23.05.2022, 09:20 | czytano: 2607

Metropolita zaprasza wiernych z całej Małopolski na obchody 25-lecia wizyty Jana Pawła II w Zakopanem

Fot. Kuria Metropolitarna w Krakowie
W niedzielę w kościołach odczytany został list Metropolity Krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego, zapraszający wiernych na obchody 25-lecia wizyty Jana Pawła II w Zakopanem, w szczególności 6 czerwca pod Wielką Krokiew na jubileusz Hołdu Górali.
"Umiłowani Bracia i Siostry!
W obecnym roku Kościół w Polsce przeżywać będzie 25. rocznicę VI pielgrzymki świętego Jana Pawła II Wielkiego do Ojczyzny. Trwająca od 31 maja do 10 czerwca 1997 roku podróż apostolska Ojca Świętego utkana była wówczas z wielu wydarzeń – od 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu przez europejskie obchody tysiąclecia męczeńskiej śmierci świętego Wojciecha, mające miejsce w Gnieźnie, po krakowskie uroczystości jubileuszowe 600-lecia utworzenia w Polsce Wydziału Teologicznego. Niezapomnianym elementem pielgrzymki był także pobyt Papieża na Podhalu. Hołd złożony przez polskich górali licznie zgromadzonych pod zakopiańską Wielką Krokwią, poświęcenie kościoła na pobliskich Krzeptówkach, wizyta w kościele Najświętszej Rodziny i spotkanie z dziećmi pierwszokomunijnymi oraz modlitwa różańcowa na ludźmierskich błoniach – głęboko zapisały się w sercach i świadomości mieszkańców górskich terenów naszej Ojczyzny.

To właśnie podczas tej pielgrzymki papież wzywał każdego z nas: „Nie wstydźcie się krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym. Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych, szpitali. Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie. Niech przypomina nam o miłości Boga do człowieka, która w krzyżu znalazła swój najgłębszy wyraz” (Jan Paweł II, Homilia, Zakopane, 6 czerwca 1997 r.).

Nawiązując do tych wydarzeń, Konferencja Episkopatu Polski, której 392. Zebranie Plenarne odbędzie się w dniach od 6 do 7 czerwca br. w zakopiańskim Centrum Formacyjno-Szkoleniowym „Księżówka”, będzie świętować jubileusz wizyty Ojca Świętego. Również Archidiecezja Krakowska pragnie powrócić sercem i myślą do tamtych wydarzeń, zatroskana o to, by przekazać młodemu pokoleniu przesłanie, które głosił św. Jan Paweł II Wielki. W tym duchu zapraszam do Zakopanego delegację z każdej parafii naszej Archidiecezji: dzieci pierwszokomunijne, młodzież – szczególnie przygotowującą się do sakramentu bierzmowania, całe rodziny, osoby życia konsekrowanego. O udział w strojach regionalnych szczególnie proszę członków Związków Podhalan, różnego rodzaju stowarzyszeń oraz zespołów całego Podhala. Wszystkich pragnących wziąć udział w tym wielkim wydarzeniu jubileuszowym zapraszam na dzień 6 czerwca br. pod Wielką Krokiew, gdzie o godz. 18.00 odbędzie się Eucharystia z udziałem Konferencji Episkopatu Polski.

Z nadzieją na spotkanie u stóp krzyża na Giewoncie udzielam pasterskiego błogosławieństwa

+ Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski"
Organizatorzy proszą o zgłaszanie grup zorganizowanych na adres e-mail: jubileusz@diecezja.pl. Dla pielgrzymów przyjeżdżających autokarami będą wyznaczone miejsca parkingowe.

Więcej informacji można uzyskać pod wyżej wymienionym adresem lub numerem telefonu 604-171-061.

Źródło: Kuria Metropolitarna w Krakowie, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Zakopiańczyk25.05.2022, 16:43
Znowu próba promocji BARDZO KONTROWERSYJNEGO Adama Bachledy-Curusia? Żałosne, kto jeszcze da się na to nabrać? I to robi ex harcerz Piotruś Bąk???
galerianka25.05.2022, 13:02
@taka prawda, nie podpowiadaj bo jeszcze zmienią termin, a swoja drogą po 18:00 to już jakby po dniu roboczym i słoneczko tak nie praży dostojników. Nagłośnienie całej wieczorowej hecy również nie przeszkadza dyrekcji TPN bo zwierzaczki też są stworzeniami bożymi i muszą się poświęcić. A że episkopat jest oderwany od rzeczywistości to się zgadza. Ale dopóki kasa płynie szerokim strumieniem to się nie zmieni. Po wtóre "Archidiecezja Krakowska pragnie powrócić sercem i myślą do tamtych wydarzeń, zatroskana o to, by przekazać młodemu pokoleniu przesłanie...". No tak archidiecezja zatroskana ale raczej jak tu pozamiatać sprawy "młodego pokolenia" pod dywan i uniknąć odpowiedzialności.
Mam nadzieję że będzie odnowienie hołdu górali przez znanego lokalnego biznesbacę. Życzę uczestnikom pogody ducha. Módlcie się o poświęcenie Rosji niepokalanemu sercu Maryji, o ile nie jest za późno bo JPII nie wykorzystał szansy.
taka prawda23.05.2022, 15:24
Przecież 6 czerwca to poniedziałek, dzień roboczy. Wielu wiernych by wzięło udział w obchodach ale pracują albo uczą się. Jak zwykle kapłani zrobili uroczystości pod siebie. Księża zupełnie są oderwani od rzeczywistości.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl