06.05.2022, 12:19 | czytano: 5943

Nowe przystanki kolejowe w Poroninie i Bańskiej Niżnej. Ruszyły przetargi

Stacja w Poroninie przed przebudową/ zdj. Węzeł Poronin FB
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na budowę dwóch nowych przystanków na linii Chabówka-Zakopane. To: Bańska Niżna i Poronin Misiagi. Inwestycje są współfinansowane ze środków UE.
- Przystanek Bańska Niżna będzie w rejonie Term Gorący Potok. Możliwy będzie dojazd koleją - transportem ekologicznym i konkurencyjnym względem samochodów, do kompleksu basenów termalnych. Przystanek Poronin Misiagi, to dodatkowa, dogodna dla mieszkańców i turystów lokalizacja nowego miejsca zatrzymań pociągów - przekonuje Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Na nowych przystankach przewidziano perony o wysokości zapewniających wygodne wsiadanie do pociągów. Będą wiaty, ławki, tablice informacyjne i oznakowanie. Odpowiednie oświetlenie zapewni komfort w podróży po zmierzchu. System pasów ostrzegawczych i pól uwagi ułatwi komunikację pasażerom o ograniczonych możliwościach poruszania się. Przy nowych obiektach przewidziano stojaki rowerowe.

Prace na kolejowej zakopiance przewidziano do 2023 r. Skróci się czas podróży z Krakowa do Zakopanego do ok. 2 godzin.
Na modernizację kolejowej „zakopianki”, w ramach projektu „Prace na liniach nr 97, 98,99, na odcinku Skawina - Sucha Beskidzka - Chabówka - Zakopane”, przeznaczono przeszło 1,1 mld zł netto. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Obecnie pociągi nie kursują, ale na profilu "Węzeł Poronin" znaleźć można taki np. film, który przypomina o zaletach podróżowania koleją.


s/
Może Cię zainteresować
komentarze
.07.05.2022, 21:08
To w końcu kursują, czy nie kursują!?
zarty06.05.2022, 18:52
zróbcie przystanki co kilometr
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl