03.06.2022, 20:31 | czytano: 3800

Włoscy artyści w Nowym Targu. Wernisaż z włoską muzyką (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. "Z włoskiej perspektywy" - to tytuł nowej wystawy, otwartej dziś w Galerii Sztuki BWA Jatki. Interdyscyplinarna ekspozycja zawiera prace 17 artystów z Włoch. Do Miasta na wernisaż przyjechała trójka z nich. - Wczoraj było święto Włoch i my niejako się włączamy do tego świętowania - mówiła Anna Dziubas.
Kierownik galerii nawiązała do obchodzonego 2 czerwca najważniejszego państwowego święta - Festa della Repubblica, czyli Dnia Republiki Włoskiej.
- Cieszę się, że przyjechałam do tej pięknej miejscowości, której wcześniej nie znałam. Przesyłam pozdrowienia od artystów, którzy przyjechać nie mogli - mówiła w imieniu kilkunastoosobowej grupy twórców Daniela Gilardoni. Kieruje ona od siedmiu lat grupą La Casa Delle Artiste, czyli Domem Artysty z Mediolanu.

W nowotarskiej galerii znajdą się prace 17 artystów z Włoch. Są to: Ambra Airoldi, Enzo Angiuoni, Alessandra Bisi, Paola Bradamante, Enzo Briscese, Roberto Caironi, Maria Teresa Di Nardo, Cinzia Fantozzi, Rosa Lia Ferreri, Daniela Gargano, Daniela Gilardoni, Andia Assar Keshmiri, Giulia Lungo, Giampaolo Muliari, Andrea Polenghi, Adriano Pompa i M. Luisa Simone De Grada.

Prezentowane prace wykonane są w różnych technikach. Nie zabrakło też swoistej "zabawy w demokrację". - Uczestnik myśli, że ma wybór, ale go wcale nie ma - tłumaczyła gorzkie przesłanie autorka. Zabawa polegała na proponowaniu kilku figur geometrycznych i kilku kolorów pisaków do jej pomalowania. Co z tego, skoro do ręki można było wziąć tylko jedną figurę, a flamastry były uszkodzone i "pisał" tylko jeden. Efekt: wybór był z góry wiadomy.

Pozostałe dzieła to obrazy, rzeźby, kolaże, mieszane techniki z użyciem szkła, żywicy epoksydowej, albo mchu.

Była okazja, by porozmawiać z twórcami za pośrednictwem tłumaczki, Magdaleny Smreczyńskiej. Nie była ona jedyną tłumaczką. Kolejny raz na wernisażu pojawiła się Weronika Pacyga, która zajęła się tłumaczeniem na język migowy gościom, którzy korzystali z jej pomocy.

Wystawa zagościła w Nowym Targu dzięki długoletniej współpracy Jatek z krakowską Galerią Labirynt. - Leszek Żebrowski co rusz coś wymyśla - mówiła ze śmiechem Anna Dziubas, wskazując właściciela galerii jako głównego sprawcę pojawienia się prac włoskich artystów w Nowym Targu.
Wernisażowi towarzyszył krótki koncert. Przyznać trzeba, że uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina wybrali niezwykle trudne utwory do prezentacji. Natalia Kwiatkowska brawurowo wykonała "Kaprys" Niccolò Paganiniego (Caprise 9), a Urszula Szwab i Zuzanna Garbaruk zaśpiewały arię "O, servi, volate", Aria del vagante z oratorium "Judyta triumfująca" Antonio Vivaldiego oraz - już wspólnie - pieśń ludową "Santa Lucia". Akompaniowali im Beata Szewczyk i Marek Ciesielski.

Wydarzenie swym patronatem objął Konsulat Generalny RP w Mediolanie, a zorganizowane jest we współpracy z Galerią Labirynt No 2 w Krakowie przy wsparciu Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie.

Kuratorami wystawy są: Daniela Gilardoni z La Casa delle Artiste w Mediolanie i Leszek Żebrowski z Galerii Labirynt No 2 w Krakowie. Ekspozycja czynna będzie do 2 lipca br.

s/ zdj. Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl