30.04.2022, 16:59 | czytano: 4027

Polsko-ukraiński piknik podczas Międzynarodowego Dnia Jazzu (zdjęcia)

Fot. Marcin Szkodziński
Występy uczniów z zakopiańskich szkół, konferansjerzy mówiący po polsku i ukraińsku, a także przysmaki przygotowane przez uchodźców z Ukrainy, aby lepiej poznać kuchnię naszych sąsiadów zza wschodniej granicy.
Międzynarodowy Dzień Jazzu stał się w Zakopanem okazją do zacieśnienia więzi z uchodźcami, którzy uciekli z Ukrainy przed rosyjską agresją i przebywają pod Tatrami. W samym Zakopanem przebywa ponad 3000 uchodźców, a w powiecie jest ich ponad 5000.
- Głównym celem naszego dzisiejszego polsko-ukraińskiego pikniku w Międzynarodowym Dniu Jazzu jest wspólna zabawa. Mamy dzieci z różnych szkół z Zakopanego, które wspólnie z dziećmi ukraińskimi razem śpiewają i razem się bawią – mówi Joanna Staszak, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta w Zakopanem.

Liczne występy artystyczne w muszli koncertowej Parku Miejskiego im. Józefa Piłsudskiego w Zakopanem poprzedziły otwarcie wystawy „Współczesna Perspektywa, współczesna architektura Podhala”. Na wystawie można obejrzeć zdjęcia Podhalańskich inwestycji, które zostały wybrane przez Stowarzyszenie Architektów Polskich, jako realizacje zasługujące na szczególne uznanie.

- To co buduje się w Zakopanem oglądamy przez pryzmat pato-deweloperki, czyli tego co bezpowrotnie niszczy i degraduje wizerunek miasta. Trzeba jednak też dostrzegać, że spod ręki architektów powstają wspaniałe realizacje. Budynki, obiekty budowle nawiązujące do natury i kultury. Oby takich realizacji było jak najwięcej – mówił Piotr Bąk, starosta tatrzański.

Międzynarodowy Dzień Jazzu stał się polsko-ukraińskim piknikiem także ze względu na przysmaki, jakie przygotowały panie z Ukrainy przebywające w Zakopanem, aby mieszkańcy podtatrzańskiej miejscowości mogli poznać ukraińską kuchnię.
- Potrawy przygotowały panie z Ukrainy, z grupy zrzeszonej wokół Parafii Tatrzańskiej. Przygotowały one różne potrawy, a są tam m.in. naleśniki z serem i wiśniami, są placki ziemniaczane z grzybami, które nazywają moskolami, jest barszcz ukraiński, ale są też desery. Jeden z nich nazywa się pokruszone szkło, a są to niebieskie kostki galaretki zanurzone w białej masie. Jest dużo pysznych rzeczy – informuje Joanna Staszak.

Przy okazji poczęstunku panie z Ukrainy zbierały fundusze na naukę języka polskiego.

ms/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Dana01.05.2022, 10:12
Żeby nie było jak w Bielsku Białej ,ukry rozp....punkt pomocy...
Tomi01.05.2022, 08:53
Przez ten nasz Niemądry, Hojny rząd już jest źle w naszym kraju a będzie gorzej. Szkoda, że wielu Polaków nie ma za co żyći gdzie mieszkać..
Stas01.05.2022, 08:51
Do czego to prowadzi. Napewno do niczego dobrego. Polska zniknie, my znikniemy. Za chwilę bedzie wiecej Ukraińców niż nas samych. Przykre
pandemia w areozolu30.04.2022, 21:01
No proszę, "fraternizowanie" się całą gębą i całkiem możliwe, że nie tylko. A w Niemczech covid, kwarantanny, ciężkie przechodzenie zachorowania. Dokładnie nasza niedawna rzeczywistość. I co tu jest grane. Czy ktoś to może wyjaśnić?
Osiol30.04.2022, 20:50
Do sceptyk
Dołoży bo tam jest nadrepreztatywnosc tej opcji(nacji) po akcji,, Wisła '' gdzie po przesiedleniu to byli najlepsi milicjanci niezwiązani z terenem a dziś to kolejne resortowe pokolenie dziedzicznie obdarzone niechęcią do.....
Sceptyk30.04.2022, 19:38
Racja tylko że tam policja broni Szwedów a u nas pewnie dostaniemy łomot za jakiś czas od ukraincuw jak na Wołyniu i w Warszawie podczas powstania a policja jeszcze nam dołoży
Sceptyk30.04.2022, 19:19
Pogonić ta chołote ukraińska niech wracają do siebie jak Polak będzie pracować i jechać do innego państwa to musi się nauczyć reguł zwyczajów i przede wszystkim języka jaki panuje w danym kraju a w nie na odwrót że obcokrajowiec będzie uczył się polskiego,już słuchać tego ukraińskiego nie mogę za parę lat będą się panoszyć tutaj i nic nim nie zrobimy wracać na Ukrainę tam budować u siebie dobrobyt.To samo z tymi flagami czemu tylko polska wywiesza te ukrainskie co to jest jesteśmy pod aneksa już Ukrainy czy pod nich rządami nigdzie nie łopoczą indziej one tylko tutaj wieszają tak samo te ukrainskie pisownię na szkolach co to ma być następna sprawa to że Ukraińcy nie szczepieni już nie muwie o tym całym cyrku z swirusem tylko o krztuczcu gruźlicy zapaleniu wątroby ospie i nich nikt nie zmusza a nasze dzieci tylko by kłuli ciekawe co na to mamuśki czy będą krzyczeć zeby niezastrzepionych nie przyjmować do przedszkoli ukraincuw zobaczymy
Osiol30.04.2022, 19:00
Żeby z tego mieszania narodów tylko za dużo,, metysow''się nie pojawilo
W Szwecji już są dwa narody dwa odrębne społeczeństwa ostatnio jedno bije policję demoluje i podpala... te dwa społeczeństwa się nie mieszają nie asymilują temat dopiero się rozwija czy to samo będzie tutaj???
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl