinach, spada wydobycie w Rosji i Australii
koniec 2008 - załamanie ceny, bo doszedł kryzys giełdowy, wzrosły ceny certyfikatów, rosja wznowiła dostawy, Kolumbia rzuciła na rynek swój węgiel
2010 koniec roku cena rośnie- ropa podrożała, zima w europie ostrzejsza i większe zapotrzebowanie, powodzie zalały kopalnie w Australii
2011 znowu rośnie - powodzie w Australii, katastrofa w Fukushimie
2012-2015 maleje
2016 rośnie - chiny podnoszą swoje ceny ustalane przez państwo, spada wydobycie w RPA, rosji i Kolumbii, Francuzi wyłączają na kilka miesięcy większość reaktorów, a Niemcy nadrabiają braki produkcją w el. węglowych
Wciągu tych lat wahania cen były w granicach 50-120 dol/tonę
Jaki wniosek ? ceny są nieprzewidywalne, zależą od wielu czynników i gier giełdowych funduszy inwestycyjnych. Nikt nie wie jaka będzie cena za kilka lat. Może 150 a może 50 $. Dzisiaj jest w okolicach 85$ /t ( mówię o cenach na giełdach a nie na składzie opału w Ludźmierzu)

W latach 50-tych węgiel kosztował na pewno grubo poniżej 50$, ale nie mam dostępu do danych aby potwierdzić konkret.Pewnie jakieś 1-2 $. Tyle że wtedy wszystko było tańsze.
Trzeba by wziąć roczniki US Bureau of Economic Analysis i poszukać twardych danych. No nie chce mi się.
Oficjalnie dostępne dane które na szybko znalazłem to z 1980 roku cena węgla od 480zł/t do 2000zł/t przy kosztach wydobycia szacowanych na 6000zł. Ale ceny w PL były ustalane urzędowo i nie miały nic wspólnego z rynkowymi. Porównywanie cen jest bardzo ryzykowne bo trzeba by brać pod uwagę konkretny gatunek (choćby energetyczny/koksujący ?, energetyczny też ma różne rodzaje) A takie dane giełdowe sprzed 50 lat nie są powszechnie dostępne. Mozna oczywiście znaleźć, ale to kilka dni pracy, więc nie chce mi się szukać i pisać do paru instytucji.
W każdym razie z tą opłacalnością dobrze nie jest. Cała Europa się wycofała z górnictwa. Być może Polacy są wyjątkowo rozgarnięci i wiedzą coś, co dla reszty świata jest nieodgadnioną tajemnicą (Pan Tytka może wie ?) Może znają jakieś tajne metody obliczeń pokazujące, że węgiel jest opłacalny. ( i będzie kiedyś prawo Tytki, równanie Tytki... no jak Pitagoras prawie) I znowu będziemy uczyć inne narody, tym razem nie użycia widelca, ale kopania węgla. Ale szczerze mówiąc bardzo wątpię.
No i prawdą jest że był gigantyczny przerost zatrudnienia, a zarobki wywindowane na niebywały poziom. To, połączone z realnymi kosztami wydobycia posłało kopalnie na dno, gdy tylko trzeba było sprzedawać węgiel po rynkowej cenie, a nie wymyślonej w Warszawie.

Przypomnę ci, że kopalnie można było kupować.Dzisiaj zresztą można kupić na giełdzie, największe są notowane. Był taki okres gdy każdy mógł sobie kupić kopalnie albo dowolną inną fabrykę. Tylko tak wyszło, że po kopalnie nikt się nie zgłosił. Pracownicy nawet mogli zakładać spółki pracownicze i wykupować na preferencyjnych warunkach. Było coś takiego w latach 90-tych jak akcje pracownicze, każdy to dostawał za darmo. Górnicy też. No ale sami widzieli, że to niewiele warte i nikt nie chciał brać, wszyscy sprzedawali za grosze. W latach 90 tak było. Później już w ramach reformy górnictwa AWS wystawiono kopalnie na sprzedaż, no i jakoś nie było chętnych nawet za darmo. A ty mi tu ze światłą radą wyjeżdżasz: Wystawmy zamknięte kopalnie na sprzedaż, gwarantuje że każda znajdzie kupca! ahe, nooo, to juz było.
Powołano nawet taką Spółke Restrukturyzacji Kopalń, oczywiście spółkę skarbu państwa, ale jak na razie sprzedawanie kopalń sprowadza się do tego że jedna państwowa spółka odkupuje coś od drugiej za państwowe pieniądze. A chętnych z zewnątrz nie ma.
Kurde, żadnych reportaży nie oglądam a o antysmogowcach nic nie wiem. Może coś mnie ominęło ? najwidoczniej muszę poszukać. Tak samo jak o jakimś panu Tytce nic nie wiem. Jakiś Kopernik górnictwa ?
Ależ w Polsce opłaca się mnóstwo rzeczy :) Dłuuuuga lista przychodzi mi do głowy ale nie będę wyliczał. Ale z tego nie wynika, że górnictwo ma się opłacać. Kiedyś opłacało się młynarstwo. Młynarz to był gość. Bogaty, szanowany, znający super zaawansowaną technologię obsługi młyna...każda panna chciała za młynarczyka wyjść. Było-minęło. Dziś kupisz mąkę w każdym spożywczaku za parę zł, a o młynarzach nikt nie pamięta. To samo będzie z górnikami i ich węglem.
Antropos Halazon08.03.2022, 15:54
fantastyczne pomysły ludzie macie, piece kaflowe, piece na drewno :))) wróćmy do XIX wieku ! może jeszcze kurne chaty zaproponujecie ? i ognisko na środku każdej klasy. Już to widzę jak nauczyciel w LO zaczyna lekcje od dorzucenia węgla do pieca. A może dyżurnych palaczy będzie wyznaczał ? wysyłał kogoś do lasu po parę gałęzi na klasowe ognisko ? Popukajcie się w głowy.
Czarnek chce cofnąć szkołę o 50 lat, ale wy go przebijacie- cofnąć o 100 albo 150 lat
W domu to sobie możecie takie rzeczy robić, możecie żyć jak pradziadkowie, niezależni od prądu, wody, dostaw węgla, drewna... i cywilizacji. Tylko nie próbujcie namawiać innych na takie szaleństwo.
zepisu08.03.2022, 15:33
panie ciekawski, w Polsce jest 20 kopalń, z czego 9 fedruje poniżej 1000 m. Podać listę ? nie, znajdź se pan w necie. Najgłębiej ma Budryk - najniższy pokład na 1290m (rekord europy) Budowa VI szybu, tego najgłębszego to był inżynieryjny wyczyn. I sakramencko kosztowny, jak każdy wyczyn. w Budryku tylko dlatego się opłaca bo ma węgiel koksujący, najdroższy ze wszystkich rodzajów węgla. Ale praca tam, to prze...e. Temperatura, metan, tąpania. Ludzie co tam popracowali to tylko przeklinają.
Info o 700m średniej głębokości chlapnęła kiedyś p. Emilewicz, ministerka od czegośtam. Tyle że dane wzięła z wikipedii i nie uwzględniła faktu, że do średniej wliczyła małe i zamykane kopalnie. Więc ta jej średnia jest guzik warta. Ale info poszło w świat i wszyscy to powtarzają, tak jak pan.
Zgodnie z prawem geologicznym zasoby węgla bada się do 1250 m. Poniżej wydobycie jest uznane za bezsensowne, i nawet nie prowadzi się dokumentacji ile tego jest. Budryk to wyjątek. W tzw. zasobach bilansowych jest sporo, ale do wydobycia nadaje się niewiele. Bo to złoża 30cm do 60 cm węgla a reszta skała. Kopanie tego nie ma sensu.
Z tego się nadaje nie da się wykopać wszystkiego, bo na górze są miasta. Jakby wyfedrować wszystko to ulice i domy się zapadną. No to zostawia sie takie filary, czyli większość węgla ze złoża zostaje jako filar. No i w sumie tak wiele tego do wykopania nie ma. Starczy na jakieś 15-20 lat.Później trzeba by zejść głębiej, ale nie wiadomo gdzie, bo brak badań. A koszty już przy 1200 m są gigantyczne.Ze względu na koszty i problemy techniczno-geologiczne nikt nawet nie próbuje głębiej (nie licząc kopalni złota w RPA, maja nawet po 4km, ale geologia inna . W PL KGHM dopiero buduje szyb 1320m w kopalni miedzi, na razie to tylko plany -Głogów Głęboki Przemysłowy w Kwielicach. Ale przy miedzi jest inna geologia. Poza tym dopiero jak skończą to się okaże jakie niespodzianki znaleźli i jak to wyjdzie kosztowo.)

- Niemcy pozamykali wszystkie kopalnie węgla kamiennego. Ostatnia Prosper-Haniel w Bottrop. Zostały tylko kopalnie węgla brunatnego i takie jeszcze budują, niestety.
- Anglicy planują budowę jednej nowej kopalni w West Cumbia. Z naciskiem na planują. Ale nie będą kopać węgla energetycznego, tylko koksujący. Czyli najdroższy, który nadaje się do wytopu surówki w hutach i do przerobu na wodór - paliwo przyszłosci. Tylko z tego względu może to mieć szanse opłacalności.

Pan się dowie czym się różni kopalnia węgla kamiennego i brunatnego, najwyraźniej ma pan z tym problem. Tak samo jak zwiedzą czym się różnią gatunki węgla, czemu jeden może być opłacalny a drugi nie.

Faktycznie, podwórkowy ekspert. Szkoda czasu na dyskutowanie.
do fk08.03.2022, 15:01
do fk
Jan Hamerski jest Senatorem RP od 2015 roku, więc nie mógł w 2016 głosować za uchwałą sejmiku. Jak się nie znasz to się nie wypowiadaj. Nie udawaj mędrca.
Druga sprawa to o ile ja się nie mylę pellet to biomasa, więc paliwo ekologiczne i nie koliduje z uchwałą antysmogową. A tak na marginesie to uchwała antysmogowa winna być w związku z sytuacją w Europie zawieszona.
cba08.03.2022, 14:24
a który z radnych dostarczałby ten pelet?
ekologista na 2- 30008.03.2022, 12:48
ja proponuję zużyte opony samochodowe hahahahahahahahaaaaaa
ciekawski08.03.2022, 10:49
@tarżanin nowy
Przyznaję Ci rację. Instalując w domu CO (mam piec najnowszej generacji) - nie mam starego pieca (kopciucha) do CO ale mam w mieszkaniu kuchnie kaflową (z podkową na ciepłą wodę) a w pokojach piece kaflowe - obecnie służą jako wystrój mieszkania, są w dobrym stanie, mogę je uruchomić w każdej chwili. Jestem niezależny od dostaw prądu.
tarżanin nowy08.03.2022, 08:05
*ciekawski
Gdy nie będzie prądu to zarówno pompy ciepła jak i kotły gazowe, piece na pelet i ekogroszek również nie będą działać. Pompa ciepła potrzebuje tylko pradu, a pozostałe paliwa i prądu. Pozostają jedynie stare piece typu "ogniwo Biecz" z grawitacyjnym obiegiem wody, bo pompki obiegowe i liczne zawory steujące równiez prądu potrzebują. Jeśli faktycznie masz to zdywersyfikowane to oznacza, że masz stary dom zbudowany wiele lat temu ze starą instalacją. Oszczędzaj ją jak możesz bo nowego "koksioka", który nie wymagałby prądu już nie kupisz.
NT08.03.2022, 02:35
sandrupal
kiedy to wydobycie się nie opłacało? może napisz że kiedy likwidowali kopalnie to węgiel kosztował mniej niz 50 $/tona a dziś ile kosztuje ? ile będzie kosztował za 5 lat? do interesu czasem trzeba dokładać aby za chwilę wyjść na plus. Nie pitol o głębokościach kopalni bo wiele z nich zostało zlikwidowanych nie przez głębokie pokłady tylko przerost zatrudnienia po czasach komuny.Wystawmy zamknięte kopalnie na sprzedaż, gwarantuje że każda znajdzie kupca! Przytaczasz teksty dosłownie skopiowane z reportaży tvn i spotkań antysmogowców. Dzięki ludziom z twoim myśleniem dochodzimy do punktu że w Polsce nic się nie opłaca chociaż zarabiamy 3 razy mniej niż zachód Europy. Ostatnia kwestia nie napisałem nigdzie że jestem przeciwny sprowadzaniu węgla skądkolwiek nawet może być z Rosji byle był na składzie opału dostępny do kupienia a nie tak jak dziś, że jest problem kupić węgiel! Posłuchaj ludzi takich jak Pan Tytko może coś dotrze do twojej mózgownicy.
ciekawski07.03.2022, 23:08
@sandrupal
" Polska leży na węglu, tyle że ten węgiel jest tak głeboko, że nie opłaca sie wydobywać. To co było płytko i tanio dostępne - to już dawno zostało wykopane.
Czemu się nie opłaca ? bo jak złoże jest 2-3 km pod ziemią to zabezpieczanie wyrobisk kosztuje górę pieniędzy- muszą być dużo mocniejsze. ... Co z tego że złoża są, jeżeli są za głęboko."
Nie siej zamętu i dezinformacji - wgooglaj - głębokość wydobycia węgla "Po polski węgiel trzeba sięgać coraz głębiej - w Polsce średnia głębokość kopalni wynosi niespełna 700 m, a maksymalna ponad 1200 m."

Przestań pisać bzdury, które się kupy nie trzymają
" Anglicy już w latach 50-tych to przerobili - i pozamykali kopalnie ...
Niemcy też pozamykali swoje kopalnie. ..."
Wgooglaj "budowa nowych kopalni w Niemczech i Wielkiej Brytanii"

"... jako podwórkowy ekspert może pan blysnąć najwyżej u cioci na imienianch. Może z grzeczności nikt się popuka w głowę."

Myślę, że to wyczerpuje temat.
fk07.03.2022, 22:35
To jest mistrzostwo. Radny powiatu Tomasz Hamerski udaje mędrca i kwestionuję uchwałę antysmogową, którą w 2016 roku uchwalił jego ojciec Jan Hamerski radny sejmiku.
ciekawski07.03.2022, 22:33
Niech nie daj Boże nastąpi awaria sieci energetycznej - zostaną zlikwidowane elektrownie węglowe a w tym kierunku polityka idzie, to @sandrupal, @delegadao i Wam podobni, zostaniecie z ręką w nocniku. Bez prądu, Wasze pompy wodne są nic nie warte. Człowiek myślący - przewidujący, stosuje dywersyfikację ogrzewania domu, poprzez zachowanie pieców węglowych, w których można spalać i drewno - które można w każdej chwili uruchomić. Każdy medal ma dwie strony, a w obecnej sytuacji politycznej, trzeba być przygotowanym na wszystko.
Wyrocznia07.03.2022, 21:27
Od dawna znajomi pytali się mnie dlaczego nie przyłączam się do gazu, to teraz już wiedzą.
wodnik07.03.2022, 17:01
Przybyszu, nawet jeżeli uczniów nie ma w szkole to grzać trzeba. Zostawisz bez ogrzewania to rury mogą zamarznąć, wilgoć wyjdzie. Ciepło nawet w niewielkich ilościach musi krążyć żeby instalacji i budynku szlag nie trafił.
A w tym roku w styczniu już ceny energii były wyższe. Niektórzy dostali rachunki z prognozowanym zużyciem jako srednią z ostatniego roku (nie tylko z czasu kiedy sie słabiej grzało), ale z ceną z nowego roku. Wcale mnie nie dziwi taki skok. Niecałe 3x. A niektórzy dostali 8 albo 10x wyższe rachunki.
Nie wiem oczywiście jak było w tym wypadku, ale mnie to nie dziwi.
Tak czy inaczej - wszyscy mają ten sam problem: jak błyskawicznie zmienić źródło energii. I nikt nie wie jak to zrobić. Na razie zaskoczenie jest takie że w osłupieniu wszyscy stoją z opadnietymi szczękami i czekają, a nuż coś się zmieni, ktoś coś wymyśli, przecież to niemożliwe, kogo na to stać...
Może trzeba sie przyzwyczaić do bardzo drogiego ogrzewania. Tanio już było i nigdy więcej nie będzie.
delegadao07.03.2022, 16:45
Jan, tak, wczesna wersja ekogroszka była z miału (brykiety węglowe - w latach 70 - 80). Najpierw takie brykiety nazywano ekogroszkiem, a był i węgiel o nazwie groszek, więc chyba dla odróżnienia normalny drobny węgiel nazywali groszkiem a brykiety ekogroszkiem. Dawno temu, to możesz nie pamiętać. Później zaczęto robić opał z drobnego węgla sprzedawanego na worki i wiadra. Później zrobiła się moda na eko i pojawił się dzisiejszy ekogroszek. Przez lata tym dziadostwem paliłem. Nigdy więcej. Dzisiejszy ekogroszek ma niewiele wspólnego z tym początkowym, poza nazwą.
Pompę ciepła połaczoną z fotowoltaiką mam w domu. Od 6 lat działa. W zimie panele mają większą sprawność niż w lecie. Zimno im nie przeszkadza bo w niskiej temperaturze mają wyższą sprawność. A i tak nie liczy się temperatura tylko ilość światła, wystarczy że nie ma chmur i już prąd leci z paneli. Jak są chmury to leci mniej, ale leci.
A jak energii nie styka - bo są i takie dni, kilka a czasem kilkanaście dni w roku w roku - to różnicę pobiera się z sieci. W sumie i tak wychodzi tanio. Jak widze ceny gazu, węgla, ropy, peletu to sie tylko ciesze że nie dałem sie namówić na żadne takie paliwa, bo płaciłbym 4-5x więcej.

A leż se i kwicz... jak ci tak dobrze ze swoją ignorancją to se leż.
Jan07.03.2022, 15:43
..ekogroszek produkowano z miału..padłem na plecy. No DELEGADAO,tacy mądrzy jak ty na szczęście już rządzili i niech nas niebiosa chronią przed dyletantami. 8 jeszcze ta fotowoltaika wspomagająca pompy ciepła..W zimie..leżę i kwiczę z żalu nad takimi ja ty i tobie podobnymi.
Przybysz07.03.2022, 14:57
W zeszlym roku byla pandemia wiec nauka byla online wiec skad te 18tys?
w tym roku w styczniu tez byla nauka zdalna i 54 tys ? Pachnie to niegospodarnoscia i przeplaniem naszych pieniedzy z podatkow... Chcialbym poznac uzasadninie dla tak wyskokich rachunkow skoro zajec lekcyjnych w tym okresie nie bylo ? Pani dyrektor na dywanik.
jarek07.03.2022, 14:30
Proponuję rurki w tyłek i jeść dużo grochu i bobu- darmowy gaz.
Maniek07.03.2022, 12:34
Ludzie zacznijcie myśleć, nie można opierać w Polsce energetyki na gazie ponieważ nasze złoża gazu są znikome, mamy węgiel(ekogroszek) czy pelet, odnawialne zródła energii fotowoltaika pompy ciepła i w tym kierunku trzeba iść i jestem przeciwny dopłatom za ogrzewanie gazem, dlaczego nie dopłacają do peletu który jest neutralny klimatycznie.
sandrupal07.03.2022, 12:30
Panie NT, Polska leży na węglu, tyle że ten węgiel jest tak głeboko, że nie opłaca sie wydobywać. To co było płytko i tanio dostępne - to już dawno zostało wykopane.
Czemu się nie opłaca ? bo jak złoże jest 2-3 km pod ziemią to zabezpieczanie wyrobisk kosztuje górę pieniędzy- muszą być dużo mocniejsze. Temperatura wynosi 40-50 stopni i nie da się normalnie pracować, ludzie tego nie wytrzymują. Pojawia się gaz (metan), więc jest duże zagrożenie wybuchem, zamiast zwykłej stali wszysto (od śrubki po młotek, klucz śrubokręt i inne sprzety ) trzeba zrobić z berylu. I to znowu kosztuje. Trzeba zrobić bardzo mocną wentylację i ciągłe odwadnianie - i jeszcze mnóstwo problemów technicznych których nie ma w płytkich kopalniach. To wszystko generuje tak wysokie koszty, że nie opłaca się wydobycie. Co z tego że złoża są, jeżeli są za głęboko. Taniej sprowadzić węgiel nawet z australii i chile - tam wystarczy spychacz i wywrotka żeby zrobić kopalnię. Celowo pomijam rosję i Ukrainę.
Polska to nie jedyny kraj gdzie nie opłaca się wydobycie. Anglicy już w latach 50-tych to przerobili - i pozamykali kopalnie Wydobywali ponad 300 milionów ton i zatrudniali 1,2 miliona górników - a od lat 50 zaczeli zamykac kopalnie (a zakończyła bal pani Tchatcher w 1984). Dzisiaj jest tam chyba jedna większa i kilka mikro kopalni odkrywkowych, w sumie 2000 górników.
Niemcy też pozamykali swoje kopalnie. W latach 50-tych mieli 170 kopalń, w roku 1980 zostalo 40 - ale działały tylko dzięki państwowym dopłatom. Gdy państwo zaczeło wycofywać się z dopłat ( bo wychodzilo to potwornie drogo), to i kopalnie pozamykali. W 2007 r zostalo ich 8. We Francji ostatnią kopalnię zamknięto w 2004. W Hiszpanii większość zamknięto w 2018... i tak we wszystkich krajach Europy. Więc nie pitol, że Polska jest jedynym krajem który zamyka kopalnie. Każdy kto umie liczyć to je zamyka.
Takie są fakty.
Jak pan piszesz z taka samą wiedzą o temacie smogu jak ma pan o węglu, to dziękuje... jako podwórkowy ekspert może pan blysnąć najwyżej u cioci na imienianch. Może z grzeczności nikt się popuka w głowę.
flisok07.03.2022, 11:56
@delegadao
Masz rację. Każdemu, kto chce wymienić ogrzewanie, radzę pompę ciepła.
Jestem jednym z pierwszych posiadaczy takiej pompy w okolicy (minęło niedawno 20 lat) i nie zamieniłbym tego na żadne inne systemy, nawet jakby dopłacali. Ale zalecam pompę z wodą w dolnym źródle. Jest dużo wydajniejsza niż z powietrzem lub kolektorem gruntowym. Nowy Targ jest w bardzo dobrej lokalizacji dla pompy na wodę.
Kilka lat temu dołożyłem fotowoltaikę i też każdemu polecam. Nie ma się na co oglądać. Żadne półśrodki w postaci peletu nie są dobre na dłuższą metę.

No ewentualnie jeszcze z pompą ciepła może konkurować geotermia. Ale do geotermii trzeba się podłączyć, a pompę montuje się u siebie.
LEL07.03.2022, 10:47
Beka, przecież pelletem goszczyńskiego to na dzień dzisiejszy pi razy drzwi ze 40 tysięcy.
agatka07.03.2022, 10:15
A ogrzewanie termalne w Nowym Targu?
ciekawski07.03.2022, 09:33
Rada Miasta uległa ekoterrorystom ze stowarzyszenia "Czyste powietrze" (czy coś podobnego) i uchwaliła uchwałę antysmogową. Gdzie teraz są ci "ekolodzy" - radni ? Skąd przy inflacji i rosnących cenach towarów i usług ludzie mają wziąć pieniądze, by wymienić piece CO węglowe - nawet te z podajnikiem - na gaz ? Radnym i władzom miasta podziękujemy w najbliższych wyborach.
delegadao07.03.2022, 09:28
a czemu nie przejść na pompy ciepła i fotowoltaikę ? pewnie że to kosztuje więcej na starcie. Ale sądzę że z pelletem będzie tak samo jak z ekogroszkiem. Dopóki nie był zbyt popularny i produkowano go z odpadu (z miału) to był dużo tańszy niż zwykły węgiel. Gdy dużo ludzi poprzechodziło na kotły na ekogroszek - bo eko, bezobsługowy i tani - to ceny poszły w górę tak że czasem był droższy niż węgiel.
Teraz pellet też nie jest tani, a gdy zrobi się popularnym zamiennikiem gazu, to bedzie dużo droższy i nieopłącalny. A w dodatku nie jest ekologiczny - przecież to tak naprawdę drewno i drzewny odpad po przeróbce, i przy spalaniu zanieczyszcza atmosferę. To tylko kwestia czasu gdy zakażą go spalać.
Pompy ciepła są bezobsługowe, ale wymagają prądu do działania. Prąd może być z fotowoltaiki. Na dłuższą metę to byłoby rozwiązanie. Tylko problem jest z tym że niewiele jest firm które potrafią taki kompleksowy system dobrze zaprojektować i wykonać. A w dodatku prawo jest tak pozmieniane przez obecna władzę że teraz zrobiło sie to mniej opłacalne. Ale kiedyś władza się zmieni i zaczną rządzić rozumniejsi, i zmienią znowu przepisy na bardziej sensowne. No i kosztuje to wszystko sporo na początek.
A na miejscu radnych (którzy nie mają pojęcie o temacie, a cała wiedza ich pochodzi z plotek, z internetu, od sąsiada co to niby coś słyszał od szwagra na imieninach ciotki... ), to nie dyskutowałbym na radzie, tylko zatrudnił firmę która zna się na temacie i przygotuje odpowiednie analizy i propozycje i policzy koszty. Pewnie wezmą za to pieniądze, ale lepiej wydać parę tysięcy na fachowe doradztwo, niż tracić miliony przez dyskusję amatorów.
uŁolsyna07.03.2022, 09:28
Pellet w wydaniu naszych biznesmenów to dopiero syf. Pył z płyt MFP, zmielone płyty pilśniowe, tektura, jakieś kleje by się im to kupy trzymało i waga zgadzała to dwie łopaty piasku na dokładke.
Wnerwiony07.03.2022, 09:16
Za chwilę pellet będzie kosztował ponad 2 tys.Ani gaz,ani pellet jest nieopłacalny.Postawic do pionu,durnych radnych wojewódzkich,którzy uchwalili uchwałę antysmogową.Niech teraz płacą z własnej kieszeni.
jęndrzek07.03.2022, 09:04
podłączyc do mpc-u
88807.03.2022, 08:55
Z deszczu pod rynnę....Wyngiel i tylko w wynglu nadzieja...
NT07.03.2022, 08:54
Odsyłam "władzę" do moich komentarzy pod artykułami o uchwałach antysmogowych czy antywęglowych. Nie nadajecie się do prowadzenia kiosku ruchu a co dopiero do gospodarki poczynając od Warszawskich urzędasów a kończąc na nowotarskich. Teraz macie swoją unie może wam dołoży do rachunków. Zaraz ynteligent napisze mi że węgiel drogi itd a ile ma kosztować jak w kraju co leży na węglu zostało kilka kopalni a resztę "władza" wyzamykała bo się nie opłaca. Polska to jeden kraj na świecie gdzie wydobycie węgla się nie opłaca "cud gospodarczy" na miarę naszej władzy.
Czekam na Wasze następne pomysły w stylu przejścia ciepłowni miejskiej na gaz już się nie mogę doczekać jak na blokach dostaną rachunki. Uchwały antysmogowe- więcej,więcej,więcej!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl