26.03.2022, 20:00 | czytano: 8755

Sołtyska i radna apelują do starosty, żeby w końcu coś z tym zrobił

Kadr z nagrania sesji
Nie ustają skargi mieszkańców Szczawnicy na kierowców busów kursujących na trasie do Nowego Targu, którzy nie przestrzegają rozkładów jazdy. Sołtys Jaworek Urszula Dulak mówiła na sesji powiatowej, że dochodzi do sytuacji, gdy busiarze zostawiają w Szczawnicy uczniów, choć ci zapłacili za kurs do Jaworek.
Temat powrócił po raz drugi na posiedzenie Rady Powiatu Nowotarskiego. Miesiąc temu problem poruszył radny Tomasz Hamerski. Starosta Krzysztof Faber tłumaczył wtedy, że urząd ma niewielkie możliwości w tym zakresie. Ograniczają się one do tego, czy kursy się na siebie nie nakładają. Nie potrafił pomóc. Pisaliśmy o tym: kliknij TUTAJ
Sprawa wróciła na czwartkowej sesji, w której udział wzięła sołtyska Jaworek Urszula Dulak i radna Rady Miasta i Gminy Szczawnica Bożena Solecka. Sołtyska mówiła, że mieszkańcom bardzo doskwiera to, że firmy przewozowe nie trzymają się zatwierdzonych rozkładów jazdy. Mówiła, że dzieci mają problemy z dojazdem do szkół, bo poranne kursy nie są realizowane, mówiła też o przypadkach, gdy busiarze pozostawiają "na pastwę losu" dzieci z Jaworek w Szczawnicy, nie dojeżdżając do końca trasy. Przewoźnicy, przyznała, informują, że rozkłady jazdy się zmieniają, a aktualne można znaleźć w internecie. Jednak jej zdaniem nie wszyscy, szczególnie starsi, nie mają do niego dostępu, a rozkłady na tabliczkach na przystankach nie są aktualizowane.

- Jest to dla mieszkańców bardzo duży problem - mówiła radna Bożena Solecka i wspomniała o przypadku starszej kobiety, która rok czekała na termin u lekarza, a gdy zaszła na przystanek, bus do Nowego Targu nie odjechał, a wizyta przepadła. Ona również mówiła, że odbyła się rozmowa z przewoźnikami, w obecności Straży Miejskiej w Szczawnicy. Obiecali oni poprawę, ale mimo to nic się nie zmieniło.

Radna mówiła, że wspólnie z sołtyską uruchomią specjalny telefon, pod który będzie można zgłaszać przypadki niestosowania się przewoźników do rozkładu jazdy. Będą one później przekazywane do Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Nowym Targu.

Starosta Krzysztof Faber znowu tłumaczył, że powiat nie ma odpowiednich narzędzi prawnych, by dyscyplinować przewoźników. Ustawa, która dawała powiatom większe możliwości egzekucji od nich zobowiązań, jak mówił, nie weszła w życie. Dodał jednak, że starostwo będzie mieć większe możliwości wywierania nacisku na przewoźników, gdy otrzyma zgłoszenia konkretnych przypadków naruszenia rozkładu jazdy, dobrze opisane i udokumentowane. - Wtedy będziemy działać. Będzie więcej skarg na przewoźników, będziemy mieli większe możliwości - dodał.
Na koniec radny Tomasz Hamerski zaapelował, żeby starostwo zajęło się tematem na poważnie. Być może, jak mówił, w przypadkach, gdy takie sytuacje będą się notorycznie powtarzać, należałoby karać przewoźników w taki sposób, żeby nie zatwierdzać przedstawianych przez nich rozkładów jazdy.

- Po 5 czy 10 upomnieniach będziemy mądrzejsi. Trzeba na bieżąco zgłaszać nam takie przypadki - odparł starosta.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
wieśniak29.03.2022, 01:31
Sami jesteśmy sobie winni, bo każdy z nas boi się wychylić. Jak za komuny: "nie, jo nie mogo bo jeno bym sie cosik ozwoł nie tak jak trza to mi późnij nacelnik papy na stodołom nie przydzieli". Jak tak dalej z biernością ludzi będzie, to za chwilę będziemy jak niewolnicy w starożytnym Egipcie, bo milczeniem dajemy władzy carte blanche. Rząd ludzi, przez ludzi, i dla ludzi, powiedział Lincoln.
do Wieśniaka28.03.2022, 09:27
w 2007 ówczesne starostwo to było to samo starostwo co teraz....ten sam Starosta Krzysztof Faber, ten sam członek zarządu co dziś Wicestarosta Bogusław Waksmundzki, ta sama niemoc
ta sama niemoc była gdy mafia w PZD działała
niemoc,a moze brak chęci... dalej nie idę
obserwator28.03.2022, 08:12
Rząd PiS wprowadził "przewozy publiczne" to czemu samorządy nie korzystają.
PiS blokował przepisy, o których mówił starosta a senator z Jaworek to popiera - więc o co chodzi ?
alan27.03.2022, 15:37
urzędnicy starostwa potrafią tylko niezawodnie kasować po kilkanaście tyś/m-c
wieśniak27.03.2022, 14:58
"Nie zatwierdzać przedstawianych przez nich rozkładów jazdy" - to trzeba było, szanowne Starostwo, robić, ale 15 lat temu. Gdyby w 2007 roku ówczesne Starostwo to zrobiło, to najprawdopodobniej przetrwałby PKS, a busiarze również musieliby się jakoś zorganizować w jedną spójną grupę (bo nie byliby monopolem, mieliby konkurenta w postaci PKS, Starostwo też miałoby drugą opcję w negocjacjach), i dzisiaj można by było zaprosić reprezentanta busiarzy, PKS, i dyrektorów szkół celem zsynchronizowania kursów pod konkretne godziny lekcyjne dojeżdżających uczniów. A propos: czy Starostwo ma już wszystkie wykazy dojeżdżających uczniów na przyszły rok szkolny, czy podjęto już odpowiednie konieczne decyzje o tym że oddziały klasowe we wszystkich ponadpodstawowych szkołach powiatu muszą być tworzone przede wszystkim pod kątem kryterium dojeżdżania bądź niedojeżdżania danych uczniów i że te klasy w których wszyscy uczniowie dojeżdżają (klasy dojeżdżające vs klasy niedojeżdżające) muszą mieć żelazny plan lekcji przez cały rok bez zmian rozpoczynania/kończenia nauki w szkole oraz żelazne godziny przyjazdów i odjazdów busów, jedne z drugimi zsynchronizowane? Czy może znów jakiś radny ma zamiar dopiero za następne piętnaście lat z takimi postulatami się obudzić? Czy Starostwo ma przygotowany plan B na wypadek gdyby we wrześniu gaz na stacjach był po 10zł a benzyna po 20 zł za litr? Co wtedy z dojazdami uczniów do szkół średnich w Nowym Targu?
Sławek 5827.03.2022, 10:28
Da się zrobić. .....kontrole techniczne połowa nie jeździ. ...wiem ze to uderzy w pasażerów ale w przyszłości pozytywy....lepsza jakość taboru i będą szanować rozkład. ....
Kk27.03.2022, 08:30
Busy do nowego targu to tragedia 7 a w sobotę i niedzielę to jest prawie niemożliwe
X men27.03.2022, 05:16
Nieoznakowane ITD lub itd po cywilnemu i po sprawie
Ło bus26.03.2022, 20:32
Powiaty i Euroregion powinny być zlikwidowane, to nikomu niepotrzebne twory.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl