29.05.2022, 18:09 | czytano: 5055

Co z opłatami za śmieci? Propozycja dodatkowych ulg na rzecz obywateli Ukrainy. "Koszty spadną na nowotarżan"

arch. Podhale24
NOWY TARG. Radna Ewa Pawlikowska zaproponowała zwolnienie z dodatkowych opłat za odbiór i wywóz odpadów - osób, które udzieliły schronienia uciekającym przed wojną mieszkańcom Ukrainy.
- Wielu nowotarżan przyjęło pod swój dach uchodźców z Ukrainy. Byłoby wskazane aby osoby, które zaangażowały swój własny majątek, by pomagać ociekającym przed wojną, nie musiały ponosić z tego tytułu dodatkowych opłat. A ponoszone przez nich opłaty za odbiór odpadów mogą znacząco wzrosnąć po wykazaniu w deklaracjach osób, którym udzieliły schronienia - tłumaczy Ewa Pawlikowska.
Właściciel nieruchomości, który przyjął do siebie obywateli Ukrainy ma obowiązek ujęcia w "deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi" wszystkich osób zamieszkujących daną nieruchomość. Jeśli zmieniła się liczba mieszkańców pod danym dachem - to trzeba złożyć nową deklaracje - w terminie do 10-tego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym doszło do zmian.

- Napływ uchodźców na teren miasta skutkuje rosnącym strumieniem odpadów, co w konsekwencji wiąże się ze zwiększonymi koszami związanymi z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych. Zwolnienie z takiej opłaty obywateli Ukrainy skutkowałoby koniecznością pokrycia tych kosztów - zbiorowo przez mieszkańców Nowego Targu, co w konsekwencji doprowadziłoby do podniesienia stawki opłaty lub dopłatą z budżetu - wyjaśnia konsekwencje pomysłu Grzegorz Watycha.

Burmistrz przypomina że "zgodnie ze specustawą rodziny przyjmujące obywateli Ukrainy mają możliwość otrzymania świadczenia w wysokości 40 zł dziennie za osobę". - Środki te powinny być przeznaczone na pokrycie niezbędnych koszów pobytu i utrzymania uchodźców, w tym także na opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi - podsumowuje swoją odpowiedź.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
baciok@31.05.2022, 07:39
Szanowna Pani Radno.
To jest odlot całkowity.
Jeszcze bym zrozumiał że uchodźcy( tu co do niektórych tak zwanych uchodźców duży znak zapytania? nie dostają nic żadnego socjalu, że osoby u których są zakwaterowani nie dostają żadnego finansowania.
Ale niektórzy to jeszcze biznes na tym robią.
Tak że proszę zając się poważnymi problemami a nie rozdawać kasy nie swojej, bo komuś trzeba będzie zabrać,
A komu zwykłemu mieszkańcowi.
polak mały31.05.2022, 03:47
Czekam na propozycję oddawania mieszkań... bo cześć lokali komunalnych już dostali poza kolejnością... a ty dziadu tyraj i kombinuj
asbc30.05.2022, 21:45
Osoby biedne, które najbardziej potrzebują POMOCY, to zostały na Ukrainie. Ich nie było stać na wyjazd. I oni jaką tam otrzymują pomoc?
mądry i skromny30.05.2022, 18:17
Do- Kaśki- jeżeli ktoś dał się zwariować to tylko komentujący na Podhale24. a ty jesteś tego najlepszym przykładem skoro nawet nie wiesz gdzie jest wojna.
do Rycha30.05.2022, 17:31
Rychu w punkt, pracy jest dużo, niech się garną i zarabiają na swoje utrzymanie,
Spocony Staszek30.05.2022, 16:52
Zawsze można spalić śmieci w lesie.
Kaśka30.05.2022, 16:14
Przecież nikt z Ukrainy nie wyjechał bez ;; grosza ;;;; przy duszy wielu ma sporo pieniędzy więc niech dokładają się do ich utrzymania .A po drugie włączysz telewizję flagi kokardki itp i cały dzień na okrągło że nie wiadomo czy wojna jest w Polsce czy na Ukrainie .Pomagajmy ale nie dajmy się zwariować .Są także Polacy z wielgachnymi cenami i cienkim budżetem .
jarek30.05.2022, 13:21
W Europie topnieje euforia na rzecz Ukrainy poczekamy zobaczymy jak będą wyrzucani.40 miliardów pomocy wojskowej z USA powąchają tylko maleńką część a kasę trza będzie zwrócić .
kupie plytki + kafelki30.05.2022, 12:08
przecież można wywieźć śmieci na Ukraine. w czym problem?
Rychu30.05.2022, 10:39
Sam byłem zwolennikiem pomocy dla naszych wschodnich sąsiadów i dalej jestem. Ale nie może się to już odbywać w obecnej formie. Ok, wybuchła wojna, tysiące przerażonych ludzi przybyło i my przyjęliśmy ich pod swoje dachy. Ale Rząd w tym czasie już powinien organizować placówki, ośrodki dla uchodźców bo oczywistym jest że naród będzie zmęczony pomocą innym na dłuższą metę, kiedy w sklepach i na stacjach drożyzna. To naturalne i oczywiste. Miesiąc. Góra dwa miesiące w Polskich domach. I obywatele Ukrainy powinni być umieszczeni w specjalnych placówkach. Są miejsca- rodziny,zakłady pracy, gdzie ich bardzo chcą zatrzymać. Jak pensjonaty, gastronomia, magle itp.bo brakowało ludzi do pracy i ludzie się pojawili. Ale trzeba dać im pracować, dzieci do szkół i muszą na siebie pomału zarabiać. I jeżeli będą pracować( płacić podatki) to proszę bardzo - niech biorą wszystkie należne też Polskim rodzinom socjalne. Darmozjadów jest wystarczająco dużo z Polskim paszportem, nie trzeba nam kolejnych z zagranicy. Człowiek pracujący dziś to skarb. Obiboki to zmora każdego państwa.
yamakay30.05.2022, 07:25
rzad niech za nich placi przeciez wszem i wobec chelbia sie tym jak im pomagaja z pinokiem na czele dobrodzieje a Ci ukraincy wiecej pieniedzy maja jak my
Sceptyk30.05.2022, 00:35
Kaczyński już pomału nawet mądrzeje w sprawie tych przesiedleńców bo powiedział że z banera nie mają czego szukasz w Europie
Sceptyk30.05.2022, 00:14
A w tv muwia że wszyscy kochają i pomagają Ukraińca ludzie opamiętajcie się z nimi to jest dzicz w Holandii i na zachodzie już pozbywają się tych gości zza wschodu z domów dawajcie nim dalej wszystko za darmo jak widać Polak musi dostać od życia po d... inaczej się niczego nie nauczy historia niczego was nie nauczyła Ukrainiec może wyjechać z Ukrainy ale Ukraina z niego niegdy nie wyjdzie kto mordował w Wołyniu kto był kapo w obozach kto zniszczył Warszawę podczas powstania kto ukradł nasze lwy z cmentarza w Kijowie
Smrodzik29.05.2022, 22:47
Ciekawe co się stało z tymi wszystkimi śmieciami dookoła co widać
Obserwator29.05.2022, 22:06
Niech Pawlikowska za nich płaci...normalnie w tym kraju to się niektórym nie tylko w głowach przewraca. Ratować świat będzie Naszym kosztem!!!niech ta kobieta zamilknie i dajcie nam Polakom żyć, bo jesteśmy jeszcze My, oprócz Ukraińców.Niech płacą za śmieci z zasiłków, które pobierają, bo do pracy to niektórych trudno namówić, tak rzeknę delikatnie...no cóż wychodzi to płacenie i jeszcze wyjdzie nie jedno, to dopiero początek efektów zabawy w miłosiernego Samarytanina!
Janusz W29.05.2022, 21:25
Jestem za tym by każdy śmieci płacił sam. Minęły już 3 miesiące. Możemy Ukraincom pomagać się odnaleźć w nowej rzeczywistości, ale nie kosztem nas wszystkich. Mogą iść do pracy i płacić rachunki jak każdy. Bo na te 1200zl miesięcznie dopłat to zrzucamy się my wszyscy, bo rząd nie ma swoich pieniędzy!
Ps. Nie przesadzajmy też z tym wyzywaniem ludzi od banderowców, bo to narracja typowa dla ruskich trolli.
Stachu29.05.2022, 21:25
Typowo polackie myślenie, swojemu dokopać a przed obcym się płaszczyć.
Pawlikowska jak chce to niech daje, ale SWOJE, NIE NASZE!
Olo29.05.2022, 21:10
/.../
Propozycja dla pani Pawlikowskiej, żeby swoje diety przeznaczyła na pomoc banderowcą.
Kogo baba chce reprezentować, tych co ją wybrali, czy oligarchów przybyłych z Ukrainy.

Pani Pawlikowska powinna również zatroszczyć się o garaże dla fur którymi przyjechali Ukraińcy, żeby nie niszczały pod gołym niebem, nowotarżanie powinni oddać im swoje garaże, ponieważ nie można takich fur trzymać pod gołym niebem, za duża wartość żeby nie była zabezpieczenia.
Osiol29.05.2022, 19:57
A pewnie ze ich zwolnić a niech znają gościnność polską myślę że zwolnienia które są do tej pory to zbyt mało....
Radnej proponuję dać dobry przykład zacząć o dobrowolnej wpłaty a żeby pokazać że się da....
No i kilka,, tac '' by się sprzydalo dołożyć też nie zbiednieją wszak to największy rolnik po królowej brytyjskiej
Dosyć29.05.2022, 19:57
Widzę że panią Ewę już bierze najpierw schrony a teraz śmieci i co jeszcze może krew za nich będziemy przelewaca może pojedziemy się bić z ruskimi za nich ileż można wchodzić im w cztery litery to się źle skończy dla nas Polaków wspomnicie te słowa.
Lef29.05.2022, 19:00
W jaki sposób jest to rozwiązane w gminie Cz. Dunajec, bo tu też przebywają w pensjonatach ukraincy. Kto płaci za ich śmieci?
Ferdek29.05.2022, 18:47
A może by tak nas płacących podatki zwolnić z płacenia za o dpady bo płacimy a państwo ty o my
Zzoro29.05.2022, 18:36
I co jeszcze banderowcom. Wszystko za darmo. Mieszkańcy mają dużo pieniędzy,dopłaca.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl