02.05.2022, 22:45 | czytano: 2126

Medal dla śp. Anny Rudzińskiej

Fot. Piotr Kuczaj
Rabczanka Anna Rudzińska otrzymała pośmiertnie Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Odznaczenie to na ręce jej siostrzeńca Krzysztofa Buksy, przekazał Pełnomocnik Wojewody Małopolskiego ds. Integracji Środowisk Kombatanckich i Osób Represjonowanych Marcin Tatara.
Hm Anna Rudzińska, to autorka książki "Ocalić ich pamięć". Zmarła w ub. roku emerytowana rabczańska nauczycielka opisała w niej losy i historię osób z Rabki-Zdroju, mniej znanych ofiar i bohaterów II wojny światowej, które zginęły w Rabce i okolicach w latach 1939-1943 i nie zostały dotychczas upamiętnione. Jej staraniem stanął w Rabce-Zdroju pomnik Męczeństwa Żołnierzy, upamiętniający kilkudziesięciu zamordowanych i poległych mieszkańców Rabki, którzy oddali swe życie za Ojczyznę. W uznaniu jej zasług Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał jej pośmiertnie Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.
Uroczystość odbyła się 2 maja w rabczańskim amfiteatrze z udziałem burmistrza Leszka Świdra, radnych powiatowych i miejskich, przedstawicieli Stowarzyszenia Gniazda Integracji Lokalnej „GIL”, którzy byli jej organizatorami, harcerzy, zuchów i mieszkańców miasta. Obecny był sztandar Szkoły Podstawowej nr 3 w Rabce-Zdroju i grupa rekonstrukcji historycznej z Raby Wyżnej. Uroczystość poprowadził Bolesław Bara, dyrektor Centrum Kultury Sportu i Promocji, którzy przedstawił obecnych i gości. Uczestnicy spotkania odśpiewali „Rotę”, głos zabrali burmistrz Leszek Świder i radny powiatowy Stanisław Kiersztyn. Sylwetkę p. Anny Rudzińskiej przedstawił harcmistrz Jacek Niziołek.

Źródło: UM Rabka-Zdrój, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl