06.05.2022, 23:15 | czytano: 4555

Rozpoczęły się uroczystości 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Zakopanem (zdjęcia)

zdj. Marcin Szkodziński
ZAKOPANE. Apel poległych i salwę honorową przy Kwaterze Legionowej na cmentarzu przy ul. Nowotarskiej poprzedził przemarsz ulicami miasta i msza św. w Sanktuarium Najświętszej Rodziny na Krupówkach.
- Spotykamy się w miejscu szczególnym. To miejsce, w którym się znajdujemy, to nasz mały Zakopiański "panteon". Tu spoczywają ludzie, którzy przed 100 laty "chorzy na Polskę" - poszli walczyć. Dla Zakopanego i naszej społeczności to wielki honor i zaszczyt, że 21 Brygada Strzelców Podhalańskich wybrała dzisiaj Zakopane na miejsce swojego dorocznego święta. Za to dziękuję panie generale - mówił Piotr Bąk, starosta tatrzański przy Kwaterze Legionowej.
21 Brygada Strzelców Podhalańskich jako patrona przyjęła gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza, który urodził się w Rzeszowie, ale zmarł w Zakopanem. - Jestem jednym z tych, którzy mieli szczęście znać osobiście generała. Byłem instruktorem harcerskim. Generał bywał na naszych zbiórkach, uczestniczył w ćwiczeniach i zapraszał nas do swojego domu. Pokazywał pamiątki, także te cudem ocalałe - wspominał Piotr Bąk.

Uroczystości z 6 maja, to dopiero wstęp do sobotnich obchodów dorocznego święta 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

W programie: o godz. 11.30 uroczysty Apel na dolnej Równi Krupowej, o 12.30 defilada pododdziałów, a od godz. 13 do 16 trwać będzie piknik wojskowy i pokaz sprzętu wojskowego na dolnej Równi Krupowej.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Może Cię zainteresować
komentarze
STAŚ07.05.2022, 10:39
Dobra pamięć !!!
Osiol07.05.2022, 09:08
To ci którzy,, działają '' na U
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl