11.03.2022, 14:21 | czytano: 10188

Trwa rozlokowywanie uchodźców na terenie powiatu nowotarskiego

Statostwo powiatowe w Nowym Targu/ zdj. Podhale24
W ramach prowadzonego przez służby wojewody małopolskiego systemu rozlokowywania uchodźców z Ukrainy, w powiecie nowotarskim zadeklarowanych zostało ponad 1,5 tys. miejsc w obiektach noclegowych. To głównie ośrodki wczasowe i pensjonaty.
Obecnie około 500 osób - głównie są to matki z dziećmi - zostało zakwaterowanych w różnych miejscowościach powiatu nowotarskiego. Potwierdza to w rozmowie z PAP starosta Krzysztof Faber.
Uciekinierów przed wojną przyjmują także mieszkańcy w swoich domach. Obywa się to poza systemem wojewódzkim.

Małopolski Urząd Wojewódzki przypomina, że osoby czy instytucje, które chcą przyjąć uchodźców z Ukrainy, powinny zgłosić swój akces mailowo do służb wojewody na adres: ukraina@muw.pl. Zgłoszenie powinno zawierać: dokładną lokalizację obiektu; liczbę miejsc w danym obiekcie wraz z liczbą osób, które mogą zostać przyjęte; koszty; termin, od którego wskazana liczba miejsc będzie dostępna; czas, na jaki możliwe jest wykorzystanie danego obiektu na wskazane cele; informację o możliwości wyżywienia w danym obiekcie z uwzględnieniem ciepłych posiłków; dane osoby koordynującej.

Jeśli ktoś samodzielnie przyjął uchodźców, powinien to zgłosić, wypełnić formularz "Potwierdzenie pobytu", który należy dostarczyć do właściwego urzędu miasta lub gminy.

s/
Może Cię zainteresować
komentarze
hole15.03.2022, 11:08
@ciekawski
Zapoznaj się z raportem bezpieczeństwa który mówi o 10 tys. kont na serwisach społecznościowych. Więc jak piszesz , powielasz i udostępniasz treści ruski trolli, to spodziewaj się wizyty smutnych Panów z ABW.
ciekawski14.03.2022, 23:23
@hole
Zapoznaj się z Ustawą o pomocy dla Ukraińców w Polsce a potem dyskutuj
hole14.03.2022, 19:50
@ciekawski
piszesz w to mi graj ruskim trollom, i o to im dokładnie chodzi.
To samo było pewnie z pisaniem o covidzie założę się że pisałeś że covid to wymysł itd. Zgadłem ??? Proszę zachowaj swoje "błyskotliwe" przemyślenia dla siebie, naprawdę wcale nie ma potrzeby, żeby wypowiadać się na każdy temat.
Pinki14.03.2022, 15:49
Rufio. Popatrz na wpis moje 3 grosze i "zeznaj" co zadeklarowałeś dla uchodźców. Ile ze swoich m.kw. zechcesz im udostępnić. A potem szukaj belki w oku bliźniego. W Twoim wpisie aż syczy nienawiść do Kościoła Katolickiego, ale wyluzuj i spójrz obiektywnie na to co robi Kościół, Caritas i inne agendy tegoż znienawidzonego prze Ciebie Kościoła.
Pinki
ciekawski14.03.2022, 09:09
@Pan Wodnik
"panie ciekawski, tak konkretnie, to jakie prawa uchodźcy mają większe niż polacy ? piszesz pan takie bzdury, jakby putin pana opłacał."
Zapoznaj się pan z USTAWĄ o pomocy dla ukraińców i przestań opowiadać bzdury.
moje 3 grosze13.03.2022, 14:26
Moim zdaniem do obowiązku księdza należy zbawić nasze dusze. Są organizacje świeckie i kościelne , które zajmują się działalnością charytatywną. nawet przed wojną zajmowały się pomocą dla biednych i bardzo byś się zdziwił, gdybyś na własne oczy zobaczył jaki jest rozmiar tej pomocy. Najpierw sami popatrzmy ile sami mamy pustych mieszkań ,domów zanim każemy księdzu pisać kazanie w towarzystwie uchodźców i gotować im obiad. Ja bym nie chciała żeby zamiast rekolekcji ksiądz stał przy garnkach.
Wyrocznia12.03.2022, 17:09
Panie Wodnik, dobrze się czujesz? Żyjesz chyba w jakimś równoległym świecie i w twoim świecie jest inaczej.
Pan Wodnik12.03.2022, 11:17
panie ciekawski, tak konkretnie, to jakie prawa uchodźcy mają większe niż polacy ? piszesz pan takie bzdury, jakby putin pana opłacał.
Cisza i spokój w zachodniej ukrainie ? jak długo ?
Żerowanie na przyszłych pokoleniach ? przecież ten rząd tak nas zadłużył rozdawnictwem socjalu, złodziejstwem i głupimi decyzjami, że i bez uchodźców przyszłe pokolenia będą przez wieki spłacać. Teraz chciałby pan zwalić cały dług na uchodźców ? podłe.

Pomaganie kosztuje, przyzwoitość kosztuje. Niezależnie od innych okoliczności taką cenę trzeba czasem zapłacić.
Przez lata płaciłem duże podatki, po kilkanaście tysięcy na miesiąc, więc jeżeli coś się tu rozdaje, to z tego co sam zapłaciłem. Akurat na ten cel mi nie szkoda. W przeciwieństwie do dotacji na Rydzyka,komisji smoleńskich, CPL, różnych misiewiczów i innych szaleństw władzy.
Wszystkie pana niby argumenty to powtarzanie ruskiej propagandy, żeby skłócić Polaków, żeby zostawili ukraińców sam na sam z rosją. A potem spokojnie putin zabierze się za nas. Góralscy patrioci już stoją w kolejce po paszporty żeby szybko zwiewać.
ciekawski12.03.2022, 06:25
@Pan Wodnik
Polecam wujka YouTube : Ukrainka do Polaków
ciekawski12.03.2022, 04:51
@Pan Wodnik
Widzę, że jesteś nieźle pi***. Dobrze się rozdaje cudze pieniądze ? Dobrze przez dodruk pieniądza zadłuża się kolejne po nas pokolenia. Twoje wywody się kupy nie trzymają. Dlaczego oni się pchają do Polski, jeśli w zachodniej Ukrainie jest spokój i cisza - nie ma "wojny". To już swoi nie chcą pomóc swoim? Tylko muszą żerować na naszych przyszłych pokoleniach ? Dzięki polskojęzycznemu pisowskiemu rządowi, obywatele obcego państwa w liczbie ok 2 milionów mają większe prawa niż Polacy. W którym to państwie na świecie tak jest ?
folklor12.03.2022, 00:15
@Zenek
Podobnie jak Polacy wychodzą bokiem mieszkańcom zachodniej europy???
Pomocny11.03.2022, 23:04
"Jeśli ktoś samodzielnie przyjął uchodźców, powinien to zgłosić, wypełnić formularz "Potwierdzenie pobytu", który należy dostarczyć do właściwego urzędu miasta lub gminy."
Gdzie są takie formularze? Można to zrobić elektronicznie? Wczoraj pytałem na Policji, czy gdzieś trzeba to zgłaszać i uzyskałem odpowiedź, że osoby prywatne nic nikomu nie muszą zgłaszać. Obowiązek taki mają jedynie pensjonaty, hotele i inne miejsca, gdzie przyjmuje się większe liczby rodzin/uchodźców. Warto, aby autor artykułu doprecyzował tę informację. A może ktoś z czytelników wie i się podzieli?

Proszę pytać w swoim Urzędzie Gminy. Wszystkie samorządy podają informację o konieczności zgłoszenia faktu goszczenia Ukraińców. Moderator.
Pan Wodnik11.03.2022, 18:48
Panie miejscowy - jeszcze jedno.
Niech sie pan zapozna z ustawą o pomocy obywatelom ukrainy - ta ustawa legalizuje pobyt, daje świadczenie w wysokości 40 zł/dzień ( 1200 na miesiąc przy dzisiejszych cenach to tyle co nic) , tylko przez 2 miesiące. Wypłacane nie uchodźcy do ręki, ale osobie dającej zakwaterowanie po podpisaniu umowy z gminą. Uchodźca tego nie dostanie. Uchodźca dostanie jednorazowo 300 zł.
Może dostać 500+ na takich samych warunkach jak Polak, czyli dopełnić takich samych formalności z zakładniem konta w ZUSie.
Nie ma nic o zasiłkach dla bezrobotnych ani innych świadczeniach.
300 zł do ręki to chyba nie tak wiele ? zwłaszcza że wiekszość z nich nie będzie miała pracy, a cały majątek to walizeczka albo plecak. A ich dzieci muszą z czegoś żyć, więc takie 500+ starczy pewnie tylko na podstawowe rzeczy. I to według pana przesada ? wstyd.
Olo11.03.2022, 18:36
"Pan wodnik" się nakręcił pewnikiem"wolontariusz" oki.pomagać ale żeby kiedyś nie przyszło się bać , historia się kłania !
Rufio11.03.2022, 18:27
Tak sobie sprawdziłem czy nowotarskie parafie coś zrobiły w sprawie uchodźców.
Przede wszystkim na stronach poszczególnych parafii - miałem nadzieję, że coś robią i o tym komunikują, tak aby poszukujący pomocy mogli się czegoś dowiedzieć, albo żeby ci co chcą się do jakiejś pomocy przyczynić wiedzieli gdzie i do kogo się zgłosić. Ponieważ wszystkie chyba parafie publikuja ogłoszenia parafialne, to sądziłem że sporo się dowiem.

Jeżeli na stronach parafii jest wszystko co czynią to słabo to wygląda.
Ale to jeszcze nic nie znaczy - być może robią, tylko się nie chwalą. Jeżeli coś wiecie o konkretnych działaniach to piszcie.

I tak:
- Królowej Jadwigi, ks Paśko - zbiórka pieniędzy w środę popielcową, zbiórka do puszek w niedzielę - czyli prawie nic. Zbiórki zarządza biskup, więc sama parafia nic tu nie zrobiła.
A rozmiar plebanii zacny, miejsca sporo. Jak na dwóch księży ( i jeden staruszek rezydent), to nadmiar.

- Parafia Jana Pawła, na Witosa, ks. Karlak - nic. Zbierają na fotowoltaikę.
a plebania duża. Ilu tam jest księży ? trzech. No to miejsca sporo jak na 3 facetów.
Zdaje się że cała energia poszła na załatwienie statusu Sanktuarium. Patron parafii co by na to powiedział ?

-Parafia NSPJ (nowy kościół) - zbiórka na tacę w środe popielcową, Zbiórka darów przez Rycerzy Kolumba.
Zbiórka na rzecz szpitala w Kijowie, aplikacja dla chetnych do przyjęcia uchodźców. No tu coś się robi !
Ale wielki dom katechetyczny, prawie jak mała szkoła, pusty stoi. Ale widząc że tu coś robia, to sądzę że na pewno i przystosowaniem tego budynku się zajmą. Pewnie nie jest to proste i wymaga czasu, ale kto wie, może coś właśnie robią...

- Parafia św Katarzyny - zbiórka do puszek. I tyle sama parafia.
Ale Caritas parafii prowadzi akcje pomocową, m.in. na Faceboku, wydaje się że dużo i dobrze robią.

-Parafia na Kowańcu - zbiórka do puszek przed kosciołem w niedzielę. Ale składka z tacy na Centrum Jana Pawła w Krakowie
Nie wiem jak tam jest z plebanią i możliwościami pomocy

-Parafia na Niwie -zbiórka w poprzednią niedzielę i środę popielcową na ukrainę, w ostatnia niedzielę - taca na centrum Jana Pawła w Krakowie.
Duże plebania, dwóch księży. Byłoby miejsca sporo.

Jak widać na szczęście są i tacy którzy próbują coś zrobić.
Ale większość proboszczów ogranicza się jedynie do zbiórek nakazanych przez kurię.
Wypadało by im przypomnieć, że ?Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili? (Mt 25,40)
Pan Wodnik11.03.2022, 17:25
Panie tutejszy. Jak nasz rząd może się domagać relokacji - kilka lat temu (w 2015r) gdy inni mówili o relokacji to nie chciał się zgodzić. Nawet na 30 chorych dzieci nie wydał zgody. Gdy grecy, włosi, hiszpanie mówili o relokacji to nasi mówili - nie. Do Polski miało trafić ledwo kilka tysięcy, ale Kaczyński z Orbanem nie zgodzili się na ani jednego. Mieli mozliwość wybierania i sprawdzania kto miałby być relokowany, ale twardo mówili nie. Wcale bym się nie dziwił gdyby dzisiaj reszta europy powiedziała "jak kuba bogu tak bóg kubie", czyli radźcie sobie sami. Powiedzą tak samo jak kiedyś nas rząd, że trzeba pomagać bliżej i na miejscu, i wyślą parę euro. Większość polaków była za tym żeby nikogo nie wpuszczać, takie sobie świadectwo to społeczeństwo wystawiło. No to teraz można by się spodziewać rewanżu.

Ale pomagać trzeba niezależnie od stanowiska innych krajów. My musimy pomagać. No i jak widać mnóstwo ludzi pomaga. Trzeba traktować tych uchodźców jak ludzi którzy są takimi samymi ludźmi jak my, tylko spotkało ich nieszczęście. Jeżeli mają się czuć jak ludzie, to trzeba im dać takie prawa jak my mamy, a nie pokazywać że są jacyś gorsi. Przecież i tak ciężko mają ze świadomością że cała przeszłość zrujnowana, że dom zniszczony, że ktoś z rodziny zabity, że nie wiadomo co z rodziną pod bombami, że cały majątek to walizka i trochę bezwartościowych hrywien. Niby z czego mają żyć ? za co kupić lekarstwa, czym zapłacić za lekarza ? Muszą mieć jakieś świadczenia. Tak, będziemy mieć ciężko, i to długo tak może być, bo nikt nie wie kiedy wojna się skończy.
Ale przyzwoitość zawsze kosztuje. Żadna sztuka pomagać, gdy to nic nie kosztuje. Niestety wielu ludzi tak by chciało, a najlepiej jeszcze coś na tym zyskać. I z tego mamy w darach brudne majtki, suknie ślubne, popsute sprzęty, itp. i taksówkarzy co wożą ukraińców po 60 zł za kilometr, albo tacy co sie drą żeby dać zarobić pensjonatom i hotelom.
Albo szukają miejsca na plebaniach, a sami pewnie nic nie zrobili.
bbbbb11.03.2022, 15:23
dać zarobić pensjonatom i hotelom
Wierzący11.03.2022, 15:17
Czekamy kiedy uchodźców przyjmie proboszcz na Kowańcu i gościnnie poczęstuje chlebkiem?
Lukasz11.03.2022, 15:16
W ostrowsku są dwie plebanie bardzo duże. Jakoś Ukraińców nie wiadać?
Tutejszy11.03.2022, 15:08
Witam. Rozumiem, że ci ludzie znaleźli się w trudnej sytuacji, ale dawanie im takich samych praw co Polakom to już przesada, teraz mogą nawet pobierać 500 plus, zasiłek dla bezrobotnych czy inne świadczenia. Proszę powiedzieć, który kraj tak szybko przyznaje takie same świadczenia uchodźcy jak ma obywatel. Sklepy już oferują bezpłatne lekcje polskiego. Teraz to my Polacy będziemy mieć ciężko bo to nie jest kilka tysięcy uchodźców tylko już jest ponad 1,5 mln a będzie więcej. Może rządzący powinni domagać się równej relokacji uchodźców pomiędzy wszystkie kraje, które pomagają teraz Ukrainie.
Zenek11.03.2022, 15:07
Trzeba pomagać, ale ci ukraincy to nam jeszcze wyjdą bokiem!
eho11.03.2022, 14:52
@Mieszkaniec - na plebaniach są już przyjmowani - np. w Sieniawie
Mieszkaniec11.03.2022, 14:38
Na plebaniach jest bardzo dużo miejsc , dużo osób w potrzebie można by było tam przyjąć
kazek11.03.2022, 14:33
tylko UM otwarło drzwi.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl