14.03.2022, 19:24 | czytano: 5465

Nowotarska akcja "Solidarni z Ukrainą" (zdjęcia z sesji Rady Miasta)

zdj. Michał Adamowski
Radnym przedstawiono dziś zakres działań, jakie podjął samorząd w ramach pomocy docierającym do Nowego Targu uchodźcom. Podsumowania dokonał naczelnik Wydziału zarządzania kryzysowego Łukasz Knurowski oraz Arkadiusz Szymczyk, kierownik Referatu sportu i turystyki. Obecny na sesji z-ca komendanta KPP Piotr Dara przyznał, że "kolejnym priorytetem Policji będzie zapewnienie bezpieczeństwa osobom uciekającym przed wojną, które znalazły schronienie na terenie naszego powiatu". Pojawiły się także oferty darmowych zajęć w miejskich placówkach dla ukraińskich dzieci.
Uchodźców przybywa
Łukasz Knurowski przypomniał o zorganizowanym dwa tygodnie temu spotkaniu burmistrza z Ukraińcami, na które przybyło kilkadziesiąt osób. - 1 marca uruchomiono miejski magazyn pomocy w ramach powiatowego magazynu. Spotkaliśmy się z szerokim odzewem mieszkańców, przedsiębiorców, szkół. Wszyscy odpowiedzieli na apel o zbiórce. Dotarły do nas w sobotę dary z zaprzyjaźnionego miasta Radevormwald - wyliczał naczelnik. I dodał: - Na stanie mamy wszystko: chemię gospodarczą, pościele, produkty dla dzieci, wózki, łóżeczka, żywność długoterminową, słodycze, zabawki. Punkt czynny jest przez siedem dni w tygodniu. Jest duże zainteresowanie wśród uchodźców naszym magazynem, bo to był bodaj jedyny na tym terenie, gdzie Ukraińcy mogli dostać od ręki wszystko, co im potrzebne. Skorzystało z naszego magazynu około stu rodzin. Ponadto uruchomiony jest punkt informacji w UM , infolinia, na którą dziennie przyjmujemy ok. stu telefonów, prowadzimy rejestrację uchodźców, jest podany specjalny adres mejlowy.

Miejska grupa działania

Powołany został zarządzeniem burmistrza 15-osobowy zespół spośród urzędników i pracowników jednostek podległych, który pełni dyżury w magazynie i przy infolinii. Pracują jako wolontariusze. W bazie wojewody wyznaczono w Nowym Targu 52 miejsca dla uchodźców, już zapełnionych zostało 49. Dziś ruszył przy al. 1000- lecia punkt z odzieżą i obuwiem. Jeden transport darów z Nowego Targu dotarł do Lwowa, tam został przeładowany i wysłany do Kijowa. W drodze powrotnej wzięto uchodźców, których zakwaterowano w Niedzicy. Jednostka OSP na Kowańcu przyjęła 20 uchodźców.

- Pracownicy Urzędu wyjeżdżali na granicę pomagać przy organizacji transportu. Rozpoczął się też remont mieszkań dla Ukraińców, a nasi prawnicy służą im pomocą prawną, oczywiście pro bono. Dziś burmistrz Grzegorz Watycha rozmawiał z wojewodą o lokacji uchodźców i finansowaniu ich pobytu. Na terenie Miasta zarejestrowano 172 osoby. To są tylko te osoby, które przeszły przez nasz punkt rejestracyjny, ale to nie wszyscy, który znajdują się na terenie miasta - mówi Knurowski.

"Działania miękkie"

Przewodniczącym powołanego 1 marca w Urzędzie Miasta zespołu jest Arkadiusz Szymczyk. - My koordynujemy działania miękkie. O ile naczelnik Knurowski odpowiada za kontakty z instytucjami, z Urzędem Marszałkowski, to my zajmujemy się pomocą dla obywateli Ukrainy. W pierwszym tygodniu do punktu informacyjnego trafiały osoby, które zostały tu ściągnięte przez rodziny, albo przybyły same, własnym transportem. Te osoby miały miały już zapewnione lokum, ale potrzebowały środków na pierwsze dni do funkcjonowania. Od półtora tygodnia mamy do czynienia ze zwiększoną skalą uchodźców, którzy przyjechali tu "w ciemno". Są przywożeni bezpośrednio z granicy. Mamy też do czynienia z osobami przywożonymi do nas wprost z dworca w Krakowie. Jak trafiają do nas, staramy się jak najszybciej znaleźć im mieszkanie. Korzystaliśmy z bazy wojewody, z naszej bazy mieszkań indywidualnych. Korzystamy też z grup grup na FB. To dość skuteczna metoda. Ostatnie dni pokazują, że jest coraz trudniej te mieszkania znaleźć. Mamy nadzieję, że sytuacja się zmieni po spec-ustawie i wsparciu dla osób prywatnych. Może to zbuduje ponownie bazę lokali, bo ilość uchodźców będzie jeszcze spora - mówi kierownik Referatu sportu i turystyki, szef miejskiego zespołu ds uchodźców.

Zdaniem Szymczyka równie ważne jak jedzenie i ubranie jest "zagospodarowaniem wolnego czasu, żeby Ukraińcy poczuli się jak u siebie i mogli w ten trudny czas zapomnieć o pewnych rzeczach".

Darmowe lekcje, atrakcje, przejazdy
Tu oferty zaprezentowali dyrektorzy Miejskiego Centrum Kultury i Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji. Andrzej Lichosyt wspomniał o sobotnim koncercie "Nowotarżanie dla Ukrainy", w trakcie którego zbierano do puszek datki. - Wykonawcy sami się zgłaszali, nie trzeba było ich prosić. Dzięki temu udało się nam zorganizować bardzo duży koncert, trzygodzinny. Widownia dopisała. Udało się nam zebrać fundusze na pomoc, ale jeszcze nie znamy sumy. Zorganizowaliśmy już zajęcia z języka polskiego dla obcokrajowców. Będą one prowadzone codziennie przez dwa tygodnie. Zainteresowanie zajęciami dla uchodźców są nasze grupy działające przy MCK. Zespół Mali Śwarni będzie prowadzić zajęcia integracyjne z tańca dla dzieciaków z Ukrainy. W planach są też zajęcia plastyczne, prowadzone przez naszych instruktorów. Sukcesywnie będziemy dokładać inne oferty - zadeklarował dyrektor Luchosyt.

- Przed weekendem wystosowałem pismo do burmistrza o umożliwienie nam przekazania wejściówek dla uchodźców na pływalnię i na ślizgawkę - dla dzieci i rodziców - w promocyjnej cenie za 1 zł. Moi pracownicy nieodpłatnie będą prowadzić kursy pływania. Jako hotel "Gorce" przyjmujemy rodziny na okres przejściowy. Teraz jest u nas 10 osób. Udostępniamy nasze miejsca, jesteśmy otwarci na dalsze działania - dodał Krzysztof Łapsa, dyr. MCSiR.

Bilety na komunikację miejską oferował uchodźcom MZK.

"Fala napływa"

Mowa była także o budynku kolonijnym na Kowańcu. Jak mówił Waldemar Wojtaszek po przeglądzie obiektu uznano, że można przygotować dwa poziomy - piętro i poddasze dla kilkunastu osób. - W przeciągu tygodnia będziemy mogli dokwaterować kolejne osoby. Fala napływa, byle nam wystarczyło wytrwałości, oprócz tego entuzjazmu - skwitował wiceburmistrz Wojtaszek.

Joanna Iskrzyńska-Steg dodała, że zgłosił się do niej właściciel pensjonatu z Kowańca, który chce przyjąć trzy rodziny. - Jutro się mam y w tej sprawie spotkać. Nowotarżanie otwierają serca. Wspólnymi siłami damy radę - mówiła wiceburmistrz.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
ls17.03.2022, 12:03
Przy okazji sprawy uchodźców chciałbym zapytać, czy Nowy Targ jest przygotowany na konflikt wojenny?? Gdzie się znajdują schrony i czy
są takowe w mieście.
NAJODWAŻNIEJSZY CZŁOWIEK ŚWIATA - Abp. VIGANO16.03.2022, 10:49
Arcybiskup Carlo Maria Vigan?, były Nuncjusz Apostolski w USA: ?Z przerażeniem obserwujemy, z jaką hipokryzją Unia Europejska i Stany Zjednoczone, udzielają bezwarunkowego poparcia prezydentowi Zelenskiemu, którego rząd od ośmiu lat bezkarnie prześladuje rosyjskojęzycznych Ukraińców, zakazując im nawet mówienia we własnym języku. (...) To skandal, że milczy się o wykorzystywaniu cywilów przez armię ukraińską jako żywych tarcz, która umieszcza stanowiska przeciwlotnicze wewnątrz skupisk ludności, w szpitalach, szkołach i przedszkolach właśnie po to, by ich zniszczenie pociągało za sobą śmierć ludności cywilnej.?
W przesłaniu arcybiskupa jest też cały rozdział dotyczący ruchów neonazistowskich i ekstremistycznych na Ukrainie.
Polecam CAŁOŚĆ, to jest najmocniejsze przesłanie jakie kiedykolwiek w życiu czytałam, bardzo długie i bardzo ważne, bo demaskuje całe obecne zakłamanie i propagandę: https://....
Jeśli nie rozumieją Państwo o czym mówi ten odważny hierarcha Kościoła katolickiego w kwestii bezkarnego prześladowania niektórych obywateli Ukrainy przy akceptacji obecnej administracji [co trwa 8 lat!], to zapraszam do zapoznania się z moim artykułem na temat zbrodni w Odessie z 2014 roku, kiedy ukraińscy nacjonaliści bestialsko zamordowali rodowitych odessyjczyków: https://...
Po opublikowaniu tego artykułu dostałam pogróżki, że mam się nie wychylać, bo skończę jak tamci. To pokazuje, że mamy dziś do czynienia z niewyobrażalnym rasizmem i nazistowską segregacją, tj. obywateli Ukrainy podzielono na dwie kategorie, z czego okazuje się, że mówiących po rosyjsku można bezkarnie mordować, a na temat ich tragedii dziennikarze mają milczeć.
Jako że niektórzy operatorzy w PL blokują dostęp do strony "Myśli Polskiej", to nie każdy zainteresowany będzie mógł przeczytać mój artykuł, dlatego odsyłam też na stronę Gajowego Maruchy, który zamieścił inną, równie wstrząsającą relację o tej okrutnej zbrodni [UWAGA: bardzo drastyczne zdjęcia]: https://...
Polka15.03.2022, 22:35
Czyz to.nie przesiedlenie Ukraincow pod szyldem uchodzcow? A kto wie na ile zamieszkaja..moze na zawsze. Ustawa zabrania wyganiac uchodzclw wojennych. I pytanie czy faktycznie jest wojna. Jezwli jest to czyja...chyba masonow.a to przypadek ze wlodarze panstw studiowali na tym uniwerku..pani Mer, Pan McR, pan Put, pan Zalen, i ci Nasi tez niekotorzy. A ten syf co nam samoloty wyuszczaja co widac po smugach ktore sie rozrastaja po niebie, a nie znikaja jak przy pasazerskich. Czy byly badania powietrza? Kto nami rzadzi? Zadajcie sobie to pytanie i sie zastanowcie.
Osiol15.03.2022, 22:06
Do szatański plan
A co byśmy ciemny lud zrobili bez tego ładu miliona nowych przepisów podwyżek dla władzy chord urzędników i służb wysluchujacych(czy podsłuchujących) nas bez afer nepotyzmu i trwonienia naszych podatków bez ochrony życzliwych nam wojsk, których specjaliści na Ukrainie wyrywali wirusom zeby i modyfikowali by były łagodne oswojone są tak łagodne ze jak spadną na kijów czy Nowy Jork nie będą stanowić zagrozenia
Bez tego żylibyśmy zacofani intelektualnie to oni kierujący przemianami napędzają nas do myślenia i biegu by że swojej groszowej wyplaty płacić 70proc podatku na ten rozwoj
kris15.03.2022, 21:07
Jeszcze nam się odbije ta pomoc.....
hipokryzja i obłuda15.03.2022, 20:58
Zakładać maski tylko do zdjęć, po co te szopki, kiedy na co dzień ich nie nosicie ?
:(15.03.2022, 20:16
@agrestchoinkowy
Nie jesteś zbyt inteligentny
Plan jest raczej taki, żeby napuścić Polaka na Polaka i żeby sami ze sobą walczyli, a "ONI" czyli USA, (ich wojska już pilnują naszych złóż naturalnych przed nami Polakami), Niemcy też chcieliby chapnąć coś i Izrael też ma "jakiś plan", PROWOKUJĄ POLAKÓW jak mogą. Rząd w Polsce, (to niej jest mój rząd) działa tylko na naszą NIEKORZYŚĆ. Robi cały czas na przekór Polsce i Polakom, podpisując niekorzystne dla Polski umowy
SZATAŃSKI PLAN15.03.2022, 20:05
Bezmyślne przyjmowanie imigrantów z Ukrainy do skłóconych Polaków, to jak dolanie benzyny do ognia. Oby Polacy opanowali swoje emocje, kiedy dotrze do nich prawda
Komuś bardzo zależy aby skłócić i pogrążyć jeszcze bardziej zmęczony już NARÓD POLSKI. Nie dajmy się wciągnąć w konflikt, który jest realizacją planu możnych tego świata.
Dawniej księża potrafili zorganizować rodaków do wspólnej modlitwy, teraz wszyscy są skłóceni, a Ci którzy coś organizują są wyśmiewani, Dziwnie brzmi znajomo??
rozsądek....15.03.2022, 16:54
@agrestchoinkowy
Putina, to PIS popiera i to PIS realizuje perfekcyjnie przygotowany plan
4 ROZBIORU POLSKI niszcząc wszystko co polskie
USTAWA O POMOCY UCHODŹCOM UKRAIŃSKIM15.03.2022, 16:51
Co jeszcze chcecie dać Ukraińcom?!?!
art. 9
1. darmowe mieszkanie dla Ukraińców - Polak musi za wszystko zapłacić
2. darmowe wyżywienie dla Ukraińców - Polak musi za wszystko zapłacić
3. darmowe transport publiczny po całej Polsce dla Ukraińców
4. 500+ na dziecko
5. emerytura po jednym miesiącu pracy - (Polak po 40 latach pracy)
6. darmowe leczenie do 14 dni - (Polacy od kilku miesięcy do kilku lat)
7. darmowe lokale pod działalność dla przedsiębiorców z Ukrainy w Warszawie i dużych miastach, Polaka obciążyli większą składką ZUS

Jaki ten PIS dobry ?!?!?! :/

Kardynał Stefan Wyszyński mówił !!!!!
NIE ZBAWIAJCIE CAŁEGO ŚWIATA KOSZTEM WŁASNEJ OJCZYZNY !!!!!!!!!!!
Osiol15.03.2022, 15:18
Do agestchoinkowy
Amerykanie mogli zaprzeczyć istnieniu labolatorium ale potwierdzili(senator Rubio
- sekr stanu Nuland)

Więc gdzie propaganda
agrestchoinkowy15.03.2022, 11:56
panie sceptyk, - nie wstyd panu polecać G. Brauna? gościa znanego z popieranie putina. /.../
Dokładnie o takie podjudzanie chodzi putinowi, tak skłócić polaków, takich głupot i kłamstw do głów im nakłaść, żeby tylko zostawili ukrainę sam na sam z armią czerwoną. Rozprawią się z ukrainą o potem z nami.
edek15.03.2022, 08:58
jak to jest z MZK rozdaje bilety, i cały czas straty przynosi i żeruje na Gminie Nowy Targ, dyrektor to po prostu żal.........
Sceptyk14.03.2022, 20:16
Oglądnięcie filmy na YouTube Grzegorz Braun o uchodźcach z Ukrainy czym grozi przyjmowanie nich i co będzie dalej ludzie nie wpuszczajcie nie meldujcie tego *** w swoich mieszkaniach domach stracicie wszystko,już wszędzie wieszają flagi ukraińskie zamiast polskich Ukraińcy dostają wszystko za darmo a wy będziecie tyrać na to kraje zachodu nich nie przyjmują bo wiedzą że będą mieć bagno za parę lat i kłopot jeśli nie chcecie się uczyć ukraińskiego i być parobkami za jakis czas to teraz się ogarnięcie bo będzie za późno
Osiol14.03.2022, 19:33
A jakas plebana dom parafialny na światowe dni młodzieży mln się zmiescil
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl