11.05.2022, 17:43 | czytano: 5373

Prezydentowa u górali w Chicago. Agata Kornhauser–Duda honorowym członkiem Związku Podhalan w Ameryce Północnej

– Dziękuję za waszą codzienną, społeczną pracę, którą podejmujecie dla zachowania polskości tu na amerykańskiej ziemi – mówiła w poniedziałek Agata Kornhauser–Duda w Domu Podhalan. Spotkaniem z Zarządem Związku Podhalan w Północnej Ameryce Pierwsza Dama rozpoczęła wizytę w Chicago. Towarzyszy jej minister Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w KPRP.
Podczas poniedziałkowej rozmowy z przedstawicielami Polonii Małżonka Prezydenta wyraziła radość z możliwości ponownego spotkania. – Z wdzięcznością wspominam nasze spotkanie z 2018 roku, kiedy to wspólnie mogliśmy świętować obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości – akcentowała Pierwsza Dama. Wówczas w Millennium Park w Chicago Para Prezydencka spotkała się z przedstawicielami Polonii mieszkającymi w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Podczas tej samej wizyty Pierwsza Dama wzięła udział w spotkaniu z członkami ZPPA w Domu Podhalan. – Cieszę się, że kolejny raz mogę być gościem w Domu Podhalan i zobaczyć znajome twarze – dodała w poniedziałek Pierwsza Dama. – Realizując kolejną wizytę w Chicago nie mogło mnie u Państwa zabraknąć – podkreśliła.
Pierwsza Dama podziękowała za otwartość i życzliwość. Wspomniała spotkania osobiste, jak wizyta pani Kamili Wilczek wraz z narzeczonym w Pałacu Prezydenckim, jak również wideorozmowę, która miała miejsce w maju ubiegłego roku. – Cieszę się, że pomimo dzielącej nas odległości jesteśmy w stałym kontakcie – powiedziała.Dzisiaj rozmawiano o codziennej działalności utworzonego w 1929 r. Związku Podhalan, promocji Polski, kultywowaniu tradycji i dumie z pochodzenia. W ostatnich latach znaczące ograniczenie migracji z Polski do USA powodują zmiany w środowiskach polonijnych. Ubywa dzieci dobrze władających językiem polskim, a przybywa tych, dla których język polski jest drugim językiem lub nawet językiem obcym. W związku z tym bardzo ważna staje się promocja dwujęzyczności i promocja nauczania języka polskiego jako obcego na rozległym terytorium chicagowskiego okręgu konsularnego. Podkreślano dzisiaj wagę i znaczenie pielęgnowania bogatych tradycji kulturowych, krzewienia polskości i języka oraz wychowywania kolejnych pokoleń w poszanowaniu tradycji dwóch kultur: kraju zamieszkania i kraju pochodzenia.

– Dziękuję za Państwa codzienną, społeczną pracę, którą podejmujecie dla zachowania polskości tu na amerykańskiej ziemi. Bardzo dziękuję za godne naśladowania przywiązanie do wielowiekowej spuścizny przodków, za krzewienie polskości w USA przez muzykę, taniec i śpiew, za wychowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży w duchu wartości patriotycznych i chrześcijańskich – powiedziała Agata Kornhauser–Duda.


Podczas spotkania Małżonka Prezydenta oraz minister Adam Kwiatkowski otrzymali honorowe członkostwo Związku Podhalan w Ameryce Północnej. – Przyjmujemy je jako wyróżnienie, ale też zobowiązanie do dalszego wspierania działalności związku – oświadczyła Pierwsza Dama.

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
*13.05.2022, 19:53
Do Szopen
Nie śmiej się z cepelii.
Szopen fajną masz kurteczkę ile ważyła?
Szopen12.05.2022, 18:34
Ale cepelia i szopka
Górol12.05.2022, 17:04
Ale plujecie jadem ani nie za Wasze ale dogryzać trzeba zamiast sie cieszyć źe Pani Prezydentowa zgrabna urodna i powaźana za granicą .Nic tylko się cieszyć a nie wyśmiewać .A górale są wszędzie i nie wstydzą się tego źe są polakami i góralami .
pol12.05.2022, 16:35
Nie widzę tej ,co tak w Watykanie goniła za ''kórolami'' i musieliśmy na nią wszędzie czekać.
Mk12.05.2022, 15:50
Jak jesteś z orawy to nie jesteś góralem tak że się nie wstydź
ocena z Orawy12.05.2022, 08:49
Wstyd mi ze jestem góralem za takie działania
PiS do partia antypolska
ale wynika ze PiS to partia górali
...12.05.2022, 06:48
Nicki komentujących mówią same za siebie.
Zbooj11.05.2022, 22:07
A za co dostała? Bo jest żoną prezydenta? Wielką zasługa i wyczyn. No i górale są w obszarach górskich jak tatry, beskidy, Alpy... Nie ma czegoś takiego jak amerykańscy górale.
Osiol11.05.2022, 21:13
Honorowe czlonkowsto się na pewno należy wszak przodkowie też górale tylko z gór Synaj
A co z 447 płacimy???
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl