W związku ze zniesieniem obostrzeń covidowych i zmianami w testowaniu na koronawirusa, NFZ przypomina najważniejsze zasady, które zaczną obowiązywać od 1 kwietnia. Żadna z placówek medycznych nie może żądać od pacjenta okazania negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Dotyczy to zarówno szpitali, jak i uzdrowisk.
Dziś zmieniają się zasady zlecania oraz wykonywania testów na koronawirusa. Teraz lekarz będzie decydował o zleceniu testu. Od 28 marca nie obowiązuje już wymóg wykonywania testu przed wyjazdem do sanatorium albo przed przyjęciem do szpitala. W przypadku, gdy wynik testu będzie pozytywny, to lekarz zaleca samoizolację do czasu ustąpienia objawów. Mimo iż od 1 kwietnia zmieniają się zasady dotyczące finansowania testów w kierunku SARS-CoV-2, testy te pozostaną bezpłatne dla pacjentów"Test PCR będzie mógł zostać zlecony przed przyjęciem do szpitala, jeśli lekarz uzna to za koniecznie. W praktyce test PCR będzie stosowany w przypadku ostatecznego potwierdzenia lub wykluczenia, czy objawy infekcji dróg oddechowych, z którymi pacjent pojawił się w szpitalu, są wywołane koronawirusem" - informuje NFZ.
Od 1 kwietnia br. nie będzie można zrobić bezpłatnego testu w kierunku COVID-19 w aptekach, laboratoriach oraz w mobilnych punktach wymazowych. Jeśli wynik testu na koronawirusa okaże się pozytywny, lekarz zaleci samoizolację (zwolnienie lekarskie) do czasu ustąpienia objawów, czyli podobnie, jak przy każdej chorobie zakaźnej. Długość L4 zależeć będzie od lekarza (minimum 7 dni), w zależności od stanu pacjenta i czynników ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19.
NFZ, s/