29.05.2022, 10:25 | czytano: 2448

Obchody 80-tej rocznicy śmierci Augustyna Suskiego założyciela Konfederacji Tatrzańskiej

ZAKOPANE. Z okazji 80-tej rocznicy śmierci Augustyna Suskiego założyciela Konfederacji Tatrzańskiej, działacza ruchu ludowego i więźnia Palace przedstawiciele patriotycznych Stowarzyszeń, Komitetu Obrońców Palace oraz rodzin więźniów męczonych i mordowanych w murach tego budynku złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Odmówiono również modlitwę w intencji wszystkich ofiar niemieckiego bestialstwa.
"...takie ciemne nory, w których dogasało życie, a brzęk łańcucha był jedynym pogrzebowym werblem – są najświętsze.” J. Apostoł
W zabytkowym budynku Palace rozpoczęto prace "remontowo-budowlane", które mają znacząco zmienić charakter tego miejsca, pomimo sprzeciwu wielu grup społecznych oraz rodzin ofiar zamordowanych w tej Katowni. Na końcu wspólnie odśpiewano hymn narodowy.

"Miłość ojczyzny"

Miłość ojczyzny to uczucie, które przepełnia serca wszystkich bez wyjątku psychicznie i moralnie zdrowych ludzi. Ten tylko ojczyzny nie kocha, kto jest niedorozwinięty uczuciowo lub umysłowo. Poza tym ojczyznę kocha każdy. Jakżeż bowiem nie kochać tego, czego drobnym ułamkiem jesteśmy sami, co przepełnia sobą każdy nasz nerw, każdą drobinę krwi, każdą myśl, pragnienie, każde podświadome drgnienie naszego życia. Ojczyzna jest wszystkim - w czym, naokoło czego i z czego żyjemy. Ona jest nasza od dnia naszych urodzin aż do śmierci ustawicznie nas żywiącą i wychowującą, z największą troską i niezmienną miłością kolebiącą nas matką. A matki czyż można nie kochać? Ten, kto by podniósł rękę na swoją matkę albo na matki swojej boleść obojętnie patrzył, nie byłby już człowiekiem ani zwierzem nawet, byłby jakimś tworem gadzinowym, czymś stojącym pośrodku między robakiem a grzybem. I teraz nasuwa nam się pytanie: skoro każdy kocha ojczyznę jak matkę, dlaczegoż to tylu ludzi jest, którzy podkopują byt tej ojczyzny, jej krzywdą się żywią, a nawet strach o tym pomyśleć, na ojczyznę tę zbrodniczą rękę podnoszą i zdradziecko przeciw niej występują? Tak, są tacy ludzie, ale to są moralni albo umysłowi idioci. Poza tym olbrzymiej ilości ludzi wydaje się, że ojczyzna wtedy jest szczęśliwa, gdy im osobiście jest dobrze. Miłość zabija bardzo często, podobnie jak nienawiść. (...)"
Augustyn Suski, założyciel Konfederacji Tatrzańskiej

My, potomkowie rodzin więźniów Palace, którzy oddawali swe życie za wolną i niepodległą Polskę, stowarzyszenia, oddolne ruchy społeczne dążące do zachowania miejsc pamięci narodowej, miejsc pamięci terroru niemieckiego w Polsce, obywatele Najjaśniejszej Rzeczypospolitej – Polacy, dla których pielęgnowanie pamięci o naszych przodkach i ich dziedzictwie jest obowiązkiem i testamentem zapisanym krwią naszych bliskich - jednogłośnie sprzeciwiamy się przebudowie budynku, która nie zachowa autentyzmu miejsca zroszonego krwią Naszych bliskich i zbezcześci pamięć bestialsko torturowanych i mordowanych Polaków w Palace.
Przedstawiciele Komitetu Obrońców Palace: Katarzyna Charczuk-Walasik, Grażyna Hlawacz-Lisiecka, Sebastian Śmietana
Autorzy zdjęć: Maciej Szlaga i Magdalena Walasik

opr.s/
Może Cię zainteresować
komentarze
Górol30.05.2022, 09:26
Gdyby te mury mogły opowiedzieć nam dziś co tam się działo to źaden z tych co tam pracuje nie ruszył by nawet kurzem co tam się nazbierał .Jesteśmy teraz w fazie niszczenia wszystkiego co jest historią i co jest święte .Bo to miejsce jest święte .To miejsce jest przesiąknięte krwią naszych przodków i kto niszczy takie miejsce jest ban...ą Cześć ich pamięci .Chwała podhalańskim bohaterom .
Nie chcem, ale muszem30.05.2022, 07:14
Zdumiewający i porażający jest brak odpowiedzi na alarmujące listy Komitetu Obrony Palace kierowane do szeregu urzędów i osób pełniących najważniejsze funkcje w "naszym' państwie.
Przecież z mocy ustawy, z mocy prawa, były one zobowiązane do zajęcia stanowiska i udzielenia odpowiedzi. Gdyby nawet te instytucje były zdania, że Muzeum Tatrzańskie postępuje słusznie, to powinny to wyrazić w swoim stanowisku.
Tak w ogóle, zachowanie pewnych ważnych osób w państwie polskim zasługuje , moim zdaniem, na IMPEACHMENT.
Szkoda, że nie ma takiej możliwości w naszym systemie politycznym.

Na temat parlamentarzystów i pomniejszych samorządowców, pozujących z tekturami na których są jakieś liczby, szkoda się wypowiadać. To są ludzie bezwolni działający dokładnie według opisu Augustyna Suskiego.

Wybrałem krótki cytat z zamieszczonych w artykule powyżej słów
św. pamięci Augustyna Suskiego, którego 80-tą rocznicę śmierci uczcił wczoraj w bardzo symbolicznym miejscu Komitet Obrony Palace.

Brzmi on tak: "Poza tym olbrzymiej ilości ludzi wydaje się, że ojczyzna wtedy jest szczęśliwa, gdy im osobiście jest dobrze".

To znamienne słowa, często słyszymy: "niech rządzi kto chce byle mi było dobrze" I tak się dzieje, żyjemy na kredyt, utrzymujemy miliony obcych obywateli, pieniędzy pachnących świeżą farbą nie brakuje, więc co tam ojczyzna.
Tak było przed rozbiorami i wcześniej, podobnie przed II wojną światową.
Teraz jest tak samo.
Niech słowa Augustyna Suskiego będą przestrogą dla wszystkich przekonanych, że - im osobiście jest dobrze.
Nie chcem, ale muszem29.05.2022, 20:18
@ Bolek
Zapewne byli przekonani, że ci co wtedy protestowali, robią to w celu faktycznego uratowania budynku na przyszłe muzeum. Okazało się zaś, że chcieli tylko ten budynek po przejęciu zdewastować według własnego pomysłu.
ocena z Orawy29.05.2022, 18:40
a parlamentarzystów z PiS brak
Bolek29.05.2022, 14:31
Komitecie Obrony Palace, czemu nie protestowaliście, kiedy niszczone było oryginalne wyposażenie Palace i zamieniane było na ośrodek wypoczynkowy?
Wektor29.05.2022, 14:18
Miłość ojczyzny to uczucie, które...

Augustyn Suski, założyciel Konfederacji Tatrzańskiej
------------------------------------------------------
Te słowa należałoby być częściej cytować oraz w inny sposób wykorzystywać,
należałoby je umieszczać na tablicach przy wejściu w każdej szkole PODSTAWOWEJ.
Będę (pozwolę sobie) przypominał te słowa częściej na Podhale24, w czasach,
w których, o wartości patriotyczne, trzeba ponownie walczyć z lewackim mirem,
który wypełzł na powierzchnie.

Cześć i chwała bohaterom wolnej, niepodległej Ojczyzny!
góral29.05.2022, 13:22
Dziękuję Wam za pamięć i niezłomną walkę o "PRAWDĘ"
Chwała Polsce i Polakom29.05.2022, 11:08
"I teraz nasuwa nam się pytanie: skoro każdy kocha ojczyznę jak matkę, dlaczegoż to tylu ludzi jest, którzy podkopują byt tej ojczyzny, jej krzywdą się żywią, a nawet strach o tym pomyśleć, na ojczyznę tę zbrodniczą rękę podnoszą i zdradziecko przeciw niej występują? Tak, są tacy ludzie, ale to są moralni albo umysłowi idioci."

Lub "polityczni imbecyle".
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl