27.03.2022, 12:17 | czytano: 1788

Zbliża się tradycyjny Przegląd Palm Wielkanocnych w Lipnicy Wielkiej

zdj. Adam Habina
LIPNICA WIELKA. Organizatorzy Przeglądu Palm Wielkanocnych zachęcają dzieci, młodzież i dorosłych dwóch parafii w Gminie Lipnica Wielka do wzięcia udziału w tym konkursie.
Celem przeglądu to kultywowanie tradycji święcenia i przygotowywania palm wykonanych wg. dawnych wzorów, a także aktywizacja życia kulturalnego w gminie.
Spotkanie odbędzie się na placu przykościelnym w Centrum w Niedzielę Palmową (10.04) po Mszy Świętej o godzinie 11.30.

Przy ocenie palm wielkanocnych brane będzie pod uwagę tradycyjne zdobnictwo oraz tradycyjny materiał (np. drzewo wierzbowe) z którego wykonana jest palma; tradycyjne winny być wszystkie dodatki, z których budowano palmy
Niedopuszczalne są współczesne, sztuczne materiały, a pod ocenę będą brane zarówno tradycyjne elementy, jak i ogólny wyraz artystyczny

Jak podkreślają organizatorzy - konkurs jest jedynie dodatkiem, mającym na celu podtrzymanie tradycji wykonywania palm. Istotą jednak w tym dniu jest przeżywanie chrześcijańskiego święta rozpoczynającego Wielki Tydzień – okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl