30.03.2022, 14:48 | czytano: 1776

Jan Paweł II patronem orawskiej szkoły. "Zawołanie do odwagi w byciu prawym człowiekiem i chrześcijaninem"

Kadr z nagrania sesji
Rada Gminy Jabłonka podjęła uchwałę w sprawie ustanowienie św. Jana Pawła II patronem Szkoły Podstawowej w Chyżnem. Chciała tego społeczność szkoły. Uroczystość nadania imienia szkole odbędzie się 2 czerwca.
Było sześciu kandydatów na patrona, ale w tajnym głosowaniu, jakie przeprowadzono w szkole, zdecydowanie wygrał św. Jan Paweł II. Za patrona chcieli go nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice i uczniowie.
- Św. Jan Paweł II jest niekwestionowanym autorytetem dla współczesnego starszego i młodszego pokolenia. Należałoby kształtować młodzież naszej szkoły w oparciu o naukę i jego wartości - mówiła na sesji rady gminy dyrektor szkoły Jadwiga Dziurczak. Jak dodała, absolwenci szkoły mają w przyszłości być ludźmi odpowiedzialnymi, pracowitymi i sumiennymi w wykonywaniu swoich obowiązków. - Wybór tak wielkiego człowieka na patrona naszej szkoły jest nie tylko wielkim wyróżnieniem, ale i zobowiązaniem (...). W dzisiejszych czasach, gdy brak jest jasnych autorytetów, ludzi godnych naśladowania, św. Jan Paweł II jawi się jako idealny wzór. Patron, który da odwagę do obrony godności życia na każdym jego etapie, oraz budowania przyszłości rodziny lokalnej, społeczności i narodu według zasad prawdy, mądrości, zgody, szacunku i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka.

Przy wyborze Jana Pawła II na patrona szkoły, społeczność placówki brała pod uwagę jego mądrość, głoszoną naukę, jego niekwestionowany autorytet moralny, wkład w budowania cywilizacji miłości i wolności Ojczyzny. - Jego słowa "Nie lękajcie się!" będą dla nas swoistym zawołaniem do odwagi w byciu prawym człowiekiem i chrześcijaninem - podkreśliła dyrektor.

Jan Paweł II gościł w Chyżnem, jeszcze jako arcybiskup krakowski, w maju 1977 roku. Przyjechał na rocznicę święceń kapłański księdza, a obecnie biskupa Jana Szkodonia.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
mądry i skromny31.03.2022, 10:29
Nie dotarło i nie dotrze- naród chrześcijański od trzech tysięcy lat.
kika30.03.2022, 20:43
do Jabłonki jeszcze nie dotarło kim był JP II?
katoliczka30.03.2022, 20:40
Litości...
Zbooj30.03.2022, 18:41
Nie mam nic przeciwko, ale jest i było tyle osób, którymi można nazwać szkoły i inne obiekty, ale w Polsce .... Tylko osoby z kręgu katolickiego. Już nie mówię o tej całej aferze z pedofilią w Kościele, bo to grubsza dyskusja. Tutaj teskt "Nie lękajcie się" a ile miesięcy dzieci nie mogły uczęszczać do szkoły.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl