25.05.2022, 10:40 | czytano: 5537

Porodówka znów otwarta. "Bardzo nam miło, że w Zakopanem ponownie rodzą się dzieci"

Dr Hubert Wolski. Fot. Szpital Powiatowy w Zakopanem
W Szpitalu Powiatowym im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem przez wiele miesięcy nie funkcjonował Oddział Ginekologiczno-Położniczy, co sprawiało, że pacjentki, a wśród nich również przyszłe mamy, musiały szukać wsparcie w innych małopolskich placówkach. O ponownym uruchomieniu oddziału rozmawiamy z dr hab. Hubertem Wolskim, który kieruje zespołem oddziałem.
Czy Oddział Ginekologiczno-Położniczy wznowił już swoją działalność w pełnym zakresie?
- Od 1 grudnia byliśmy zmuszeni zawiesić działalność oddziału. Było to spowodowane pandemią i jej kolejnymi falami, co skutkowało zmianom w ogólnym funkcjonowaniu naszego szpitala. Odpowiadając na pytanie - z wielką radością od 1 kwietnia uruchomiliśmy część ginekologiczną oddziału, a od 3 dni działamy już w pełnym zakresie. Mamy ponowną możliwość wykonywania procedur porodowych oraz opieki w zakresie położnictwa, ginekologii i ginekologii operacyjnej.

Czy w szpitalu zostały już przyjęte porody?

- Tak, odbyło się już 5 porodów. Obecnie mamy 19 pacjentek, kolejne 2 czekają na przyjęcie na nasz oddział. Bardzo nam miło, że w Zakopanem ponownie rodzą się dzieci. Z drugiej strony dla nas wszystkich, a przede wszystkim dla naszych pacjentek, bardzo istotna jest możliwość wyboru. Taka możliwość od 3 dni ponownie istnieje. Chodzi o wybór placówki, w której będą rodzić, jakości wykonywanych procedur medycznych, poziomu informacji, a także dostępności dla pacjentki i dla jej rodziny. Staramy się spełniać wszystkie wymogi wynikające z aktów prawnych Ministerstwa Zdrowia, jak również wymogi Narodowego Funduszu Zdrowia.

Kilka tygodni temu dyrekcja szpitala wspominała o tym, że kwestia uruchomienia oddziału porodowego zależy przede wszystkim od znalezienia lekarzy neonatologów. Rozumiem, że skoro oddział ruszył w pełnym zakresie, to udało się wam pozyskać medyków?
- Tak, funkcjonowanie Oddziału Ginekologiczno-Położniczego skupia w sobie wiele ludzi i jednostek naszego szpitala – zarówno oddziału neonatologicznego, oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, bloku operacyjnego, jak i szeroko rozumianego laboratorium. W tym wszystkim bardzo istotnym elementem jest właśnie oddział neonatologiczny. W całym kraju odczuwalny jest brak lekarzy neonatologów. Jesteśmy szczęśliwi, że dzięki wysiłkowi dyrekcji i wielu ludzi udało się pozyskać 3 lekarzy neonatologów. Mamy również panią doktor z Ukrainy. To bardzo doświadczona osoba, która pracowała w oddziale klinicznym. Dopełnieniem działań lekarzy ginekologów-położników są właśnie działania koleżanek i kolegów neonatologów. Pragniemy zapewnić właściwy poziom bezpieczeństwa dla mam rodzących, ale także dla ich dzieci przychodzących na świat.

Materiały prasowe szpitala, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
katar bezobjawowy :)))25.05.2022, 22:33
@jesień średniowiecza.Już mamy,małpią ospę.Małolaty z najzwyklejszą opryszczką,ludzie zmanipulowani z ,,pryszczami,, na twarzy drżyjcie.
jesień średniowiecza25.05.2022, 11:32
Czekamy na kolejnego świrusa wydmuszkę by napchać kieszenie amerykańskim koncernom szczepionkowym.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl