03.05.2022, 09:33 | czytano: 2787

Trwa majówka w Szczawnicy (zdjęcia)

Za nami trzeci dzień majówki w Szczawnicy, która w tym roku przebiega pod znakiem warsztatów artystycznych i koncertów.
W blasku wiosennego słońca przeprowadzone zostały warsztaty artystyczne lokalnie działającego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Artyści obecni byli wraz ze swoimi dziełami w plenerowej galerii zlokalizowanej na placu pod kolejką. Dzieła oczywiście można było zakupić, ale także przypatrywać się ich tworzeniu, istniała również możliwość stworzenia indywidualnych arcydzieł pod czujnym okiem członków TPSP w Szczawnicy. Na osłodę, przy kreowaniu własnych dzieł można było posilić się wypiekami Pienińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Panie przygotowały swoje specjały z niebywałą starannością, a zapach domowych wypieków roznosił się aż pod scenę.
Na ludowo… ponieważ takie melodie rozbrzmiewały na placu pod kolejką w Szczawnicy. Przybyli goście mieli możliwość obcowania z regionalną muzyką Kapeli Góralskiej oraz Towariszek – Agnieszka Stopka i Ewa Walkowska. Gwiazdą wieczoru była Kapela Ciupaga z Łącka, która wykonała żywiołowe utwory folkowe, również w autorskim wykonaniu. Przy scenie zabawa trwała przy utworach m.in. „Dziewczyna” oraz „Zguby”.

Wydarzenie poprowadziły Ewa Walkowska oraz Agnieszka Stopka.

W drugi dzień na placu pod kolejką odbyły się warsztaty z malarstwa, które prowadziła Gabriela Słowik. Jej twórczość inspirowana jest tematyką leśną oraz górską. Podczas warsztatów można było podziwiać prace pani Gabrieli, a także zakupić jej obrazy w plenerowej galerii.

Natomiast na scenie odbył się koncert niezwykle utalentowanej szczawnickiej młodzieży. Pierwszy wystąpił Adam Adamczuk uczestnik programu The Voice Kids. Adam zaśpiewał m.in. swoje piosenki autorskie „I see fire” i „Mercy”. Z kolei drugi na scenie zaśpiewał Fabian Kurnyta, również uczestnik programu The Voice Kids. Fabian w wykonaniu utworu „Metallica” zaskarbił sobie uznanie wśród widowni. Na zwieńczenie młodzieżowych występów na scenie pojawiła się Aleksandra Mastalska – śpiewająca od dziecka laureatka wielu konkursów wokalnych. Zdecydowanie jak majówka po polsku to utwory polskie, których nie zabrakło na scenie, a wykonała je Ewa Walkowska, były to m.in. „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena , czy „Jesteś lekiem na całe zło” Krystyny Prońko.
 
Gwiazdą niedzielnego wieczoru była pełna energii Aga B. z zespołem Tribute to Maanam. Zespół zrobił ogromne wrażenie na publiczności, wykonując największe przeboje grupy Maanam: „Szare miraże”, „To tylko tango”, „Boskie Buenos”.
 
W niedzielne popołudnie nie zabrakło również Pienińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku ze swoimi smakołykami.

Natomiast w poniedziałkowe popołudnie w kinoteatrze Pieniny wystąpił Szczawnicki Teatr Amatorski w czteroaktowym komediodramacie pt. „Przeor z Czerwonego Klasztoru.

Sztuka przedstawia tło pienińskiej legendy, barwnie odgrywanej przez aktorów – amatorów. Wzbogacona żywą muzyką regionalną podkreślająca piękno góralskiej tradycji i kultury ludowej. Autorem sztuki jest Michał Słowik - Dzwon nieżyjący już lokalny poeta, pisarz, dramatopisarz i artysta ludowy, działo powstało w 1952 roku.
Przedstawienie wyreżyserował Marek Ciesielka, który po zakończeniu sztuki serdecznie podziękował za gromkie brawa.
Dzisiejszy spektakl cieszył się ogromnym zainteresowaniem, cała sala kinoteatru była wypełniona widzami, którzy z uśmiechem na twarzy podziwiali niezwykłe umiejętności aktorskie.

We wtorek  3 maja na Przysłopie odbędzie się uroczysta msza święta za poległych partyzantów.

Majówkę zorganizowało Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Szczawnicy, pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Szczawnica – Grzegorza Niezgody.

jd/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl