16.03.2022, 16:20 | czytano: 26169

W Nowym Targu otwarto "supermarket dla Ukraińców". Mogą brać za darmo wszystko, co im potrzebne (zdjęcia)

Działający dotąd w garażach Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu powiatowy magazyn pomocy dla uchodźców zmienił swoją siedzibę i został przeniesiony do Parku Handlowego Stopiak przy ul. Ludźmierskiej. Teraz to Punkt Wydawania Pomocy Humanitarnej. Zmieniła się też forma jego działania.
W związku z faktem, że na terenie powiatu jest już ok. 2 tysięcy uchodźców, chodzi o to, by pomoc trafiała do nich od razu. Dlatego dary wydawane są na bieżąco, na podstawie dokumentu potwierdzającego status uchodźcy.
- Wczoraj, podczas przeprowadzki, magazyn działał równocześnie w dwóch miejscach, dziś pomoc przyjmowana jest od rana już tylko w punkcie przy Ludźmierskiej - mówi Radosław Jastrzębski, kierownik magazynu. Potrzeby są olbrzymie, przynoszący pomoc mijają się w punkcie z tymi, którzy po nią przychodzą. - Mamy tu wszystko, od artykułów spożywczych, po zabawki i ubrania. Wszystko pochodzi z darów. Popyt jest jednak olbrzymi i brakuje nam wszystkiego, dlatego zachęcamy do przywożenia do nas kolejnych darów - dodaje.

Potrzeba praktycznie wszystkiego - od żywności - nie tylko tej długoterminowej, bo magazyn ma już swoją lodówkę, poprzez środki czystości, odzież, kosmetyki, wyprawki i plecaki szkolne, po zabawki dla dzieci.

Lokalizacja nowego punktu, w potężnym centrum handlowym, między Rossmanem a Mrówką, wydaje się naprawdę świetna - pomieszczania bezpłatnie udostępnił właściciel Janusz Stopiak. Nie trzeba jeździć, dźwigać. Każdy, kto chce pomóc naszym ukraińskim gościom, może zrobić dla nich zakupy w licznych, mieszczących się tu sklepach.

Do pomocy przy pracy w magazynie zgłaszają się liczni wolontariusze, dziś spotkaliśmy uczniów z Zespołu Szkół nr 2 im. Królowej Jadwigi na Borze.
Punkt czynny będzie od poniedziałku do soboty w godzinach: 10 - 18.

p/r/
Może Cię zainteresować
komentarze
kupie plytki + kafelki21.03.2022, 07:57
ciekawe czy Wam Niemcy też tak pomogą
Też Polak19.03.2022, 10:50
Polak masz zupełnie rację Historia lubi się powtarzać . Zaraz Pucinek świrek zacznie bombardować Polskę , a z zachodu - memec. Gdzie MY POlacy - prawdziwi Polacy - Goje - się schronimy .Chciałem polecić świetną lekturę - książkę -Wojna o pieniądz. Tam świetnie jest opisane jak żydzi bankowcy - Rotschildowie finansowali Hitlera. My Polacy chroniliśmy się w lasach , a potem walka w powstaniu warzszawskim . Nie uciekaliśmy na Ukrainę. Tam Hitlerek miał z ukraińców swoją armię , a oni zaciekle mordowali Polaków.Mamy piękny cmentarz we Lwowie - Orląt Lwowskich - też młodych chłopców- Polaków - dzielnie bronili Lwowa, nie uciekali przed wojna tylko bronili swojego miasta - Lwowa. Dziś bananowa młodzież "jeżdzi po Polsce najnowszymi modelami Audi.
ot tak sobie18.03.2022, 15:16
Zdystansowana - masz racje
Tym przeszkadzają uchodżcy, którzy pobierają świadczenia ( bo może im nie starczyć).
mądry i skromny18.03.2022, 15:01
Ja myślę że nasze władze powinny zorganizować jakieś Centrum Pomocy Psychicznej dla straumatyzowanych osób które właśnie się dowiedziały że Ukraińcy [dotyczy to także Rosjan, Białorusinów i innych] od jakiegoś czasu nie mieszkają już jaskiniach.
gosc18.03.2022, 12:13
oby wszyscy krytykujący pomoc nigdy nie byli w podobnej sytuacji jak ludzie uciekający przed wojną, a poza tym wszystkim zdrowia życzę
do Ola18.03.2022, 09:17
Dla tych też co przyjeżdżając do szkół i domów prywatnych i twierdzą że takie warunki im uwłaczają? Dla tych co twierdzą że lepiej na Ukrainie psy jedzą aniżeli oni w Polsce?!!!
Proponuję porozmawiać z ludźmi, którzy ich chcieli przyjąć a oni pogardzili pomącą...
**18.03.2022, 06:54
@ Pol
Ty, nie rozpędzaj się w swoich pomysłach. Mamy prawo do oceny sytuacji w kraju w którym żyjemy i dla którego pracujemy od pokoleń a nie sezonowo.

Proszę zmienić swój nick. Moderator.
ksiądz Jozef T..18.03.2022, 06:49
@ "mądry i skromny"
A ty swoje pochwały wysyłasz ze Spisza? Tam właśnie i częściowo na Orawie "miłosierdzia jest najwięcej (to też pamiętamy).
Dmuchać na zimne18.03.2022, 06:35
@ Zdystansowanej
"Zaczynać od zera" to znaczy, drapać własnymi pazurami by coś mieć. A nie czekać na to czy na tamto. Przy takiej rozrzutności niedługo wszyscy zostaniemy cofnięci do punktu "0".
samarytaNIE18.03.2022, 02:33
Zycze kazdemu kto ma jakiekolwiek watpliwosci czy z tych czy innych powodow nalezy tym ludziom pomagac zeby z jeszcze wiekszymi watpliwosciami sie spotkal kiedy sam bedzie szukal kiedys pomocy.
ciekawski17.03.2022, 20:21
Teraz zadaję sobie pytanie - kto pyta, nie błądzi - komu przydzielą pozostałą cześć mieszkań w blokach "mieszkanie+" z puli przynależnej inwestorowi ? Czy aby budowa tych bloków w Polsce nie była zaplanowana (tak jak ta "wojna") pod przesiedlenia Ukraińców do Polski - za jaką odpłatnością ? Może to teoria spiskowa, ale ostatnio te teorie stają się rzeczywistością kilka miesięcy później.
Zdystansowana17.03.2022, 18:12
No pecha mają Ukraińcy. Kobiety zapomniały pozbyć się długich paznokci.... dzieci pucate ... I jeszcze niektórzy samochodami przyjechali .... UPS, żółć się naszym ulewa. A chyba najwięcej to stęka nasz socjal. A nasze baby hybryd na pazury nie kładą? Wszystkie pracują? A nasi bezrobotni samochodami nie podjeżdżają pod pup? Ogarnijcie się. Obyście nigdy wszystkiego od zera zaczynać nie musieli.
kot17.03.2022, 15:35
Część komentarzy jest tak słaba, że aż żal czytać. Jak nie chcesz pomagać, to chociaż nie przeszkadzaj. Wystarczy odrobina wyobraźni, żeby postawić się w sytuacji tych ludzi. A co poniektórym żal tyłek ściska w myśl zasady "narzekanie to moja cecha narodowa". Na szczęście większa część społeczeństwa potrafiła się zorganizować i pomóc, a nie ograniczyła się do biadolenia na wszystko i na wszystkich, bo nie ma nic ciekawszego do zaoferowania.
hary17.03.2022, 10:50
@ bo tak - no w Polsce wszyscy bogaci pomagają biednym polakom , nie to co ukraińscy bogacze .
hary17.03.2022, 10:49
@Polak Przeżyłeś wojnę, prawda? Ty jak uciekłeś przed wojną, to szukałeś od razu pracy? Ludzie żałowali ci konserw, wody i koca, dlatego jesteś teraz tak negatywnie nastawiony do tych ludzi..???
mądry i skromny17.03.2022, 10:45
Dobra ocena z Orawy- zawodowi komentatorzy [no bo przecież nie trolle] nie mają gdzie się wykazywać bo większość portali zablokowała możliwość komentowania artykułów o Ukrainie więc tu próbują coś pomącić.
Maryna17.03.2022, 10:23
Do ocena z orawy
a Ty gdzie pójdziesz z Tuskiem do niemiec a potem do putina na ural?
Pol17.03.2022, 10:02
Podhale 24 powinno wyłączyć komentarze pod artykułami o Ukraińcach i ogólnie w tematach o pomaganiu bo najwięcej do powiedzenia mają ci co nie pomagają.Ludzie trochę myślcie. Putinowi i ruskim o to chodzi żebyśmy zaczęli się kłucić o UKrainców.
nowotarżanka17.03.2022, 09:41
Nie dostałam zasiłku rodzinnego i za urodzenie dziecka bo dochód za duży a tu wszystko się należy, ciekawe czy wszyscy są biedni ,rozumiem pomoc ale to co się robi to przesada, 500+ świadczenia zdrowotne,co jeszcze , a do kardiologa czeka się rok
ocena z Orawy17.03.2022, 09:11
Znowu trolle PiS (partia proputinowska, która chce zrobić Budapeszt w Warszawie) podkręca temat antyukrainski
Gdzie miłosierdzie którym szastacie na codzień bez opamiętania od 8 lat?
Gdzie odpowiedzialnośc za słowa ludzi PiS?
Pogonimy PiS do Moskwy i to szybko
ciekawski17.03.2022, 09:00
Dla myślących
Ta "wojna" ma drugie dno ale w oficjalnym przekazie rtv tego nie usłyszycie. Wielu z tzw "uchodźców" to PRZESIEDLEŃCY. Oni już są w Polsce i u nas pozostaną, bo mają zapewniony pełny socjal o którym Polak może tylko pomarzyć, a Polacy będą przez nie-Polski ale polskojęzyczny rząd łupieni podatkami na potęgę. Dla mnie prawdą jest wypowiedź Ukraińców pracujących w Polsce o Ukraińcach "uchodźcach" z przesiedlenia.
Osiol17.03.2022, 08:21
Z tymi bombardowaniami to nie tak gdyby chciano zniszczyć każdy budynek to ekonomicznie bez sensu rakieta ze milon niszczy dziesięć razy tańszy budynek.... Prawda jest taka że każdy opuszczony będzie oszabrowany
Te korygowane w Hollywood nagrania pokażą to jak Warszawę po powstaniu ech ta propaganda pomoc trzeba ale propaganda amerykańska niczym nie różni się od rosyjskiej nigdy nie dane było wam zobaczyć kraju po amerykańskiej misji pokojowej, stabilizacyjnej, humanitarnej to tylko w TV rosyjskiej pokazywano wyglądało identycznie
polak17.03.2022, 08:07
wołyń pamiętamy
jaga217.03.2022, 05:58
No na Podhalu są biedni bedzie ich jesce więcej jak sie ociepli zalegną nad Dunajcem
Bo tak16.03.2022, 23:52
Ludzie, ci bogatsi ukraincy prawie w ogóle swoim rodakom nie pomagają. Nie bądźcie frajerami, pomyslcie o sobie swoich rodzinach i o tym czym Polska będzie za jakiś czas. Widzisz sierote pomóż. Widzisz starca z tobołkiem pomóż. Widzisz bezbronne zwierze pomóż. Niech ta pomoc idzie faktycznie tam gdzie jest potrzebna. Żyjemy w Polsce i dbajmy o Polskę, jesteśmy w Unii, jesteśmy w Nato, sami sobie na to zapracowalismy my jako narod, nie porownujmy sie do Ukrainy. Badzmy dumni z tego i nie dajmy sie oblupic i zdziadowac bo trzeba pomóc wsxystkim, nawet tym co tej pomocy nie potrzebują!
Wyrocznia16.03.2022, 22:48
Ola jak się wojnę widzi tylko w telewizji, to się wydaje, że bomby spadają wszędzie i częściej od deszczu. Jeśliby ta wojna skończyła się w tej chwili, to pewnie 99.9% tych ludzi wróciłaby do niezniszczonych domów.
Maria16.03.2022, 21:14
Jak nie dajesz to siedź cicho a jakk dajesz to tak aby nawet twoja druga ręka o tym nie wiedziała .
Wow16.03.2022, 21:08
Super market dla goją nie będzie. Goj ma zapierniczać.
Dawid16.03.2022, 21:04
Niektóre komentarze są naprawdę żałosne. Zrozumcie że większość z tych ludzi zaczyna nowe życie od zera. zrujnowane domy i mieszkania, strata bliskich czy rozłąka, ucieczka z dorobkiem który mieści się w małej walizce lub plecaku. Tak to obecnie wygląda. Byłem dwa razy na granicy w ciągu minionego tygodnia i zapraszam wszystkich którzy piszą komentarze typu "wzięliby się do roboty" , "za darmo wszystko dostają" itp. aby pojechali i zobaczyli jak to jest na prawdę. Prawdopodobnie nikt z was nie przeżył tego co oni teraz przeżywają więc zastanówcie się trochę co piszecie. Dziękuję wszystkim tutaj i przy granicy którzy pomagają w tej trudnej sytuacji.
Ja16.03.2022, 20:54
Do Polak.Dobrze mówisz .Byłem świadkiem jak w jednej z sieci sklepowej Pani na kasie zapytała ,,czy wyrażają państwo chęć pomocy uchodźcom?,, powiedzieli że nie.Okazało się że byli to Ukraińcy mieszkający od dłuższego czasu w Nowym Targu.W ich koszyku był między innymi alkohol z wyższej półki i przy kasie poprosili o papierosy .To się nazywa pomoc rodakom.
Ja16.03.2022, 20:34
A czy ubrania i zabawki mogą być używane?
Polak16.03.2022, 20:05
Może dajcie im paliwo za darmo! Przecież ich samochody nijeżdżą na wodę.BMW ,Audi dużo palą .Kierowcy w przedziale wiekowym 30-40 lat muszą sami tankować żeby dojechać po żeczy które im się ,,należą,,A może by tak do roboty się ruszyli zamiast ciągnąc z naszego państwa?!My za wszystko musimy płacić z dnia na dzień drożej ,a oni się panoszą. Za swoje to tylko alkohol i papierosy se kupują, ale kto wie czy i to im się nie długo nie będzie należało!!! P
Polak16.03.2022, 20:05
Może dajcie im paliwo za darmo! Przecież ich samochody nijeżdżą na wodę.BMW ,Audi dużo palą .Kierowcy w przedziale wiekowym 30-40 lat muszą sami tankować żeby dojechać po żeczy które im się ,,należą,,A może by tak do roboty się ruszyli zamiast ciągnąc z naszego państwa?!My za wszystko musimy płacić z dnia na dzień drożej ,a oni się panoszą. Za swoje to tylko alkohol i papierosy se kupują, ale kto wie czy i to im się nie długo nie będzie należało!!! P
Ola16.03.2022, 19:58
Ludzie potracili cały dobyte życia, bombardowanie nad głową a ten bedzie wypominał im kilka konserw i środków higienicznych co za zal, gratulacje empatii, wstrętny człowieku.
Góral16.03.2022, 19:39
I kto za to wszystko zapłaci????oczywiście że każdy kto pracuje,emeryt itp....oczywiście trzeba im pomoc ale w podstawowym wymiarze a nie klasa biznes
Polak16.03.2022, 18:48
Co u Nas to tak cacy sami bogaci uczmy się historii.
Anormalni16.03.2022, 18:47
Wcześniej od wojny będzie bieda dla wszystkich ludzi w Polsce.
Normalni16.03.2022, 17:50
Jak będziesz uciekał ze swojego kraju przed wojna to pewnie będzie
Portal biedni z Podhala16.03.2022, 17:22
A czy bedzie supermarket dla biednych ludzi z Podhala???
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl