16.03.2022, 14:26 | czytano: 6611

W urzędach gmin i miast ustawiają się długie kolejki obywateli z Ukrainy (zdjęcia)

Fot. Marcin Szkodziński
W urzędach gmin i miast naszego regionu ustawiają się długie kolejki obywateli z Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed wojną. Rozpoczęto bowiem wydawanie numerów PESEL.
Dzisiaj (16 marca) jest pierwszy dzień wydawania numerów PESEL dla obywateli Ukrainy przebywających na terenie Polski. W urzędach miast i gmin zrobiło się tłoczno od matek z dziećmi, które przyszły aby zarejestrować swój pobyt i uzyskać dostęp do świadczeń medycznych oraz specjalnej pomocy finansowej przewidzianej przez państwo.
Ukraińcy, którzy wybiorą się do Zakopanego muszą zacząć od pobrania numerku. Już na samym wejściu czeka funkcjonariusz Straży Miejskiej, a także urzędnicy, którzy kierują interesantów w odpowiednie miejsca. W Zakopiańskim Urzędzie Miasta pracują dwa stanowiska, przy których można wypełnić stosowne dokumenty. Dostępny jest także tłumacz, który pomaga urzędnikom w kontakcie z obcokrajowcami.

- Wypełnienie wszystkich dokumentów zajęło nam ok. 2 godziny. Trochę długo to trwało, ale wszyscy pomagali - mówi kobieta z Ukrainy, która wraz z dwójką dzieci wyszła z zakopiańskiego magistratu.

Rejestracja osób, które chcą uzyskać numer PESEL odbywa się także telefonicznie pod numerami 18 20 20 464, 18 20 20 443.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Może Cię zainteresować
komentarze
puknijcie się w łeb18.03.2022, 23:58
Nadanie PESELU nie równa się nadaniu obywatelstwa, a niektórzy zachowują się, jakby Ukraińcy kradli coś Polakom :^)))) Nr PESE jest potrzebny do wypełniania wielu dokumentów, dzieciom do szkół itd.
Jak jechało się np. do UK, to trzeba załatwić nr NIN, który jest odpowiednikiem Polskiego peselu, i jest potrzebny by móc chociażby legalnie pracować.
Także kochani, nie musicie się martwić, nic wam na pewno nie ubędzie
*podhale17.03.2022, 15:30
Odrobina empatii i przyzwoitości jeszcze nikomu nie zaszkodziła, a wrogość do drugiego człowieka tak. Jeśli ktoś nie chce pomagać, to chociaż niech nie przeszkadza. Wojna dotknęła wszystkich Ukraińców, bez względu na stan portfela, więc dajcie już sobie spokój z tymi słabymi tekstami o markowych torebkach. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że gdybyśmy my musieli uciekać ze swojego kraju, nie trafilibyśmy na takich "życzliwych", jak niektórzy komentujący - miło jest siedzieć na tyłku w swoim domu i sprzed monitora prawić wszystkim morały. W tych głupich czasach potrzeba spokoju, a nie nakręcania się i tworzenia sztucznych podziałów.
polonus17.03.2022, 11:50
Już się zaczyna ,jak zwykle ''umilanie''Ukraińcom życia na wygnaniu.Ja też po 35 latach w USA mam wszystko ale też chciało by się jeszcze pożyć o spokoju gdziekolwiek,a nie w strachu.Myślę,że ci bogaci powinni odmówić finansowania ich,wystarczy im bezpieczeństwo.Poza tym,rząd dostanie dla nich pieniądze,więc Polska nie poniesie tyle kosztów jakie przewidywała.Miejcie ludzie serce .
Janik17.03.2022, 08:37
Ukraińcy to nie Polacy i nie powinni mieć takich samych praw jak Polkacy.
Biedaznędzą16.03.2022, 23:37
WWiększość mlodych ukrainek ma wszystko markowe, torebki buty kurtki. Popatrzcie ludzie kto w pierwszej kolejności przyjechał: najbogatsi. Oni swoim biedniejszym rodakom nie pomagają! A my już przesadzamy zachowujac sie jak.frajerzy. pomóżcie sierotom, starcom, zwierzętom, czyli bezbronnym, a nie paniusiom co nic im nie brakuje.
Dmuchać na zimne16.03.2022, 22:53
Oby nie zapomnieli "oddać" te numery.
NowyTarg16.03.2022, 21:06
To Ukraińcy nie mają swojego PESELU? Nie wystarczy dodawać "UA"?
klio16.03.2022, 18:22
Straszne kolejki,a wystarczyło by ,tym czekającym wyświetlić na monitorze jak wypełnić każdą rubrykę i ci co oczekują mogli by już podchodzić z wypełnionymi wnioskami.Dajcie więcej urzędników,dość się już wysiedzieli za biurkiem ale biurokraci dbają o swoje tyłki i przemęczać się nie będą,lepiej niech ci co przeszli tyle kilometrów odstoją swoje kilka godzin.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl