20.05.2022, 12:42 | czytano: 1064

Zakopane zainauguruje sezon letni - w Sopocie

zdj. UM Zakopane
"Miasto o wielu walorach naturalnych i turystycznych, w sezonie letnim kulturalna stolica Polski. Zakopane, bo o nim mowa, to zagłębie letnich festiwali i wystaw, które przyciąga miłośników kultury, sztuki i filmu. W tym roku inauguracja sezonu odbędzie się w Sopocie, który od lat jest miastem partnerskim Zakopanego. Już 27 maja każdy, kto chce poczuć prawdziwego ducha gór, może i powinien skorzystać z otwarcia sezonu. „Zakopane dobre eMOCje” to hasło, które pozwoli odkryć to wszystko, co najpiękniejsze w stolicy Tatr i najlepsze w sezonie letnim" - w taki sposób Urząd Miasta reklamuje swój pomysł na inauguracje sezonu nad morzem.
Stolica Tatr jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast zarówno przez turystów z Polski jak i zagranicy. Już w latach 20- tych ubiegłego wieku miasto stanowiło centrum życia kulturalnego, było miejscem wypoczynku i twórczej działalności wybitnych polskich pisarzy i artystów. Na bazie tego, Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury, przygotowało wyjątkową propozycję wydarzeń kulturalnych, które jeszcze bardziej uatrakcyjnią letni wypoczynek u podnóża Tatr.
Sopot i Zakopane, choć położone na dwóch różnych krańcach Polski, łączy naprawdę wiele. Miasta od lat współpracują ze sobą w zakresie wymian młodzieży, ale także doświadczeń na polu turystyki, promocji i organizacji międzynarodowych imprez sportowych. To także wzajemne inspiracje w zakresie wydarzeń kulturalnych.

- Kontakty Sopotu i Zakopanego skupiają się na wymianie doświadczeń dotyczących ruchu turystycznego, promocji oraz wymianie kulturalnej, a biorąc pod uwagę kilkudziesięcioletnie partnerstwo nietrudno zauważyć, że oba miasta harmonijnie się uzupełniają. Dzięki podejmowanym wspólnie inicjatywom stają się coraz bardziej atrakcyjną propozycją dla turystów. Jednak nasza współpraca nie ogranicza się wyłącznie do turystyki. W kulturze, choć wydawać by się mogło tak różnej, występują również pewne podobieństwa. Sopot od 1961 roku organizuje Międzynarodowy Festiwal Piosenki Sopot Festival, a Zakopane od roku 1968 – Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. W obu miastach od 15 lat w sezonie wakacyjnym odbywa się najdłuższy wakacyjny festiwal filmowy, podczas którego w letnie wieczory zakopiańskie Krupówki i sopockie molo zmieniają się w najpiękniejsze kino pod gwiazdami. Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że Zakopane i Sopot, po prostu, lubią się – mówi Agnieszka Nowak Gąsienica, Zastępca Burmistrza Zakopanego.


- Już 27 maja w Muszli Koncertowej przy Molo w Sopocie zainaugurujemy Sezon Letni w Zakopanem, gdzie każdy będzie mógł posłuchać koncertu uwielbianej przez publiczność Hanki Rybki z Zespołem, który będzie zapowiedzią jednego z najważniejszych letnich wydarzeń: Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, na który zapraszamy wszystkich do Zakopanego w dniach 19-26 sierpnia. Występ górali przy samej plaży to niepowtarzalne wydarzenie, które najlepiej odda ducha gór nad polskim morzem. Dodatkowo szykujemy dla Państwa wyjątkową niespodziankę muzyczną, dlatego już dziś wszystkich zapraszamy do Sopotu – mówi Beata Majcher, Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury.

Dla miłośników literatury i sztuki w Sopocie otwarte zostaną wystawy, nawiązujące nie tylko do tradycji Podhala, ale również do współpracy między miastami. Wernisaż wystawy „Góry-Morze-Morze-Góry, to autorski projekt Lidii Rosińskiej Podleśny, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem, który nawiązując do idei miast partnerskich najlepiej pokazuje, jak istotnym jej elementem jest wzajemna wymiana kulturalna.

- Jednym z miast partnerskich Zakopanego jest Sopot, stąd też pomysł prezentacji cyklicznych wystaw, które pozwalałyby na zestawienie twórczości artystów z Trójmiasta i Podhala, a tym samym dadzą odbiorcom możliwość obcowania ze sztuką tworzoną równolegle w skrajnie odległych geograficznie środowiskach, podlegających odmiennym wpływom kulturowym, społecznym i intelektualnym – mówi Lidia Rosińska Podleśny.


Dotychczas odbyły się trzy edycje tego projektu wystawienniczego, a wszystkie wystawy Góry-Morze-Morze-Góry prezentowane były w przestrzeni Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem. W tym roku najnowsza ekspozycja odbędzie się po raz pierwszy w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, a swoje prace zaprezentują artystki i artyści z Pomorza i Podhala.
Motywem przewodnim tegorocznego Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego jest dobrze wszystkim znany Biały Miś, który wpisał się na trwałe w krajobraz Zakopanego i jest jednym ze znaków rozpoznawczych miasta, a którego pojawienie się datowane jest na rok 1922. Z okazji setnych urodzin Białego Misia, wystawa „Foto z misiem”, którą będzie można obejrzeć w sopockim Art Inkubator – Park, będzie zapowiedzią zakopiańskiego festiwalu. Spotkania autorskie, promocje książek, dyskusje literackie i koncerty to tylko niektóre z wydarzeń w programie tegorocznego Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego. To właśnie na nim już w lipcu spotkają się wybitni pisarze i artyści, a jego zwieńczeniem będzie przyznanie przez Burmistrza Miasta Zakopane Nagrody Literackiej Zakopanego dla autora książki propagującej miasto i Tatry. O tym, kto zostanie jej laureatem dowiemy się już wkrótce.

Oprócz atrakcji muzycznych, miłośnicy gór przez cały dzień będą mieli możliwość obcowania z tradycją i kulturą Zakopanego. Dzięki zainstalowanym w punktach Informacji Turystycznych w Sopocie urządzeniom multimedialnym, każdy będzie miał możliwość poznania oferty turystycznej jaką ma do zaoferowania Miasto Zakopane. Dzięki specjalnie stworzonej aplikacji, turysta będzie mógł zapoznać się z mapą Zakopanego, na której zaznaczonych jest ponad 40 obiektów wpisujących się w Szlak Stylu Zakopiańskiego. Każdy obiekt ma opis merytoryczny oraz dokumentację zdjęciową, a także kod QR, który po zeskanowaniu poprzez urządzenie mobilne, pozwoli zabrać ze sobą niezbędne informacje na telefon. Poza mapą, użytkownik może także zaznajomić się z kalendarzem wydarzeń organizowanych w mieście w najbliższych tygodniach, a także sprawdzić pogodę we wszystkich rejonach Zakopanego i w Tatrach.


"Inauguracja sezonu letniego w Sopocie to najlepsza propozycja na ostatni weekend maja. Odwiedzający miasto nie tylko poczują dobre eMOCje płynące z gór, ale będą mieli okazję poznać wszystkie wydarzenia, które zapewnią im nie tylko atrakcyjny wypoczynek, ale zagwarantują swobodę kontaktu z zachwycającą zakopiańską kulturą" - zapewniają organizatorzy.

UM Zakopane, s/
Może Cię zainteresować
komentarze
harenda21.05.2022, 01:50
sołtys niech żyje!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl