28.04.2022, 15:00 | czytano: 8245

Co robić z Ukraińcami? Powiat szuka im nowych miejsc na noclegi

Fot. transmisja Sesji Powiatu
ZAKOPANE. Ponad 5300 uchodźców z Ukrainy przebywa w powiecie tatrzańskim. Radni powiatowi rozmawiali o pomocy, jaka była udzielana uchodźcom z Ukrainy na terenie powiatu tatrzańskiego oraz jaka pomoc jest nadal kontynuowana.
Zakwaterowanie, wyżywienie, kontynuacja nauki w szkołach, magazyn pomocy i pomoc finansowa dla osób udostępniających miejsca noclegowe, a także pomoc w relokacji, w przypadku konieczności opuszczenia miejsca pobytu - to tylko niektóre z form.
Blisko 40 osób z tatrzańskiego Starostwa Powiatowego zgłosiło się do pracy przy powiatowym magazynie z darami dla Ukrainy. Pracownicy starostwa, a także wolontariusze przyjmowali, segregowali i pakowali do wysyłki daty, które przekazywali darczyńcy indywidualni, a także które przewożone były z gminnych punktów zbiórek.

- W trakcie funkcjonowania magazynu pomogliśmy 550 rodzinom, które magazyn przyjął i zaopatrzył. Było to 1000 osób dorosłych i 1100 dzieci, które zostały zaopatrzone - informowała na sesji rady powiatu Katarzyna Hyc, naczelnik Wydziału Organizacyjnego.

Poza pomocą osobom, które przebywają na terenie powiatu tatrzańskiego pomoc była także pakowana i wysyłana na Ukrainę.

- W całym powiecie szacowaną liczbą zgłoszonych osób jest ok. 5300 uchodźców. To nie jest dokładna liczba, bo nie wszyscy zgłaszają przyjazd uchodźców, a także ich wyjazd - zaznacza Joanna Pietras, kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

900 osób znajduje się w 22 obiektach zgłoszonych do bazy województwa. Naczelnik zaznacza także, że pojawiają się potrzeby relokacji części uchodźców ze względu na zobowiązania obiektów noclegowych, które już wcześniej wynajęły swoje obiekty.
- 114 osób relokowaliśmy z trzech obiektów - informuje Joanna Pietras. - Uchodźcy miejsce znaleźli w kolejnych dwóch obiektach. Przygotowywane są także kolejne miejsca, które będą mogły przyjąć uchodźców w razie potrzeby relokacji. - 273 miejsca uruchomienie mają zostać w dwóch obiektach prywatnych i jednym należącym do Skarbu Państwa – informuje kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Największy z obiektów, które mają zostać uruchomione, to ośrodek Sywarne w Kościelisku. Obiekt należy do Polskich Kolei Państwowych i będzie mógł docelowo pomieścić ponad 200 osób.

ms/
Może Cię zainteresować
komentarze
ciekawski30.04.2022, 22:38
@LudzikUSA
Dlaczego my mamy dbać o Ukraińców, ponosić koszty ich utrzymania, skoro ich własny rząd z prezydentem klaunem ma ich w d.... Po raz kolejny powtarzam - Ukraina jest ponad 2 razy większa od Polski i terytorium Ukrainy centralnej i zachodniej są wolne od działań wojennych. Sami - rząd, prezydent - powinni zadbać o swoich a nie grać na emocjach sąsiadów, bo Polska, Polki i Polacy nie są w stanie utrzymywać przez nie wiadomo jaki czas półtora, czy dwóch milionów ludzi, którzy - niektórzy, stają się coraz bardziej roszczeniowi, bo im się należy a ja się pytam z jakiej racji. Po raz kolejny powtarzam - nie grajcie na ludzkich uczuciach, nie zasłaniajcie się wojną, gdy 4/5 Ukrainy jest wolne od działań wojennych, gdzie życie toczy się NORMALNIE.
LudzikUSA30.04.2022, 16:51
jest bardzo duzo pustostanow jest rowniez duzo ogloszen w oknach pomieszczenia magazynowe do wynajescia poprostu zaadoptowac /miasto czy gmina wykonczy / i zakwatrowac uchodzcow jak trzeba to trzeba
nen30.04.2022, 11:45
Głupi ten POLSKI NARÓD aż strach na to patrzeć co się wyrabia sami giną i tego nie widzą
ciekawski29.04.2022, 21:28
@mądry i skromny
Co Twoje wypowiedzi mają wspólnego z artykułem ?
mądry i skromny29.04.2022, 18:16
Jak z Polski wyjechało 3 miliony [lub coś koło tego] bezrobotnych i prawie bezrobotnych [bo pracujących za g...ne pieniądze], kiedy ci ludzie zaczęli zarabiać uczciwe pieniądze i zaczęli je przywozić do Polski to gospodarka ruszyła a nie padła.
ciekawski29.04.2022, 12:56
@mądry i skromny
"Jak z Polski wyjechało ok 3 miliony - ok 10% społeczeństwa - młodych (na 38 milionów Polaków) do pracy na zachodzie, to był i jest płacz, że gospodarka pada."
Czego w tym zdaniu nie rozumiesz - w czym ono mija się z prawdą - przypomnij sobie jakie BYŁY komentarze - opinie rządzących i ekspertów - Ucz się uczniu - ucz ;) trenuj swoją pamięć bo widzę, że z nią kiepsko :)
mądry i skromny29.04.2022, 10:56
Ciekawski- ty to jesteś geniusz- ukraińska gospodarka pada bo miliony wyjechały, polska gospodarka pada bo przyjęła miliony- czyli trzeba pilnować żeby nikt nie wyjechał i nikt nie przyjechał- a więc- niech się mury pną do góry, wybudujmy se kolejne Wielkie Mury. Nauczaj dalej Mistrzu- będę twoim najpilniejszym uczniem.
ciekawski29.04.2022, 09:51
Ukraina już zbankrutowała. Jak z Polski wyjechało ok 3 miliony - ok 10% społeczeństwa - młodych (na 38 milionów Polaków) do pracy na zachodzie, to był i jest płacz, że gospodarka pada. Ukraińska już padła, bo z Ukrainy wyjechało ok 10 milionów Ukraińców do Polski i Europy zachodniej - t.j. 25 % populacji. Możni tego świata miliardami wspomagają Ukraińców, ale kiedyś oni o tą kasę się upomną - nie ma nic za darmo. Ukraina, to bardzo bogaty kraj, ma bardzo dużo do zaoferowania a jest nacja - zgadnijcie która ;) - która zajmie ich miejsce, za judaszowe srebrniki przy akceptacji obecnego klauna - prezydenta przejmie ich majątek i o to w tym wszystkim chodzi. Sygnałem do zbrojnych działań, była wizyta w Moskwie prezydenta USA - Bidena wraz z doradcami, o pogodzie nie rozmawiali. Więcej dopowiedzcie sobie sami.
FAM29.04.2022, 09:12
Jak czytam te Wasze obrzydliwe, ociekajace jadem komentarze to doskonałe rozumiem, czemu nic nie macie (poza tym co ktoś Wam da), I na nic Was nie stać. To kwestia charakteru, wartości i mentalności. Choćby nie wiem ile Wam dali, zawsze ktoś będzie miał lepiej i będziecie na niego patrzeć roztrwaniajac to co macie. A potem znów można nic nie robić i narzekać.
jarek29.04.2022, 08:45
Pracujemy 10 miesięcy na państwo a dwa miesiące na siebie - takie obciążenia były w Niemczech pod koniec wojny. Sytuację Polaków przyrównują do panienek w burdelu ciężko pracujesz a dług rośnie - wtórne niewolnictwo ale głupi Polak myśli że tak ma być. Cztery lata temu całkowite zadłużenie państwa było 5,8 biliona zł Wg GUS-u .Premier Morawiecki pochwalił się że ponad 100 miliardów zł korporacje wywożą do swoich krajów do opodatkowania w to wtedy było 30% budżetu. Proponuję zwiększyć pomoc dla Ukraińców a będziecie płacić 11 miesięcy na państwo a Polak będzie zdychał z głodu.
Bąk29.04.2022, 01:03
@normalny
17 lat w Niemczech i nie stać Cię na MCDonald ??? Wiesz co....ty nie wracaj już do Polski. Dobrze, że tacy wyjechali
Rycho28.04.2022, 22:43
Tygodnik Podhalański niech zafunduje pobyt w hotelach.
dutek28.04.2022, 21:36
@zły.Problem w tym że idzie wiosna,długie weekendy,wakacje,a państwo 150zł.za osobę nie da.Rozbić namioty na Równi Krupowej.Po wakacjach mogą wracać.
zły28.04.2022, 20:11
Czemu wam z zazdrość d*.. ściska.Potrzebujący to matki, żony z dzieciakami,mają odrobinę luksusu którego u siebie nie zaznały. Ich synowie ojcowie walczą.Te ,,gogusie,, w najlepszych furach wynajmują sobie najdroższe mieszkania.Ich gnać z tond, na front.
normalny28.04.2022, 19:47
Odeslac do domu! do Ukrainy!!! Mieszkam i pracuje w Niemczech 17 lat widze ich jak siedza w Mc Donald calymi rodzinami, ich na to stac a mnie nie!!! co to za wojna sami cwaniacy uciekli!!!! przejzyjcie na oczy!!!!
dziadek28.04.2022, 19:14
Polacy jak jada za granicę to szukaja pracy ile ich pracuje na czarno,nie czekają ze im ktoś coś da . Ukraincy nie idą do siebie i tam zyją i pomagaja rozbudowie kraju na wschodzi Ukrainny nie ma wojny to czemu tam nie siędzą.
kkk28.04.2022, 18:14
WOW.... a co robić z polakami....???podobno wielu bezdomnych nie dożywionych na terenie tatrzańskim a ukrainki spacerują i kupują bo sie im należy
zpodhalanskiej28.04.2022, 17:40
Ja mam propozycje , wybudujmy im na podhalu miasteczko w ktorym bedzie panowac prawo , jezyk i historia ukrainy . Miejscowosc mozna nazwac np "Bandery" a i dajmy im wieksze przywileje i pieniadze jak polakom
Osiol28.04.2022, 16:42
No odpowiedział bym na pytanie zawarte w tytule lecz po co wyręczać Grażyny i Januszow zarządzania wypłaty bierze doszkala się w rechabilitacji na kowancu czyt. podnosi kwalifikacje urzędnicze....
Jak se nieporadza to piszą w mediach ze U wygrywa czyli kończy bombardowania moskwy petersburg już negocjuje poddanie a wladywostok otoczony przez atomowe okręty U i mysz się nie wyślizgnie o desancie nie wspomnę jest dobrze a będzie lepiej niedługo sami będą wracac by okupować R

A nie to był sen leki się skończyły he he he he he he
oleg28.04.2022, 16:35
mam propozycje moze czas by ukraincy zaczeli szukac pracy i wynajac sobie platne mieszkania a nie czekac ze im damy , a czy juz nie czas wracac na Ukraine ?/
wdzięczy28.04.2022, 16:07
Tak. Zaczynają "zachodzić w głowę", a to dopiero początek.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl