16.05.2022, 19:00 | czytano: 3323

Eko-piknik w Rabce-Zdroju (zdjęcia)

Fot. Piotr Kuczaj
Na terenie rabczańskiego amfiteatru odbyła się Eko-Majówka, wydarzenie kulturalne o charakterze ekologicznym organizowane w Rabce-Zdroju już po raz trzeci.
Eko-majówka miała na celu przybliżenie mieszkańcom tematyki ekologicznej i wzrost ich wrażliwości na ochronę środowiska i zmiany klimatu. Bolesław Bara, dyrektor Centrum Kultury Sportu i Promocji w Rabce-Zdroju mówił podczas otwarcia imprezy, że dla wszystkich jest oczywiste to, jak ważne jest czyste powietrze, czysta woda i zdrowie. - Ale żeby żyć, trzeba wiedzieć, jak to robić. I dzisiejsze spotkanie wszystkim to będzie uświadamiać – podkreślił, zachęcając do udziału w przygotowanych atrakcjach i wydarzeniach.
- Bardzo dziękuję, że znaleźliście Państwo czas, żeby przyjść dzisiaj na to spotkanie. Mam nadzieję, że uda się Państwu również czegoś ciekawego dowiedzieć. Ochrona środowiska jest naszym wspólnym obowiązkiem. Staramy się, jako samorząd, te działania podejmować i podejmujemy ich dosyć dużo. Staramy się również wspierać naszych mieszkańców, którzy dokonują dociepleń budynków, wymiany ogrzewania. Zdajemy sobie sprawę z tego, że są to wysokie koszty - mówił burmistrz Leszek Świder.

Włodarz miasta podkreślał, że samorząd stara się sam dawać przykład i temu m.in. posłużą pozyskane przez miasto środki na termomodernizację publicznych budynków należących do gminy Rabka-Zdrój.

- Mam nadzieję, że na tym dzisiejszym spotkaniu również Państwo poszerzą swoją wiedzę. Chcemy wspólnie i odpowiedzialnie dbać o nasze uzdrowisko i przyczyniać się do jego rozwoju - dodał. - Ochrona środowiska to nie tylko powietrze, ale też woda i odpady, plastik, którego jest coraz więcej. Musimy o tym pamiętać i wspólnie działać. Musimy pamiętać o zmianach klimatu, które nas dotykają - zwracał uwagę naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Nowym Targu Wojciech Krauzowicz. Przedstawiciel powiatu odczytał również podziękowanie dla stowarzyszenia Lokomotywa od starosty nowotarskiego Krzysztof Fabera. Wyraził on w nim uznanie dla organizatorów i podziękował za podejmowanie działań proekologicznych. „Warto podkreślić, że przedstawiona podczas pikniku tematyka ma na celu przybliżenie nam wszystkim problemów związanych ze zmianami klimatu i ochroną środowiska naturalnego” - napisał, zaznaczając, że rabczańskie Eko-Majówki na trwałe wpisały się w kalendarz ciekawych, ważnych i interesujących wydarzeń w Rabce-Zdroju. Eko-majówka 2022 W 2019 r. odbyła się na żywo, w 2021 w formie wydarzenia online. W 2022 r, bazując na sprawdzonych formułach, organizatorzy zaproponowali formę mieszaną, hybrydową – wydarzenie odbywało się zarówno na żywo, jak i w internecie.

Wydarzenie było skierowane do różnych grup wiekowych, zarówno rodzin z dziećmi, jaki i osób starszych. Tematyką wydarzeń była zarówno czystość powietrza, jak i dbanie o wodę i ziemię, działania less waste, ekologiczne uprawy i segregacja śmieci. Była też możliwość skorzystania z porad ekodoradcy, u którego mieszkańcy znaleźli odpowiedzi na temat aktualnych możliwości dofinansowań do przejścia na zielone ciepło i energię. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Lokomotywa z Rabki-Zdroju we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Nowym Targu i Urzędem Miasta i Gminy Rabka-Zdrój.

Źródło: UM Rabka-Zdrój, oprac. r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl