06.05.2022, 09:33 | czytano: 2513

Rozmawiali o pomocy uchodźcom z Ukrainy. Społeczność Podhala wykazała się niezwykłą gościnnością

Fot. Starostwo Tatrzańskie
Wojewoda Małopolski, przedstawiciele powiatu tatrzańskiego, miasta Zakopane, a także Tatrzańskiej Izby Gospodarczej analizowali możliwości pomocy uchodźcom z Ukrainy, którzy przebywają pod Tatrami - informuje tatrzańskie starostwo.
Jak czytamy w relacji po spotkaniu, na terenie powiatu tatrzańskiego większość uchodźców przebywa w obiektach noclegowych, których właściciele muszą zacząć wynajmować odpłatnie pokoje turystom, gdyż jest to ich jedyne źródło utrzymania.
Wojna w Ukrainie sprawiała, że do Polski napłynęła liczna grupa uchodźców. Osoby zza wschodniej granicy decydują się na stałe lub tymczasowe osiedlenie również w powiecie tatrzańskim. Na terenie powiatu przebywa blisko 6 tysięcy osób, a ugoszczenie ich wymaga skoordynowania działań wielu instytucji, za co odpowiedzialny jest m.in. samorząd. W związku z tym niedawno odbyło się istotne spotkanie, w którym uczestniczył Łukasz Kmita, Wojewoda Małopolski oraz przedstawiciele samorządu powiatowego i miasta Zakopane oraz prezydium zarządu Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Głównym tematem spotkania była współpraca w zakresie pomocy uchodźcom z Ukrainy. - W samych obiektach, które znajdują się w bazie naszego powiatu przebywa obecnie 899 uchodźców - wyjaśnia Piotr Bąk, starosta powiatu tatrzańskiego. - Są to obiekty, które wynajęliśmy od przedsiębiorców i to w nich chronią się uciekinierzy z Ukrainy. Oprócz tych blisko 900 osób mamy jeszcze ponad 5 tysięcy Ukraińców poza tą formalną bazą, w prywatnych mieszkaniach, pensjonatach czy innych obiektach należących w większości do mieszkańców naszego powiatu - wylicza starosta. Społeczność Podhala wykazała się niezwykłą gościnnością - liczba przyjętych osób jest jedną z najwyższych wśród powiatów w całej Polsce.

Napływ nowych mieszkańców, zarówno tych stałych jak i tymczasowych, oznacza również pewne wyzwania, przed którymi stanął samorząd. - Jednym z bieżących problemów jest fakt, iż zbliża się sezon turystyczny - tłumaczy Bąk. Mieszkańcy-właściciele wspomnianych obiektów żyją z turystyki, nie mają innego źródła utrzymania, dlatego muszą wynająć te obiekty za pieniądze. Pojawia się pytanie co dalej z uchodźcami. Działanie w tym zakresie wymaga pewnej mobilizacji poza podziałami politycznymi i społecznymi. Wymaga skoncentrowania się i znalezienia rozwiązań takich, które będą akceptowalne i korzystne dla wszystkich - dodaje starosta. Temat ten został szeroko przedyskutowany na spotkaniu z Wojewodą Małopolski. W najbliższych dniach okaże się, czy stosowne porozumienia zostaną zawarte.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Zakopanem, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
wdzięczy06.05.2022, 20:35
Odnoszę wrażenie jakby te urzędy istniały głównie dla Ukraińców. Dla Polaków przez dwa lata były zamknięte. Wystawiali pudła na korespondencje. A dziś proszę, jacy uchachani, bez maseczek. Najważniejsze "ugościć" uchodźców, nie to by nie byli głodni i mieli dach nad głową, ale by byli ugoszczeni. Liban już zbankrutował!
Smok06.05.2022, 19:15
Usiat ty ze zdjęcia pierwszy do kolejki Wyrocznia.
ciekawy06.05.2022, 14:59
Fura za ok 150 tysi i w kolejce po darmowe paczki, zawalony vw po dach. Na paliwo kasa jest, na utrzymanie nie ma. Kiedy wreszcie otworzą się Wam oczy, że wydanie specjalne w rtv - wszystkie, 24 godz na dobę już wszystkim (podobnie jak covid) bokiem wychodzi.
Wyrocznia06.05.2022, 12:28
Mam tylko nadzieję, że zdrajcy polskich interesów w przyszłości zostaną rozliczeni.
Smok06.05.2022, 11:03
Gebelsowski program nauczania historii zbiera żniwo.
Osiol06.05.2022, 10:14
Co to jest się w stanie zrobić i powiedzieć po 100proc podwyzce

A dla swoich obywateli to co
Błe06.05.2022, 10:03
Już mnie mdli jak słyszę o tej Ukrainie bieda idzie a wy pierdolami się zajmujecie ciekawe kto nam pomoże jak nie będzie co do gara włożyć
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl