10.05.2022, 09:14 | czytano: 5914

Ukraińcy w gminie Nowy Targ: aktualna sytuacja

Zdjęcie ilustracyjne / archiwum Podhale24
Na terenie gminy Nowy Targ najwięcej uchodźców z Ukrainy przebywa w dwóch ośrodkach wczasowych w Łopusznej i Pyzówce.
Ukraińcy znaleźli też schronienie w domach prywatnych, w pozostałych miejscowościach. - Od początku podjęliśmy szereg działań, aby pomóc - mówił na sesji Marcin Kolasa, wicewójt gminy Nowy Targ. - Udzielamy między innymi pomocy psychologicznej - wymieniał. Gmina przekazuje również bilety komunikacji miejskiej Ukraińcom, którzy chcą dojechać do urzędu, pomaga w wypłacie świadczeń.
- Pomagamy też młodym mieszkańcom z Ukrainy, którzy uczęszczają do szkół na terenie gminy. Wszystko obywa się we współpracy z sołtysami i radnymi. Jest ogromne zaangażowanie naszych mieszkańców. Główna pomoc - materialna - płynie od nich. Dużo serca okazali tym osobom - zaznaczył Marcin Kolasa.

Do szkół na terenie gminy Nowy Targ uczęszcza około 60 ukraińskich dzieci. - Nie ma z tym żadnych problemów. Nasi dyrektorzy i szkoły są przygotowane i otwarte dla młodzieży z Ukrainy - zapewniał wicewójt. Dodał, że w pomoc dla uchodźców są szczególnie zaangażowani radni i sołtysi Pyzówki i Łopusznej.

- W Pyzówce jest jeden z większych ośrodków, który przyjął największą liczbę osób. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i wsparcie dla uchodźców. Głównie nasi mieszkańcy angażują się. Pomoc jest szeroka, począwszy od wyżywienia, przez odzież, ale i udzielanie codziennego wsparcia. Uchodźcy są wdzięczni za to, że ich przyjęliśmy - mówił Wiesław Parzygnat, sołtys Pyzówki.

ag/
Może Cię zainteresować
komentarze
nie03.06.2022, 08:20
mądry i skromny brawo.poczytajcie z5 razy.
antycovidian12.05.2022, 23:06
@antycovidianinie
"... moment kiedy bedziesz mogl powiedziec: a nie mowilem! - nie nadajdzie. ..."
ten moment już jest- wasze globalne scenariusze, które są powielane w dziesiątkach państw, prysły jak bańka mydlana. Od 2 lat o tym mówię i wychodzi na moje, dlatego mam tą satysfakcję i głośno mówię - a nie mówiłem ? - wyszło na moje, a to dopiero początek.
antycovidianinie11.05.2022, 09:05
wiesz jeszcze co bym powiedziala w innych sytuacjach? nie watpie. dzielnie idziecie pod prad i wiecie co i jak, chocby caly swiat mowil odwrotnie. przepraszam, gdy caly swiat mowi odwrotnie. ale moment kiedy bedziesz mogl powiedziec: a nie mowilem! - nie nadajdzie. albo opuscisz ten zakonspirowany swiat wczesniej albo jaszczury przykryja to kolejnym planem. i tak w kolko.
mądry i skromny10.05.2022, 18:22
A jak ty będziesz dalej takie głupoty wypisywał- to śpiący rycerz spod Giewontu stanie, rynke swom zegnie, i w łeb cię j...nie.
antycovidian10.05.2022, 16:43
@leje
W każdej z tzw teorii spiskowych jest ziarnko prawdy. Gdyby z początkiem 2019 roku, ktoś Ci powiedział, że będzie "plandemia", zamykanie bez powodu ludzi w domach, zakaz wejścia do lasu, zakaz wejścia na cmentarze we Wszystkich Świętych, że rząd zamknie ileś gałęzi gospodarki, zabroni prowadzenia działalności gospodarczej pozostawiając większość ludzi bez dochodu, nakaże chodzić ludziom w szmatach na twarzy oraz przymuszać do "szczepień" itd itp, to uznałbyś tą osobę za niespełna rozumu i odesłał do wariatkowa. Teorie spiskowe są dzisiaj, za kilka miesięcy niektóre okazują się prawdą. Oby prawdą nie było, to co napisał @z tutela.
bogaty z Zakopanego10.05.2022, 16:41
Juz dajcie spokoj z tymi Ukraincami bo juz to jest nudne!!!! Zajmijcie sie bieda w Polsce!!!!
leje10.05.2022, 15:52
"Plan prowadzacy do wypelnienia pism o koncu swiata"
hahahha. hahahhahhahahhhha. na tym forum jest coraz lepiej :D
z tutela10.05.2022, 12:43
do Osiol

Sprawnosc jest duza poniewaz czym szybciej tym lepiej, zanim sie ludie obudza bedzie juz pozamiatane... jak z kowidianami, wielu przejrzalo na oczy dopiero po ktorejs dawce ''eliksiru wiecznosci'' doslownie wiecznosci dla wielu...
Co do wytycznych to napewno sa, a to co sie teraz dzieje to skrzetnie realizowany plan tzw technokratow i ich pomiatadel np M. Morawieckiego . Plan prowadzacy do wypelnienia pism o koncu swiata (a raczej samounicestwieniu ludzkosci). Tu dzialaja pieniadze i media, przez co jest finansowana propaganda dajaca efekt...
Rzad wiedzial ze c..tych nie zaakceptujemy to staral sie wprowadzic akceptowalnych przesiedlencow (Ukraincow).
Osiol10.05.2022, 11:04
Kurcze nie żebym był malkontentem ale sprawność działań jest imponująca przy tym przesiedleniu czyżby nasi sojusznicy za wody dali jakieś wytyczne(wskazówki)
Wszesniej syryjczykow nie mieścił się ani tysiąc a tu mowa o 8mln
Podziwiam sprawność w 4tygodnie więcej dla U niż przez 6 lat dla Polaków(dla nas tylko nowe podatki były a 20 w 1rok)
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl