22.05.2022, 09:21 | czytano: 4813

Miejska Biblioteka Publiczna świętuje jubileusz 75-lecia (zdjęcia)

zdj. Maciej Gębacz
NOWY TARG. Gala połączona z koncertem rozpoczęła dwudniowe obchody 75-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej.
W Miejskim Centrum Kultury spotkali się przedstawiciele samorządu gminnego i powiatowego, dyrektory bibliotek z regionu, którym przewodził dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki w Krakowie Jerzy Woźniakiewicz.
Dyrektor MBP Danuta Wojdyła podkreślała hasło jubileuszu, które brzmi: "Biblioteka w mieście, miasto w bibliotece", które ma przypominać znaczenie tej placówki dla rozwoju mieszkańców. Rozwój czeka też samą instytucję - w kontekście przygotowań do budowy nowej siedziby. I właśnie motyw inwestycyjny najczęściej przewijał się w składanych na ręce dyrektor - życzeniach.

Burmistrz Grzegorz Watycha nie zapomniał o pracownikach i poprzednich dyrektorach placówki, zaznaczając ich pracę na rzecz promowania czytelnictwa i szerzenia kultury. Zaś zarówno pracownikom jak i czytelnikom życzył by jubileusz 80-lecia mógł się już odbyć w nowym, nowoczesnym budynku biblioteki, który "będzie chętnie odwiedzany przez czytelników z Nowego Targu i powiatu nowotarskiego". W podobnym tonie mówili: poseł Jagna Marczułajtis-Walczak, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie i pozostali goście.

Nie zabrakło także przedstawicieli sąsiednich gmin, a reprezentujący powiat Karol Skrzypiec i Tadeusz Rafacz przekazali na ręce dyrektor MBP Medal Pamiątkowy Podhala, przyznany placówce uchwałą Rady Powiatu Nowotarskiego.

Sobotnią galę zakończył koncert Big Bandu pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej. Dziś drugi dzień jubileuszu. W filii MBP przy ul. Kopernika zaplanowano spotkanie z Wiesławem Drabikiem oraz urodzinowe niespodzianki dla młodych i najmłodszych czytelników.

s/ zdj. Maciej Gębacz
Może Cię zainteresować
komentarze
Sara23.05.2022, 13:13
Ciekawe ile etatowy przeczytał książek
seba23.05.2022, 10:24
@Rob a ty sobie dalej noś różowe okularki i wstążki przy uszach
Adam23.05.2022, 09:58
Świętowanie jubileuszu w momencie zniszczenia i wyrzucenia biblioteki z MOKu jest zwykłym nieporozumieniem. No ale u Watychy wszystko jest na odwrót.
Babia Góra23.05.2022, 09:10
A bibliotekarze w tak bogatym ( bale, rauty, jubileusze, imprezki małe i duże) mieście nadal zarabiają najniższą krajową.
Krzysztof23.05.2022, 08:53
Kpina po raz kolejny..
Rob23.05.2022, 08:08
Ten hejcik poniżej to dlatego, że komuś coś wychodzi? Odzywają się ludzie, którzy nic o życiu naszej biblioteki nie wiedzą, ludzi nie znają. Żeby tylko uderzyć w burmistrza. Ludzie wiosna idzie. Książkę sobie wypożyczcie i na trawkę, to wam może mniej żółci będzie się wylewać...
wyborca23.05.2022, 07:51
Na zdjęciu głównym zdjęcie grabarzy biblioteki. Jak można było ją wyrzucić z MCK, który stoi praktycznie pusty? Nic się tam nie dzieje poza imprezami organizowanymi przez firmy zewnętrzne za pieniądze. Nie wspominając już o wieży wodnej, dworcu, który dworcem nie jest, muzeum drukarstwa, które nie jest muzeum i muzeum podhalańskim, które chyba już przestało cokolwiek organizować. Masakra kulturalna. Jeden wielki chaos w stylu p. Joanny, która tylko wstążki i disco polo
Pik22.05.2022, 23:23
Pili kawusie w kawiarni? Ale impreza. Obciach dekady. Pozbyli się biblioteki kosztem pustej knajpy, pustych sal tanecznych i sali komputerowej bez komputerów. Teraz znów obiecują. Takie rocznice powinny gromadzić byłych pracowników ale tu oczywiście brak szacunku dla poprzedników. Ten cały MCK to pustka ze dyrektorem który nie lubi ludzi. /.../
Renata 22.05.2022, 20:38
Byłam, słuchałam tych wystąpień i czułam obrzydzenie. Ni słowem się nie zająknięto o osobach, które tworzyły Bibliotekę w Nowym Targu. Zachowanie pani Wojdyły było ohydne ,a niezaproszenie poprzednich dyrektorów - małostkowe. Już wiem dlaczego z biblioteki odchodzą pracownicy. Mam nadzieję, że za trzy lata, kolejny dyrektor będzie właściwą osobą na tym stanowisku - pracowitą, odważną i umiejącą dbać o powierzoną sobie placówkę. Obecna dyrektor na razie ją ciągnie w dół. Oby się nie kazało, że biblioteka w Nowym Targu nie będzie za 25 lat świętować stulecia - bo jej nie będzie. Obym nie okazała się prorokiem.
ps. Dziwię się , że kierownik filii na Kopernika nie wystartowała w konkursie. Ma klasę, wiedzę, podejście do ludzi i nie boi się ciężkiej pracy.
Osiol22.05.2022, 19:56
I czego sobie gratulujecie 75 lat komuniści wam to założyli (im wdzięczność jak i za wiele innych rzeczy udajecie że to wy.... ) a obecni z powodu przerostu zatrudnienia w urzedzie nie mają za co nowych ciekawych publikacji.... Ale żeście dorzadzili odejdziecie w chwale
podatnik22.05.2022, 17:45
Wyrzucenie biblioteki przez Watychę kosztuje już podatnika ponad ćwierć miliona złotych. Stać nas na takiego burmistrza?
Wierna czytelniczka22.05.2022, 17:26
Instytucję budują ludzie. Od pracowników MBP zależy to, jaki ma ona wizerunek. Czytelnik nie jest obsługiwany przez dyrektora, tylko przez pracownika biblioteki. Kto dokonuje zakupu książek? Bibliotekarze. Kto tak naprawdę zorganizował imprezę? Kto dopinał szczegóły? Bibliotekarze. Czyje to było święto? Bibliotekarzy. A kto spijał śmietankę? Obecna dyrektor, która nawet nie wymieniła z imienia i nazwiska swoich pracowników. Bardzo to smutne. Dyrektorzy tej placówki zmieniali się częściej od pracowników, a jednak żadna z ex dyrektorek nie stawiła się na gali. Dlaczego? Może ktoś zapyta o to, jak i o statystyki czytelnicze, obecnej szefowej... Wyjątek stanowi pani Pilarska, która jako ex dyrektor była na gali, ale już tylko z racji, że jest zwykłym pracownikiem, który Danucie w zaciszu gabinetu, poddaje i podpowiada rytm pracy bibliotecznej :-)
gg22.05.2022, 16:32
a dzieciom korzystającym z biblioteki zafundowano gumowa pizze... ręce opadają.
DK22.05.2022, 15:20
mwm masz rację: niewiele należy do kompetencji obecnej pani dyrektor. Może miała słowo decydujące o smaku tortu dla wybrańców. Ciekawe czy należało do jej kompetencji zaproszenie na jubileusz pani Dzikowskiej, albo Giełczyńskiej? Szczególnie wspaniałej byłej dyrektor Giełczyńskiej, której wieloletnia praca sprawiła, że biblioteka miała znaczenie i ludzie tam pracowali wspaniali i z pasją, no może oprócz jednej pani co uciekła na Kokoszków, a potem z tego Kokoszkowa czmychnęła.
mwm22.05.2022, 15:00
Jacy jesteście beznadziejni z tymi waszymi krytykami. Miejska Biblioteka Publiczna obchodzi 75 lat istnienia, jest to kawał czasu i bardzo dobrze, że Pani Dyrektor wraz z załogą zadbała o to by przypomnieć mieszkańcom Nowego Targu ten fakt.Sama jestem aktywną czytelniczką oraz członkowie mojej rodziny i korzystamy z zasobów MBP.
Zawsze i wszędzie przyjęte jest, że zaprasza się na taką imprezę gości bardziej czy mniej związanych z jubilatem, ale mających udział w życiu społecznym danej miejscowości.Co do budowy i położenia biblioteki nie należy to do kompetencji Pani Dyrektor.
Arni22.05.2022, 13:03
Królowej kiczu nie było. Głównej sprawczyni wyrzucenia biblioteki z MOKu bo musi być kawiarnia i kawusia
nowotarzanka22.05.2022, 12:39
Nawet jest etatowy Jasiek
blokówka22.05.2022, 12:02
A gdyby tak Miasto wykupiło od prywatnego właściciela plac przy ul. Szaflarskiej, na którym często gości cyrk? Miejsce niemałe, w środku blokowisk, a tam przecież ilościowo mieszka znaczna część NT. Parkingi wokół są, przystanek blisko. A do malkontentów i narzekaczy: Pani Danka przyjmowała gratulacje, bo jest Dyrektorem, gratulowano dorobku Bibliotece, a nie dyrektorowi (kto by nim nie był), a plany zagospodarowania miasta nie są sprawą dyrektora i jako taki, nie ma wiele do powiedzenia w temacie umiejscawiania jednostki podległej Miastu.
A P. Dankę pozdrawiam, odnalazła swoją drogę....
Arkadiusz W.22.05.2022, 11:43
Wciąż czekam na informacje o liczbie osób korzystających z tej biblioteki. I nie mówię tu o dzieciach, bo dla wielu biblioteka stała się małym przedszkolem. W bibliotece korzysta się z książek, albo się je czyta, albo wypożycza. To jest jej zadanie.
Czy ta pani dyrektor, poda w końcu ilu jest tych czytelników? Takich co wypożycza książki?
Danka22.05.2022, 11:18
Pinokio - dobrze sobie wybrałeś podpis. Kłamiesz. To nie burmistrz zorganizował imprezkę, tylko tak zwana "pani dyrektor", co to własnego zdania na temat biblioteki i jej siedziby nie umie z siebie wydusić.
Aż mi wstyd, że mam to samo imię...22.05.2022, 11:16
Nie rozumiem czemu te kwiaty i gratulacje tak ochoczo przyjmuje pani Wojdyła. Co ona zrobiła jako nowy dyrektor? Acha zorganizowała imprezę dla oficjeli, którzy nawet nie są "klientami" a tym najważniejszym, czyli dzieciom, które są przyszłością tej placówki zaoferowała pizze. Wstydu kobieta nie ma. I czemu przyjmuje życzenia co do nowej siedziby jak nawet słowa w tej sprawie publicznie nie umie powiedzieć. Spotkała się z mieszkańcami zaniepokojonymi okrojeniem skweru na Kopernika? Nie. Wydała jakieś bezpieczne oświadczenie? Nie. Odpowiada na zadawane pytania? Nie. To ma być dyrektor? Wiem z kogo bierze wzór: tylko imprezki, zero odpowiedzialności i merytoryczności.
Pinokio22.05.2022, 11:00
U Watychy wszystko jest na odwrót. Najpierw wyrzuca bibliotekę z MOKu, skazuje ją na wygnanie a potem organizuje jubileusz. Jest co świętować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl