20.04.2022, 11:40 | czytano: 3123

Jak orawska gmina pomaga uchodźcom

Arch. Podhale24.pl
LIPNICA WIELKA. Na terenie gminy przebywa ponad 100 mieszkańców Ukrainy, którzy uciekli przed wojną.
Na minionej sesji w Lipnicy Wielkiej wójt mówił o tym, w jaki sposób samorząd pomaga uchodźcom zza wschodniej granicy. - Od początku wybuchu wojny w Ukrainie staramy się brać aktywny udział w niesieniu pomocy - zapewniał Mateusz Lichosyt.
Kilka dni po rozpoczęciu wojny gmina dostarczyła pierwsze dary dla uchodźców na terenie gminy oraz na granicę polsko-ukraińską. - Osoby uciekające przed wojną cały czas mogą szukać pomocy w naszej gminie. Na chwilę obecną jest to zwłaszcza pomoc formalna przy wypełnianiu dokumentów, uzyskiwaniu informacji, gdzie można załatwić pewne kwestie - zaznaczył wójt. Ale samorząd prowadzi też gminny magazyn pomocy, gdzie codziennie można dostarczać dary. - I one są wydawane w pierwszej kolejności osobom, które pomocy potrzebują tutaj, na terenie naszej gminy. W kolejnym kroku dary są wysyłane do powiatowego centrum pomocy albo bezpośrednio do gmin, które są przy granicy ukraińskiej - wyjaśniał Mateusz Lichosyt.

W Lipnicy Wielkiej mieszka ponad 100 uchodźców. W większości przebywają w domach prywatnych. - Bardzo sprawnie udało się przeprowadzić rejestrację mieszkańców z Ukrainy i nadawanie numerów pesel. Nasi pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego wsparli też między innymi Rabkę i kilka osób z Krakowa, aby szybciej zarejestrować uchodźców w urzędzie - dodał wójt gminy Lipnica Wielka.

ag/
Może Cię zainteresować
komentarze
dziadek25.04.2022, 19:14
Tak pieter masz rację aby ta pomoc nie wyszła Lipnicanom bokiem ale bedzie za pózno .A w całej ukrainie nie ma wojny,więc czemu tam nie maja sronienia.
pieter20.04.2022, 16:15
Większość to osoby z zachodniej ukrainy i widzieli wojnę tak jak my w telewizji ,a jak wiadomo telewizja kłamie przez dwa lata "wolne " media kto nie chciał się poddać presji szczypawek był foliarzem ,teraz znów jak kto ma inne zdanie na temat ukrainców jest ruską onucą!
Obyśmy nie musieli uciekać przed nimi.
Oby nie powtórzyli Wołynia, kiedy już zwyciężą w wyborach
Osiol20.04.2022, 12:01
Jak dobijemy do 8mln przesiedleńcow w całym kraju proponuję plebiscyt z ich udziałem...
Taki sam jak w D...... e przeprowadzony przez R ..
No cóż nowa ustawa o wolności słowa na wiecej.....
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl