10.04.2022, 11:17 | czytano: 2729

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta - prawna regulacja pomocy Ukraińcom

zdj. Podhale24
NOWY TARG. Uchwała dotycząca pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa będzie głównym tematem zwołanej na poniedziałek nadzwyczajnej sesji Rady Miasta.
Chodzi o zapewnienie możliwości świadczenia przez samorząd - z własnej inicjatywy i w zakresie posiadanych środków - pomocy obywatelom Ukrainy, którzy przybyli na teren Polski bezpośrednio z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi w ich kraju.
Zgodnie z ustawą z 12 marca br. - jednostka samorządu terytorialnego może zapewnić pomoc Ukraińcom.

Jej zakres w Nowym Targu objął "zorganizowanie, prowadzenie i udzielanie doraźnej pomocy, tymczasowe zakwaterowania, zapewnienie wyżywienia, środków czystości i higieny osobistej, środków medycznych oraz innych produktów i artykułów niezbędnych do udzielania pomocy, zorganizowania pomocy humanitarnej, w tym transportu darów, zapewnienie pomocy w zakresie komunikacji językowej, zorganizowania zajęć integracyjnych, edukacyjnych, kulturalnych i aktywizacji społecznej i zapewnieniu transportu niezbędnego do realizacji tych zadań".

Projekt uchwały zawiera postanowienie o nadaniu mocy wstecznej - od dnia 24 lutego br.

Wprowadzone zostaną też związane z tą uchwałą zmiany w budżecie, w tym - otrzymane ponad 29 tys. z tytułu środków na wypłatę świadczeń na zakwaterowanie i wyżywienie, 11 tys. 400 zł na zapewnienie posiłków dla dzieci i ponad 31 tys. zł na jednorazowe świadczenia pieniężne w wysokości 300 zł - jako formy pomocy obywatelom Ukrainy.

s/
Może Cię zainteresować
komentarze
avivat10.04.2022, 19:52
Wojna i ucieczka ludzi z Ukrainy zaczęła się 46 dni temu, a tu dopiero teraz jakieś działania ze strony radnych.
Do cyrk samorządowy10.04.2022, 16:05
Pudło kolego radni nie zarobia więcej bo mają stałe diety. Mogą stracić jak. ich nie będzie. Ale Ciebie tylko zależy żeby dopiec Burmistrzowi
Sceptyk10.04.2022, 14:53
Glosujcie tylko na Konfederacja Brauna jak będą wybory jeśli nie chcecie być anektowani przez Ukraińców i sługusami czy w tv słowackiej niemieckiej są wstążeczki flagi Ukrainy nie ma a tutaj jak zawsze PIS wychodzi przed szereg zapomogi dotacje za darmo wszystko dla Ukraińców już nim nawet uwagi nie zwrócicie za jakiś czas bo będziecie się bać czy za komuny albo 39 roku na świecie była pomoc dla Polski Polaków flagi polskie wieszane,ciekawe też czy film Wołyń będzie pokazany w tv czy jest już na cenzurowanym
wyborcy z miasta10.04.2022, 14:38
Wzywamy wszystkich radnych o przekazabie diet za tę niepotrzebną sesję na pomoc Ukrainie.
miejski paraliż10.04.2022, 13:59
Watycha jak zwykle spóźniony i zagubiony. Ech co to za władza. Wszystko co zrobili wymaga poprawek i modyfikacji.
Cyrk samorządowy10.04.2022, 13:48
Uchwały mogły być przyjęte na poprzedniej sesji ale Watycha się zagapił. Mogą być przyjęte na kolejnej za dwa tygodnie ale widać radni bezradni mają ekstra zarobić po 2000 zł przed świętami. W końcu wszystko takie drogie. W efekcie podatnik zapłaci za ten skok na kasę 45 tys zł za pół godziny roboty. U Watychy wszystko jest na odwrót
sąsiad i ja10.04.2022, 13:33
@Pójdę głosować...Dopóki obecny rząd będzie faworyzował samorządy pisowskie, to nigdy nie będzie dobrze. Jak rządzić w mieście (gminie) gdzie centrala utrudnia pracę. Ogólnie jest źle z finansami miejskimi, ale tam, gdzie "słodzą" PiS-owi maja się lepiej.
Osiol10.04.2022, 12:40
No to wyjaśnijcie fenomen oficjalnie 850tys dzieci zarejestrowano a do szkół i przedszkoli tylko 170tys gdzie reszta czy ktoś to kontroluje
Pójdę głosować w najbliższych wyborach samorządowy10.04.2022, 12:40
Dobrze, że Rada Miasta zbierze się jutro w celu pomocy Ukraińcom, których zaatakowali rosyjscy żołnierze z rozkazu oligarchów, którzy uwłaszczyli się/ukradli majątki uciśnionego narodu rosyjskiego.
Niedobrze, że Pan Radny Jan Łapsa znów dostanie kolejną dietę za udział w sesji z ciężko zarobionych pieniędzy Nowotarżan z uwagi na to, że do tej pory niewiele dobrego zrobił dla naszego miasta. Na szczęście wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl