08.04.2022, 20:34 | czytano: 28924

List otwarty do Grzegorza Watychy, burmistrza miasta Nowy Targ od Stowarzyszenia "Nowy Targ dla Mieszkańców"

Skwer przy ul. Kopernika/ zdj. SPalka
NOWY TARG. Dyskusja na temat lokalizacji budowy siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej rozciąga się na kolejne środowiska. Zgodnie z decyzją władz Miasta - obiekt powstanie przy ul. Kopernika. Wywołało to już niezadowolenie i protesty. Nie skończyło się na kilku anonimowych opiniach w Internecie. Grupa pod nazwą Nowy Zielony Targ energicznie zabrała się za szukanie administracyjnych i prawnych sposobów na objęcie ochroną zieleńca, który częściowo padnie "ofiarą" inwestycji. Dziś głos zabrało Stowarzyszenie "Nowy Targ dla Mieszkańców".
Oto przesłany do naszej redakcji List otwarty do burmistrza Miasta:
"W związku z decyzją Pana Burmistrza o usytuowaniu budynku nowej biblioteki przy Al. Mikołaja Kopernika, wyrażonej w odpowiedzi na interpelację udzielonej radnemu p. Szymonowi Fatli, (piszemy o tym w tekście Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu: jeszcze jej nie ma, a już wzbudza emocje... - przyp. red.) - w imieniu Stowarzyszenia Nowy Targ dla Mieszkańców przedkładam list otwarty w sprawie wykonania kwietnych klombów na terenie miejskim wzdłuż pawilonu przy ul. Mikołaja Kopernika oraz niezwłocznego zaprzestania prac nad projektowaniem w tym miejscu budynku nowej biblioteki.

Jak wynika z udzielanych przez Pana informacji rokrocznie w Nowym Targu wycinanych jest ok. 200 drzew, stanowiących naturalne płuca naszego miasta, które zyskało w ostatnich latach miano „Smogowej Stolicy Europy”. Sytuacja ta stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia osób mieszkających w Nowym Targu oraz wyraźny sygnał do omijania miasta przez turystów, poszukujących na Podhalu spokoju i świeżego powietrza. W związku z powyższym priorytetem władz winno być tworzenie jak największych przestrzeni zieleni.

Mając powyższe na uwadze wnosimy o przywrócenie funkcji pierwotnej miejskiej działce znajdującej się przy Al, Mikołaja Kopernika w okolicy tzw. pawilonu handlowego. Przypominamy, że w tym miejscu od lat 80-tych znajdowały się piękne kwietne klomby, na których wiosną rosły tulipany. Wnosimy zatem o przywrócenie tej funkcji, wyremontowanie zniszczonego miejskiego ciągu pieszego, posadowienie kilku ławek i koszy na śmieci. Obecnie teren ten jest zaniedbany a według Pana zapowiedzi może wkrótce zostać zabetonowany, pozbawiony zieleni i sporej liczby drzew. Usytuowanie w tym miejscu, w którym naprzeciwko znajduje się miejska kotłownia, budynku biblioteki jest w ocenie większości mieszkańców nieracjonalne. Drzewa rosnące na tym zieleńcu w liczbie ok. 50 sztuk stanowią naturalne płuca w tym terenie.

Wnosimy o podjęcie niezwłocznych rozmów z Powiatem Nowotarskim w sprawie umiejscowienia biblioteki miejskiej w budynku „Sokoła”, który po wybudowaniu nowej szkoły będzie stanowił Powiatowe Centrum Kultury. Przypominamy, że Miejska Biblioteka Publiczna pełni równocześnie funkcję Powiatowej Biblioteki Publicznej w związku z tym władzom powiatu powinno zależeć na utrzymaniu tej funkcji. W przypadku braku porozumienia w tej sprawie jako miejsce do budowy nowej biblioteki wskazujemy teren, który nie wymaga niszczenia zieleni, znajdujący się na os. Bereki, w miejscu dawnego targu zwierzęcego. Jest to teren w centrum miasta z bardzo dobrym dojazdem i parkingami, idealną dostępnością, a przede wszystkim pozbawiony jest zieleni.
Panie Burmistrzu w tym miejscu pragniemy przypomnieć Panu rotę ślubowania, które Pan złożył obejmując urząd. Mówił Pan wówczas: „dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta”. Czas najwyższy żeby dobro mieszkańców postawił Pan ponad ambicję swoją i swoich urzędników, którzy podjęli nieracjonalną inicjatywę wyprowadzenia biblioteki z budynku Miejskiego Ośrodka Kultury. W związku z dokonanym faktem wnosimy o wyznaczenie innej lokalizacji biblioteki i uchronienie dla nas i dla naszych dzieci terenu zielonego przy Al. Kopernika oraz przywrócenie mu należytej funkcji. Oby do historii miasta nie przeszedł Pan jak ten, który zastał miasto zielone a pozostawił wylesione.

Jan Sięka
Nowy Targ dla Mieszkańców"

opr. s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Benek12.04.2022, 07:35
@lb
U Watychy wszystko jest na odwrót. Zamiast biblioteki w MCK ma być kawiarnia. Zamiast zieleńca biblioteka. Nowotarski "Miś" ciąg dalszy. Tym razem to my mieszkańcy pokażemy, że mamy głos i że mamy dość!!!
lb11.04.2022, 15:33
chciałbym zapytać, czy to są jaja, że biblioteka ma być w tym miejscu, ale chyba nie muszę pytać. to może w parku ją zrobić? wyciąć cały park i voile. resztę miejsca pod deweloperkę. KATASTROFA!
liczący11.04.2022, 15:07
To znaczy, że na remont MOK wydano o 1/3 pieniędzy za dużo, skoro BIBILIOTEKĘ wyeksmitowano i to na etapie projektowym?
wystraszona11.04.2022, 14:46
nikt z nami mieszkańcami się nie liczy to jest kary godne i nawet chce się porządnie po góralsku nakląć na to wszystko co władza miasta robi...a co do kupek to właściciele pupilków powinni płacić kary za brak kultury i zasmradzanie skwerów
Kuma11.04.2022, 14:44
Przeszłam dziś Miasto, gdzie jest odrobina zieleni wzdłuż Szaflarskiej (część południowa) obok bloków stoją na trawnikach zaparkowane samochody. Trawniki są zajeżdżone, a kierowcy agresywnie pytają "to gdzie ja mam stać?) Może z tym coś zróbcie. Może Policja powinna dawać mandaty za niewłaściwe parkowane, bo przecież stale dostają od Miasta dotacje, to niby w jakim celu chyba chodzi o dbanie o porządek
mól11.04.2022, 14:23
@W obronie Miasta pokoje pracowników MCK to klitki z małą ilością światła dziennego , natomiast patio i sale taneczne wielki i puste. Idź zobacz
Mietek z bloku11.04.2022, 10:13
@MF
po psach niech sprzątają ich właściciele i pan Watycha, który odpowiada za porządek w mieście. No ale nawet z tym sobie niestety nie radzi. Jak uda się obronić ten skwer to osobiście na drzewach powieszę wstążki na znak zwycięstwa rozsdądku nad jego brakiem!
Mieszkaniec11.04.2022, 10:02
Zostawić bo menele muszą gdzieś pić
MF11.04.2022, 08:34
Pan Sieka niech przychodzi spratac po psach nieczystosci na ul. Kopernika to jest wielka psia toaleta Biblioteka roswiaze spraw`e.....
krok po kroku w stronę przepaści10.04.2022, 17:53
A tu taki placek. Oto urzędnicy z burmistrzem w poczuciu społecznego obowiązku konsultowania społecznego organizują spotkanie dyskusyjne z mieszkańcami w sprawie. I niby wszystko ok, ale niby robi kolosalną różnicę, gdyż w zaciszu swoich urzędowych pokoików spotkanie organizuje się o godzinie 12. Pytanie kto niby w środku dnia, godzinach pracy może przybyć na tą interesującą wymianę argumentów z naszą władzą? Pomijam już fakt o kompletnym braku informacji, która mogłaby trafić do mieszkańców zamieszkujących tę część Nowego Targu. Pomijam również dziwny okres Wielkiego Tygodnia, gdy ludzie przygotowują się do świąt i mają w głębokim poważaniu przygotowany przez urzędników kalendarz spotkania i ci za tym idzie ich błogi spokój, że może nikt się nie pojawi, albo przyjdzie kilka staruszek, które przekona się, że to tylko taki pomysł, że intencje, że kultura i inne takie tanie chwyty stosowane przez Watychę. Za każdym razem to samo. Potem powie, że informacja była na stronie, że trzeba być czujnym i nadążać za głupotami decydentów, że już jest za późno, że trzeba było składać wnioski, że każdy miał możliwość zapoznania się z uchwałą, dokumentacją, projektami. Ble, ble, ble.
Dlatego ja tylko proszę nie dajmy się kolejny raz nabrać na dobrą wolę i koncepcję tych manipulatorów, dla których ważniejsze są układy i zobowiązania niż nasze zdrowie i nasz rozwój. To jeden wielki pic na wodę i fotomontaż.
Jak pisze "i wszystko jasne - zielonym do góry" trzeba zająć stanowisko i czym prędzej zbierać podpisy pod wnioskiem by nie dać się ograć jak ze słynnym MCKiem, który po wydaniu naszych 36 mln złotych przekształcono tę placówkę na skomercjalizowany pustostan, w którym hula wiatr i bawi się władza pod pretekstem wielkiej kultury.

Poniżej anons ze strony Miasta:
12:00 Dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie zmiany planu NOWY TARG 34 (Spółdzielnie mieszkaniowe), odbędzie się w dniu 12 kwietnia 2022 r., w siedzibie Urzędu Miasta Nowy Targ w Sali Obrad.
Pinokio10.04.2022, 10:39
@w obronie
A co tu jest do rozumienia? U Watychy wszystko jest na odwrót!
W obronie Miasta10.04.2022, 03:02
Nazwa Miejskie Centrum Kultury zobowiązuje, biblioteka musiała zniknąć ponieważ trzeba było wykonać piękne i przestronne biura dla pracowników, oraz wielkie szerokie schody.
Tylko nie bardzo wiem, dlaczego ta biblioteka została wyremontowana przed jej likwidacją, coś tu chyba nie gra.
Wydano ogromne publiczne środki, a może Unijne ? na remont, a w niedługim czasie po remoncie biblioteka została zlikwdowana.
marek09.04.2022, 19:05
A ile nasadzeń nowych bedzie w tym roku?
Bo jak widze to z drzew robi sie maszty albo palmy, z których wyrastaja tylko drobne gałązki. Jak to się ma do pochłaniania dwutlenku węgla ?
i wszystko jasne - zielonym do góry09.04.2022, 17:03
Jak pisze Olek to od nas zależy jak długo będziemy tolerować głupotę, arogancje i butę władzy. Przypominam mieszkańcom Nowego Targu, że mogą za każdym razem artykułować i domagać się zmian decyzji podjętych przez wierną Watysze Radę Miasta. Oto stosowny dokument - UCHWAŁA NR LIII/509/2018 RADY MIASTA NOWY TARG, gdzie takie prawo nam przysługuje wbrew wywijasom pokrętnej władzy, która na przykład wcześniej opracowała i przyjęła do realizacji projekt funkcjonalno-przestrzenny modernizowanego MOK, w którym świetnie sprawdzała się miejska biblioteka i czytelnia, by później nawijać nam makaron na uszy o kulturze (czytaj wypowiedź Watychy, podobno burmistrza). Toż to kompromitacja na całej linii i zasadnicze pytanie w jakim celu wydano 36 milionów złotych?

Zatem do dzieła Nowotarżanie! Ocalmy co jeszcze można uratować!
I jeżeli choć trochę zależy Wam na lepszym życiu w tym wycofanym miasteczku weźmy sprawy w swoje ręce i zwolnijmy z obowiązków bezmyślnego klepania niedorzecznych uchwał miejskich radnych.

Na podstawie art. 40. ust.1 i art. 41a ust. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2018 r. poz. 994 z późn. zm.) Rada Miasta Nowy Targ uchwala co następuje:

§ 1.

Uchwała określa szczegółowe zasady wnoszenia inicjatyw obywatelskich, zasady tworzenia komitetów inicjatyw uchwałodawczych, zasady promocji obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych oraz formalne wymogi jakim muszą odpowiadać składane projekty.

§ 2.

Grupa mieszkańców Miasta Nowy Targ zwanych dalej mieszkańcami, licząca co najmniej 300 osób posiadających czynne prawa wyborcze do Rady Miasta Nowy Targ zwanej dalej Radą, może wystąpić z inicjatywą uchwałodawczą przez złożenie podpisów pod projektem uchwały.
zieleń09.04.2022, 16:14
do wstążki !nie oddamy tych drzew ani jednego ! proszę przygotować 14000 pln, które pani wydała bzdurnie ! na manekina (kiczowaty kwietnik) na rynku i zagospodarować przestrzeń nowymi wielosezonowymi roślinami
z tąd09.04.2022, 14:58
A Pani wice burmistrz co na to? Tyle drzew do wieszania wstążek i wyciąć?
Olek09.04.2022, 13:18
Zrobimy jak Watycha za czasów radnego zbierzemy podpisy mieszkańców i złożymy projekt uchwały przeciw tym głupim pomysłom. Zablokujemy ta inwestycje. Mieszkańcy Nowego Targu nie będę pozwalać na dalsze niszczenie zielni w tym mieście
Wata09.04.2022, 10:42
Zostawcie zieleniec w spokoju. Brak wizji brak konsekwencji brak zdrowego rozsądku. A wybory? Dobrze że nadchodzą skończy się ten marazm chos i kolesiostwo
Kocham szanujem09.04.2022, 09:59
Teren na Berekach jest chyba najbardziej rozsądnym rozwiązaniem. Ciekawe dlaczego Watycha na to nie wpadł. Facet ma jakiś wpojony wstręt do zieleni, którą bez wizji ale konsekwentnie degraduje
cyngiel09.04.2022, 09:56
Watycha zachowuje się jak dziecko zagubione we mgle, prowadzone za rękę, przez macochę Kopciuszka
Wybirca z dawnego 2109.04.2022, 09:39
Watycha z Wojtaszekiem lepiej niech już nic nie budują bo znowu będą deski odpadać, ściany pękać i chodniki falować.
Baran09.04.2022, 09:14
Watycha wydał już zgodę na wycięcie ponad 2000 drzew w mieście. Jego siepacze tną następne. Albo zatrzymamy to szaleństwo albo uwędzimy się w smogu. Biblioteka powinna wrócić do świecącego pustkami MCK. Jest miejsce zamiast kawiarni która tam jest jak kwiatek do kożucha. To że miastem rządzi najbardziej nieudolny burmistrz w dziejach miasta wcale nie oznacza że mieszkańcy mają być niewolnikami ciasnoty umysłu.
Jurek09.04.2022, 08:38
na Berekach -w miejscu dawnego targu powinien powstać targ z owocami ,jarzynami itp. ,który działa na Nadwodniej-teraz to parking i tyle.
Blokowiec09.04.2022, 07:53
A ja popieram budowę biblioteki na ul. Kopernika jest to miejsce idealne w przeciwieństwie do ul. Bereki gdzie nikomu nie jest po drodze. Najlepsze w tym wszystkim jest to że osoby które najgłośniej protestują nigdy z tego parku nie korzystały, a protestują bo idą wybory więc trzeba zacząć coś robić :)
Kornik09.04.2022, 07:43
Watycha nie wrażliwy na przyrodę.
Wera09.04.2022, 01:01
Słuszny głos w dyskusji. Trzeba ratować ten skwer i ochronić miasto przed piłą Watychy. Ciekawe kiedy on i jego wice ostatni raz byli w bibliotece. Są inne bardziej pilne wydatki. Dość wydawania kasy na obiekty do których trzeba dopłacać
Mol, ale nie książkowy.08.04.2022, 23:32
Mnie się ta lokalizacja podoba, i w nosie mam s...e kawki z drzewa. Do dzieła !!!
Michal08.04.2022, 22:40
Czemu Pan Sieka patrzy egoistycznie i chce bibliotekę pod domem?
Po za tym stowarzyszenie jednoosobowe o którym jeszcze nikt nie słyszał byle w wyborach wystartować
Jaga08.04.2022, 22:12
Do przemyślenia.
Może warto zastanowić się, czy nie warto wykupić budynku PZU przy ul. Kolejowej i przeznaczyć go na bibliotekę. Lokalizacja dobra a w PZU ubezpiecza się coraz mniej osób. Druga moja propozycja to budynek Sokoła (oczywiście po wybudowaniu nowej szkoły i remoncie).
M.08.04.2022, 22:09
Kto na te bereki będzie chodził do biblioteki??
Pan Sieka bo ma blisko
Ewa08.04.2022, 20:59
Przy niby zatwierdzenia planu zagospodarowania to naczelnik nie mowil ze to uchwala intencyjna i nie znaczy ze tam ma byc budowa biblioteki?
Ewka08.04.2022, 20:48
Bardzo dobry pomysł by bibliotekę budować na Berekach. Watycha uwziął się na bloki i na drzewa które są wycinane w mieście w historycznych ilościach. Czas zacząć Grzesiek słuchać swojego zdrowego rozsądku zamiast podszeptów pani wice
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl