24.04.2022, 16:45 | czytano: 10715

Wiosenne Święto Bacowskie w Ludźmierzu (zdjęcia)

zdj. Maciej Gębacz
Dziś do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala przybyli bacowie, juhasi wraz ze stadami owiec na uroczyste rozpoczęcie sezonu wypasowego. W przypadającą dziś Niedzielę Miłosierdzia Bożego modlono się o dobry redyk.
Wedle tradycji wypas rozpoczyna się na św. Wojciecha, czyli 23 kwietnia i powinien trwać do św. Michała, czyli do 29 września. Temu pierwszemu w roku wyjściu na wypas - towarzyszą wielowiekowe obrządki.
Sprzed Domu Związku Podhalan bacowie z pomocnikami poprowadzili kierdel przed Bazylikę Mniejsza. W Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala odprawione zostało uroczyste nabożeństwo, któremu przewodniczył ks. Jan Mikołajczyk, emerytowany proboszcz z Klikuszowej. Bacowie otrzymali wodę święconą i sajty, czyli szczapy drewna z ogniska wielkanocnego, od którego zapalą pierwszą watrę w bacówce.

Po mszy nastąpiło poświęcenie owiec i spotkanie z bacami. Przedstawiciele Związku Podhalan odebrali promesę na ponad 1 mln 870 tys. zł. To dotacja z budżetu województwa małopolskiego do 86 baców z Małopolski, którzy wypasając owce, dbają o dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe regionów górskich. Symboliczny czek przywiózł do Ludźmierza marszałek Witold Kozłowski.

s/ zdj. Maciej Gębacz
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Parcie na szkło26.04.2022, 08:34
Wójt z Ochotnicy porwał tą tekturkę i robi sobie z nią zdjęcie, przecież to żenada.Projekt realizowany jest przez Związek Podhalan dla baców wykonujących bardzo ciężka pracę i to ich święto.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl