24.05.2022, 15:00 | czytano: 1448

W Kościelisku powstanie punkt selektywnej zbiórki odpadów. Mieszkańcy czekają rok, żeby oddać gabaryty

Fot. Marcin Szkodziński
Mieszkańcy gminy Kościelisko czekają rok na odbiór odpadów wielkogabarytowych. Po powstaniu PSZOK-u będzie można takie odpady oddać zamiast przechowywać.
Wójt Kościeliska przyznaje, że poszukiwania miejsca, w którym można by było uruchomić punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych trwały kilkanaście lat.
- Ostatnio dokonaliśmy decyzję wspólnie z radnymi i ten punkt będzie budowany na działce gminnej poniżej Urzędu Gminy - informuje Roman Krupa.

Powstanie punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych ma ułatwić życie mieszkańcom gminy. Do tej pory musieli oni czekać rok na zbiórki np. odpadów wielkogabarytowych. Dzięki zmianom nie będą oni musieli przechowywać odpadów. Wystarczy je zawieźć na wyspę.

- Dzisiaj jest to problem. Musimy czekać na zbiórkę, która odbywa się z reguły raz w roku. To też z punktu przeprowadzonego remontu jest problematyczne. Co jakiś czas powstaje potrzeba pozbycia się opon. Nie będzie trzeba czekać cały rok na to, żeby ten odpad zniknął, tylko mogę na spokojnie zawieźć go do takiego punktu - podaje przykłady zastosowania Roman Krupa.

Uruchomienie tzw. wyspy ekologicznej pozwoli także na obniżenie kosztów zbiórki odpadów. Punkt może także pozyskiwać środki odsprzedając zgromadzone surowce wtórne. Nie należy go jednak mylić z wysypiskiem śmieci.
- To nie są wysypiska. Często są mylone przez mieszkańców. To są uporządkowane, wyznaczone i zabezpieczone miejsca, dzięki którym łatwiej i praktyczniej nie tylko mieszkańcom pozbywać się odpadów, ale organizować cały system gospodarki odpadami - zaznacza Krupa.

Szansa na uruchomienie punktu jest już w przyszłym roku, jednak bardziej realną datą jest 2024 rok. - Teraz jesteśmy na etapie zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a później kwestia opracowania projektu, bo koncepcję już mamy. No i jeszcze pozyskanie środków i realizacja - mówi Roman Krupa.

ms/
Może Cię zainteresować
komentarze
kopciuszek25.05.2022, 12:05
Należy również uwzględnić oszczędności z niewyciągania gabarytów z krzaków, rowów, potoków, rzek, łąk gdzie obecnie mieszkańcy utylizują swoje zużyte dobra konsumenckie. Zysk dla środowiska bezdyskusyjny. Zyskuje również ogólna zdrowotność mieszkańców. Gmina robi kolejny krok w stronę zrównoważonego rozwoju i zwiększa swoją atrakcyjność zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Oby tak dalej.
Czekamy na geotermię. Ciepło przepływa nam pod nogami a przy obecnych cenach mieszkańcy są zmuszeni ogrzewania domów śmieciami.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl