29.05.2022, 20:01 | czytano: 8032

Wielka góralska banderia. Do Ludźmierza przybędą jeźdźcy w ramach obchodów 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II na Podhalu

zdj. ilustracyjne/ Podhale24
LUDŹMIERZ. - Spodziewam się, że będzie to największa, albo jedna z największych banderii w historii - mówi Maciej Baraniak z Podhalańskiego Stowarzyszenia Jeździeckiego, główny organizator zaplanowanego na 12 czerwca wydarzenia.
Przypomnijmy, że głównym punktem obchodów jubileuszu 25. rocznicy pobytu Jana Pawła II na Podhalu - będzie msza święta 6 czerwca o godz. 18.00 pod Wielką Krokwią w Zakopanem z udziałem wiernych z całego Podhala. Dzień później w Ludźmierzu także będzie celebrowana Eucharystia, w nawiązaniu do Mszy św., którą w tym miejscu odprawił papież.
Ludźmierski jubileusz 25-lecia pielgrzymki św. Jana Pawła II rozpocznie się we wtorek 7 czerwca br. pod hasłem "Pielgrzymowanie z różańcem w ręku". O godzinie 10.00 rozpocznie się msza św. pod przewodnictwem bpa Jana Zająca. W południe różaniec, a po 17-tej kolejna modlitwa różańcowa.

Warto pamiętać, że wcześniej - w sobotę 4 czerwca zorganizowana zostanie pielgrzymka "Sursum Corda", a w niedzielę - pielgrzymka strażacka. Podsumowanie peregrynacji ok. godz. 13.30, a potem koncerty - o 16.00 wystąpi Arka Noego, o 20.00 - LuxTorpeda.

Tydzień później - 12 czerwca z Nowego Targu do Ludźmierza ruszy Góralska Banderia Konna w hołdzie św. Janowi Pawłowi II.

- Będzie to takie podsumowanie obchodów. Zbierzemy się na parkingu obok hali lodowej w Nowym Targu. Przejedziemy przez. ul. Kolejową, Rynek, ul. Kościuszki, św. Anny na Grel i dalej do Ludźmierza. Zatrzymamy się w Ogrodzie Różańcowym, złożymy kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II, pomodlimy się i przejedziemy w szyku na hipodrom przy ul. Podhalańskiej - wyjaśnia Maciej Baraniak.
- Serdecznie zapraszam wszystkich. Nie ograniczamy się do górali podhalańskich, zapraszamy górali ze Spisza, Orawy, Lachów sądeckich, podegrodzkich, czy spod Babiej Góry. To otwarta inicjatywa. Uczcimy jubileusz wszyscy razem - nieważne w jakim stroju. Zapraszamy całe rodziny i wszystkich, którzy będą chcieli z nami wziąć udział w tym spotkaniu. Najlepiej kontaktować się z ProNati przez stronę internetową Podhalańskiego Stowarzyszenia Jeździeckiego z siedzibą w Ludźmierzu - dodaje prezes.

Wtóruje mu kustosz ludźmierskiego sanktuarium: - Zapraszamy nie tylko koniarzy, jeźdźców, czy miłośników koni, ale wszystkich, którzy chcieliby to widowisko zobaczyć. Jeźdźcy otoczą pomnik św. Jana Pawła II i będzie to pięknie wyglądać. Samo to będzie warte zobaczenia - mówi ks. kanonik Jerzy Filek.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Tomek02.06.2022, 19:35
w Ludźmierzu był Jan Paweł II w roku 1997 i o ten jubileusz chodziło w artykule
21:3730.05.2022, 07:54
Chyba Apokalipsy
Wojtek29.05.2022, 23:27
Pielgrzymka Sursum Corda jest 4 czerwca w sobotę...a nie 5 czerwca..,błąd w artykule...

Racja. Moderator.
xzy29.05.2022, 21:06
8. 06. 1979.oto rocznica pobytu jana pawła na podhalu dość fałszowania historii czyli wtedy papież był na podhalu prosił bym o zmianęi wpis że w ludzmierzu proszę o scisłość
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl