09.05.2022, 22:14 | czytano: 7257

Apel z Szaflar o zmianę uchwały antysmogowej: przesuńcie termin wymiany pieców, dopuśćcie drewno

Fot. Robert Miśkowiec
Gmina Szaflary pierwsza na Podhalu głośno mówi, że trzeba przesunąć wejście w życie przepisów uchwały antysmogowej w Małopolsce. Stawia też postulat, żeby opalanie drewnem uznać za ekologiczne. Samorząd wspierają parlamentarzyści z naszego regionu.
Urząd Gminy w Szaflarach rozstrzygnie niebawem, wart 120 milionów złotych, przetarg na wykonanie odwiertu geotermalnego w Bańskiej Niżnej. Jego celem jest wydobycie spod ziemi ciepłej wody geotermalnej i zaopatrzenie w nią części gminy i Nowego Targu.
Niestety, nie stanie się to szybciej niż w tym, ani w 2023 roku. Tymczasem przepisy uchwały antysmogowej w Małopolsce nakazują już w tym roku wymienić piece bezklasowe. Potem przyjdzie czas na piece 3 i 4 klasy. Samorząd Szaflar obawia się, że obowiązujące obecnie terminy wymiany pieców sprawią, iż mieszkańcy będą zmuszeni już teraz przejść np. na gaz czy pellet, gdy tymczasem pod nosem mają wodę geotermalną. Dlatego gmina proponuje wprowadzić karencję w wejściu w życie przepisów uchwały antysmogowej, żeby mieszkańcy nie musieli teraz wymieniać pieców, mogli poczekać i podłączyć się do sieci geotermalnej, gdy ta będzie gotowa. Głównym postulatem jest wydłużenie terminu wymiany pieców dla tych mieszkańców, którzy złożyli deklarację przystąpienia do geotermii.

Zdaniem wójta Rafała Szkaradzińskiego, który przedstawił sprawę na poniedziałkowej konferencji prasowej z udziałem podhalańskich parlamentarzystów, trzeba to jakoś rozwiązać. Jak przekonuje, byłoby to marnotrawstwo publicznych środków na wielka skalę, gdyby z jednej strony pompować pieniądze Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w odwiert geotermalny, a z drugiej zmuszać już teraz mieszkańców do wymiany pieców, nie dając im czasu na skorzystanie z ciepłej wody geotermalnej.

Rafał Szkaradziński idzie dalej. Jak zauważa, obecna sytuacja na świecie, związana m.in. z wojną na Ukrainie, kłopoty z dostawą surowców, wysokie ceny gazu czy opału, to wszystko sprawia, że należy dostosować przepisy uchwały antysmogowej do rzeczywistości i rozszerzyć możliwości ogrzewania domów drewnem. Taki też postulat znalazł się w projekcie uchwały, który Rada Gminy Szaflary ma podjąć podczas najbliższej sesji. „Ogrzewacze pomieszczeń opalanych odnawialną biomasą leśną spełniające wymagania ekoprojektu powinny być traktowane na równi z innymi urządzeniami zasilanymi OZE typu pompy ciepła, czy systemy fotowoltaiczne” - zaznaczają radni. Pozwoli to m.in. uniezależnić się w większym stopniu od importowanych paliw kopalnych. „Wykorzystanie krajowych zasobów biomasy leśnej powinno stać się priorytetem” - stwierdzają.

Gmina Szaflary proponuje m.in. aby stare piece nie były usuwane i złomowane, co nakazuje uchwała antysmogowe, ale plombowane i dopuszczane do użytku w sytuacjach awaryjnych np. w czasie wojny czy przerw w dostawie prądu.

O potrzebie zmian przepisów uchwały antysmogowej mówił też w Szaflarach wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Nie wyobraża on sobie, żeby stanęły na drodze rozwoju geotermii w gminie Szaflary. - Zrobimy wszystko, jako parlamentarzyści z tego regionu, żeby gmina Szaflary dostała pieniądze na budowę sieci ciepłowniczej – zadeklarował.

- Kluczowe jest dostosowanie tej uchwały do realiów – mówił. Wiceminister przyznał, że osobiście był sceptyczny wobec uchwały antysmogowej dla Małopolski. - Nie ma dziś możliwości, żeby do końca tego roku wymienić wszystkie stare piece - dodał.
- Musimy polegać na własnych źródłach, to kwestia bezpieczeństwa - mówił, mając na myśli geotermię. - To ważne w kontekście chociażby tego, co się dzieje na Ukrainie.

Wiceminister jako przykład podał kominki. - Na Ukrainie przetrwały właśnie te gospodarstwa, które miały kominki, a odcięto im gaz i prąd. Pozwólmy ludziom korzystać z tych źródeł ciepła, do których mają dostęp na swoim rynku. Musimy w większym stopniu wykorzystywać biomasę leśną - apelował.

Potrzebę zmian zapisów w uchwale antysmogowej poparli również wiceminister Andrzej Gut-Mostowy, posłanka Anna Paluch i senator Jan Hamerski.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
pod prąd12.05.2022, 08:37
Zakopion:
Nie wiem kogo masz na myśli "Miss Pienin" i nawet nie jest to istotne. Fakt jest taki, że należy odtworzyć transport publiczny, coś w rodzaju bezmyślnie zlikwidowanego PKS, tylko na miarę 21 wieku i cywilizacyjnych aspiracji Polski (OECD, UE), ponieważ potrzebny jest on przede wszystkim dla profesorów, polityków i doktorów, czyli wszelkiego rodzaju intelektualistów, bo to intelektualiści nie powinni siadać za kółkiem, bo później są problemy że jadą pod prąd i wyczyniają przeróżne hocki klocki i ekwilibrystyki na drogach (taka prawda, stworzono sytuację że każdy musi mieć auto i nim jeździć, nikt nie pyta czy dany "intelektualista" ma do tego predyspozycje psychomotoryczne). Dalej: uczniowie, emeryci (wiek), turyści. Transport publiczny oznacza mniej spalin w powietrzu, gdyż 50 ludzi jedzie 1 autobusem, a nie pięćdziesięciu ludzi jedzie pięćdziesięcioma osobnymi pojazdami, na zachodzie wszyscy powyżej sołtysa w polityce i od doktora w górę praktycznie nie znają nawet aktualnej ceny benzyny bo korzystają z transportu publicznego, bo tam mają takowy świetnie rozwinięty - jeśli nasza władza lokalna jest głucha na taki podstawowy argument za czystością powietrza, to jak ona chce abym ja miał jej wierzyć w szczerość jej intencji w sprawie szeroko rozumianej ochrony środowiska, no jak?
@radny11.05.2022, 16:00
Panie "radny", wiadomo, że chodzi tylko o LANSOWANIE się z dobrej strony, nie ważne czy jest pokrycie na te słowa, ciemny lud i tak wszystko kupi.
Wybory w końcu za pasem, a PIS jest pewny swojego zwycięstwa, nadając komu popadnie obywatelstwo, liczy na poparcie przy urnach.
Kim są ludzie w PIS ?!11.05.2022, 10:45
Czy to M.Morawiecki ściągnął z USA kolejny BANK "JP MORGAN" i sprezentował temu bankowi 20 mln, jakby w Polsce było jeszcze mało banków ?!


Czy to M.Morawiecki był prezesem banku ".. ...", przez który to bank, wielu Polaków straciło na kredytach we frankach ?!


Czy M.Morawiecki powiedział, że będziemy zapier..lać za miskę ryżu ?!?!


Czy to Lech Kaczyński sprowadził do Polski loże masońską "b'nai b'rith" po 70 latach wyrzucenia ich z Polski ?!

Czy to J.Gowin powiedział, że już maja elitę do rządzenia w Polsce z Ukrainy ?!?!

Czy poseł Gut- Mostowy był w PO ??
Czy premier M. Morawiecki był w PO doradcą TUSKA ?!
Czy poseł Bolesław Piecha był w PO ministrem zdrowia ?!

Czy to prezydent A.Duda podpisał ustawę 1066 pozwalającą OBCYM WOJSKOM, na terenie Polski, użyć BRONI OSTREJ wobec Polaków?!Zbliżają się wybory lokalne więc PIS zaczyna się promować !!!
Mam nadzieję, że tych twarzy już po wyborach nie będę oglądać w mediach.
Liczę też, że świadomość ludzi na temat PIS/PO/PSL/LEWICA wzrosła na tyle, że podejmą właściwe decyzje przy URNACH WYBORCZYCH !!!

Kochani Polacy!!
Nie dajcie się nabrać na te liche obietnice, na fałszywą chęć pomocy, bo po kontynuacji rządów tych ludzi, nie będzie już Polski. Trzeba nam zmiany o 180 stopni, żeby zacząć odbudowę tego, co jeszcze zostało w POLSKICH RĘKACH.
Nie dajmy się podzielić, nie dajmy się skłócić, pomagajmy sobie nawzajem. Razem pokonamy "zło" tego świata.
G. mnie to obchodzi10.05.2022, 20:35
Skąd wyście się wszyscy tam pod tą ścianą urwali?
POLSKA WRÓCI :)10.05.2022, 20:12
Nasze kopalnie zamykają, a węgiel z Australii sprowadzają!!!

PO/PSL - zaczęło rozpierduchę polskiego przemysłu i przedsiębiorstw
PIS/PSL - dobija gwóźdź do trumny
Wszyscy warci siebie :)10.05.2022, 20:07
Jeden wart drugiego. :)
sanacyjny dziadek10.05.2022, 19:38
Trzeba było z Rosjanami nie zadzierać. Teraz płacz i zgrzytanie zębami. Zobaczycie co jeszcze nas spotka. Drewnem można palić jak jest o fi góra 10 cm i jest przez rok wysuszone w sychtach. Pytam, kto dzisiaj tak robi, wszystko szybko i w pośpiechu byle sie hajcyło.Czy widział ktoś sychty wokół domu, młodzi nie wiedzą co to jest a Pan Senator ze Szczawnicy ani tyle.
Miastowy10.05.2022, 17:40
No prosze, nawet "rozumny inaczej" Hamerski zasiada w gronie pryncypałów!
gorol10.05.2022, 17:20
No nie wierzę !!!!

Najpierw podpisują wszystko co popadnie, co niekorzystne dla Polski, a teraz takie szopki?!
Chyba wybory się zbliżają !!!
Od 30 lat w Polsce są najbardziej szkodliwe rządy10.05.2022, 09:40
ODSUNĄĆ PIS/PO/PSL/LEWICĘ OD RZĄDU !!!!!
SZKODNIKI POLSKI !!!
równi i równiejsi10.05.2022, 09:11
Jak nazwać kogoś, kto podpisuje i głosuje bez przeczytania "ze zrozumieniem " ? - tak tylko pytam. A poza tym czasu było dużo, ale lepiej było nic nie robić a teraz innym - co jednak zdążyli - dalej pod nosem smrodzić
spec10.05.2022, 08:59
I tu akurat racja. Przecież UE teraz ma się przestawiać z powrotem na węgiel przez inwazję ruskich w Ukrainie. A my będziemy bardziej papiescy od papieża i będziemy dalej brnąć w niby "eko".
zokopion10.05.2022, 08:36
Miss Pienin wczoraj na rondzie przy Szaflarskiej wjechała pod prąd :/ I oni nami rządzą...elyty
plm10.05.2022, 08:35
Uchwała antysmogowa powstała i została uchwalona przez Sejmik Województwa Małopolskiego w czasie rządów koalicji PO-PSL głosami tejże koalicji w 2016 roku. Gdyby ktoś miał wątpliwości.
stary człowiek i może..10.05.2022, 08:33
zawsze mówiłem że w Polsce rządzą ludzie pokroju Kononowicza / to ten kandydat co chciał żeby tak było żeby nic nie było../
YW10.05.2022, 08:32
Jeszcze podhale powinno mieć dotację do opału gdyż w tym regionie jak uzbiera się 3 miesiące bez grzania to cud a ludzie pieniędzy nie mają a opał z dnia na dzień droższy. To dopiero polityka, Polska ponoć węglem stoi a nas coraz mniej stać na ciepło.
Maria10.05.2022, 08:23
Nareszcie ktoś powiedział głośno to co inni mówią po cichu .Wierchuszkę stać na pelet czy gaz ale są i tacy co przy patykach będą się ogrzewać.
pytanie10.05.2022, 08:10
Jaki wkład ma radny PiS niejaki Jacek Król w tym zadaniu ?
tak jest10.05.2022, 08:08
pogonić PiS z Podhala i to szybko
Polska już nie w ruinie Polska w mule po metr
nieten10.05.2022, 08:07
Ludzie umierają od smogu, nie da się oddychać zimą na całym Podhalu, ale zamiast dopłat z (najwyraźniej) nieskończonego budżetu mają ludzie palić znowu drewnem? Może wiceminister chce wrócić do ładowania pół dnia opału do pieca, dla mnie już nie te lata
tom10.05.2022, 07:32
a dzewo to nie ekologiczne jest to z czego z gumy itp..a pele z czego jest trociny a trociny z czego są i kleje do tego dodają z pewnością tesz ekologiczny
miastowy10.05.2022, 07:22
Geotermia będzie gotowa za jakieś 15 lat. W d... se ją możecie wsadzić!
w ruinie...10.05.2022, 01:08
daje to że zostaniemy "dziadami" przez rządzących.
Zaczadzeni na amen09.05.2022, 22:33
To w końcu z której strony ten -głos rozsądku- spod ściany? Nie może być! Przecież to oni te głupoty antysmogowe wymyślili.
Oj, trzeba wymienić ale to towarzystwo w sejmie.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl