21.03.2022, 14:11 | czytano: 25886

Jachymiak: Sława Andriejowi!

Archiwum autora
FELIETON. - Bohaterem, z tym, że ostatnich dni, został trener Podhala Gusow. Choć jemu na pewno było trudniej. Białorusin. Powiedział publicznie co myśli o zbrodniach. W środowisku hokejowym to rzadkość – pisze Maciej Jachymiak, lekarz, nowotarżanin, były samorządowiec i polityk.
- Drodzy Czytelnicy! Dzisiejszy felieton ujmę w tryptyk. Jak z ikonostasu cerkwi unickiej czy prawosławnej. Towarzysz Putin zbombardował ich już kilkadziesiąt. A towarzysz patriarcha moskiewski mu w tym pobłogosławił. Podobnie jak moskiewska młodzież, która na Łużnikach wyraziła entuzjazm, że mordowane są ukraińskie dzieci. Przypomnę, że na tym stadionie odbywała się olimpiada i tam właśnie Władek Kozakiewicz pokazał Ruskim wała. Kiedy to było…
Podobnym bohaterem, z tym, że ostatnich dni, został trener Podhala Gusow. Choć jemu na pewno było trudniej. Białorusin. Powiedział publicznie co myśli o zbrodniach. W środowisku hokejowym to rzadkość. Większość graczy zza Buga milczy, a są i tacy co je popierają. Sława Andriejowi!

Pozostając w tematyce sportowej odnotujmy, że w niedzielę na Długiej Polanie odbył się spontaniczny event rodzinno sportowy. Stawiły się znamienite rody nowotarskie, nawet w trzypokoleniowych składach. Karnet dotychczas dwugodzinny był całodniowy. Włoska kuchnia serwowała dania, czasem i gratis. Sztruks, cudne słońce i podmuchy świeżego powietrza. Z tym ostatnio lepiej, bo pogodzie wyżowej towarzyszy lekki wietrzyk, co odsuwa smog dalej…

Dyskusje były gorące. O wojnie i nie tylko. Wykład zdrowotny wygłosił znany dysydent, dr Żywago. Wśród audytorium był jeden profesor i kilku innych doktorów. Władze reprezentował właściciel miejskiego ratraka z uroczą małżonką. Żywago przytoczył zaskakujące wyniki badań nad smogiem, jakie opublikowała Nasza Wataha na stronach propagandowych. Owóż jacyś kolesie z Wieliczki stwierdzili, że smog nie wpływa na zdrowotność w Nowym Targu. Ale, co będziemy pisać, zacytujmy:

„Analiza danych statystycznych wykazuje brak negatywnego wpływu wysokich stężeń pyłów zawieszonych na długość życia i zachorowalność na nowotwory, analiza wskazuje wręcz odwrotną zależność”.

Reszta złotych myśli na nowytarg24.tv. Te „dane statystyczne” pochodzą z rocznika statystycznego. No… gruba nauka.
Tu Żywago się wzruszył. Ostatnie tak rzetelne doniesienie przedstawił ponad sto lat temu Bolesław Prus w noweli Antek. Przypomnę, siostrę Antka, Rozalkę, wsadzono na kilka zdrowasiek do pieca celem wyleczenia z infekcji. Podobny poziom medycyny proponuje dziś Nasza Wataha...

Nie dość na tym. Chopacy z Wieliczki wzięli się za fotosyntezę. Że to ściema i przesąd. Wyników badań tylko czekać. Sprawę opóźnia, że o fotosyntezie nic nie ma w roczniku statystycznym. Niemniej Wataha wychodzi naprzeciw i działa.
Jak donosi radna Pawlikowska w liście do niej PanBurmistrz przyznał, że w 2021 miasto wydało zgodę na wycinkę 174 drzew! Jak dodamy do tego radosną działalność Maksia i innych ludzi lasu... Niezadługo powinniśmy być łysi. Ale po co drzewa, jak nie ma fotosyntezy? (to jest przemiany dwutlenku w materię organiczną pod wpływem słońca; całość odbywa się w zielonych listkach i igiełkach).
Trza przyznać, że walka Naszej Watahy, żeby nie stracić miana lidera smrodu jest ambitna. A będzie coraz gorzej. Wiosna idzie, ciepełko… No i najgorszy ten wiatr…

p.s.

Wyciąg Długa Polana zaprasza w najbliższą niedzielę na zakończenie sezonu narciarskiego. Imprezą pod pretensjonalnym tytułem „Długolomity 22”. Start o 9.00, ale można przyjść później. Jak Wieliczka zdąży, to będzie wykład o fotosyntezie. Ma być też wystawiona na licytację kurtka jednej pani mecenas. Warta więcej niż F16.

Maciej Jachymiak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Kuma28.03.2022, 16:45
A Pan Glonek i spółka nie wycięli drzew? ciekawa jestem ile i dlaczego Pan Maciej nic nie wspomniał, a ochoczo wypomina Burmistrzowi, który wydaje zgody na wnioski - zaś spróbowałby nie wydać dopiero byłaby jazda.
azuzia24.03.2022, 12:14
Dyrektor MCK nie wpuści Pana nigdy za jego mury. Nigdy
Finkelstin24.03.2022, 08:51
No dobrze, przebrnąłem przez wszystką Twoją publicystykę, odrobiłem zaległości. Masz know-how, którym możesz dzielić się z innymi. Z pewnością nikt nie zarzuci Ci wąskich horyzontów, megalomanię owszem. Wprawdzie jestem mocno zapóźniony w poznawaniu obrachunków, którymi raczysz czytelników ale czytając je jako komplet mogłem szerzej na nie spojrzeć. Nie kuszę się o ocenę sytuacji w WK NT, ponieważ w nim nie mieszkam a kształt chociażby domu ?chałtury? to kwestia upodobań. Jestem natomiast entuzjastą gawędziarstwa, trochę się na tym znam i w tej kwestii zalecam kontynuowanie twórczości. Fajny, chociaż nie nowatorski aranż, niezbyt długie teksty, to dobrze. Nieco mniej skupienia na sobie i ulubionych antagonistach, to bywa monotonne. Zredaguj i pomyśl o wydaniu jakiejś kwitełe.
PS. Nie używam tytułów grzecznościowych ponieważ znamy się z czasów przeszłych, zdrówka!
turysta23.03.2022, 13:27
Psychiatra, wykształcony ponad własną inteligencję. Katastrofa
Viola23.03.2022, 07:39
Znowu się setnie ubawiłam. U Watahy widoczna jest logika patyka. Proszę jednak częściej o pani Wstążce zauważyłam że wtedy oglądalność lepsza bo urzędnicy udostępniają
ski22.03.2022, 19:27
Wypił kilka piw i chłopa poniosło, szusował z gołym torsem...
Aleksandra22.03.2022, 09:51
Obrażanie pana Jachymiaka przez wyznawców wstążkowej Watahy jeat wynikiem słabości i krzykiem rpzpaczy. Pan Jachymiak obnaża ich niekompetencję o której i tak już wiedzą wszyscy nowotarżanie.
mn22.03.2022, 09:29
Do Osioł, GJZ i DarmoZjad:
Może użyjecie klawiatur w tym UM żeby popracować zamiast wypisywać takie brednie. Żal Wam, że Wy nie załapaliście się na darmówkę. Mało Wam darmówek z UM?
DarmoZjad21.03.2022, 22:18
No w końcu się Pan Jachymiak oficjalnie przyznał: zjawiłem się tam ponieważ rozdawali za darmo. Panie Jachymiak wszyscy wiemy że Pan lubi pić i jeść za cudze :)
?????? ?????????? ?????21.03.2022, 20:58
?????, ?????, ??? ??? ?????? ?? ??????????? ??????? ????? ???????
Tola21.03.2022, 18:59
No to się Wataha popisała po raz kolejny. Smog sposobem na zdrowie. Takie cuda tylko w NT. Może sanatorium otworzymy? Mam nazwę Nowotarskie Smogarium.
miś21.03.2022, 16:16
Dobre...
Cela21.03.2022, 15:28
Według Watahy im większy smog tym lepsze zdrowie nowotarżan? No i aż się na usta ciśnie że u Watahy wszystko jest na odwrót
Cela21.03.2022, 15:28
Według Watahy im większy smog tym lepsze zdrowie nowotarżan? No i aż się na usta ciśnie że u Watahy wszystko jest na odwrót
Gulasz Juliusz Zeżarł21.03.2022, 15:08
Zastanawiałem się, skąd obecność tego pana na Długiej. Ani to Alpy, ani splendor. Ale wszystko wyjaśniło kilka krótkich słów w felietonie "Włoska kuchnia serwowała dania, czasem i gratis".
Co felietonik dowiadujemy się, gdzie i za co dadzą "darmową lufkę", a gdzie "włoskie danie gratis".
darmowych wyszynkach
Z drugiej strony, jak widać ci bogatsi mają dużo kasy nie dlatego, że wydają pieniądze na trunki i jedzenie.
Osiol21.03.2022, 14:56
Panie weź no jedno zdjęcie jak pracujesz bo połowie czytających z nic nie robieniem się kojarzysz......
Co do ekspertów niezależnych i zależnych od wypłaty takie sprzedajne to one zawsze były i foruja tezę zamowiona.... Np
Palenie plastiku źle oleju opałowego dobre
Szpryce dobre wszystko inne zle
Genetyczne modyfikacje dobre....
Najważniejszy jest przepływ gotówki za szpryce do Ameryki za wojnę na Ukrainę do Ameryki za Syrie, Irak, Kuwejt.... Do Ameryki a ochłapy,, niezaleznym''ekspertom weryfikatorom z,, wiesbuka..
A co do przesiedleńców to im dalej.... to widać że bezpiecznie na wsiach bez jednostek wojskowych mogą u siebie działania przeczekac
Widać wyraźnie olbrzymi wysiłek warszawskiego rządu by nas razem z ukrami popędzić na Moskwę ba stało się to priorytetem pożal się boze,, polityki '' zagranicznej
Dlaczego brak obiektywnej informacji z dwóch stron dlaczego....
Gusov wprowadzony przez taką,, obiektywna.. informacje może wygłaszać błędne....
A kto dzisiaj wie co jest przyczyną wojny no kto z tego przekazu moderowanego wie połowa nie wie co było przyczyną a szanowny pan zna przyczynę
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl