06.06.2022, 19:14 | czytano: 19921

Msza święta pod Wielką Krokwią (zdjęcia)

Fot. Marcin Szkodziński
ZAKOPANE. Zakończyła się plenerowa msza święta pod Wielką Krokwią, upamiętniająca spotkanie górali z Janem Pawłem II w 1997 roku. Wzięło w niej udział kilka tysięcy osób.
- Spotykamy się dzisiaj w tym wielkim zgromadzeniu liturgicznym u stóp krzyża na Giewoncie, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dziękuję Bożej Opatrzności, że dane mi jest obchodzić tę uroczystość w Ojczyźnie, wraz z wami [pod Krokwią, na Podhalu]” – mówił 6 czerwca 1997 roku święty Jan Paweł II Wielki.
- Pamiętamy tamto spotkanie, naznaczone papieskim wezwaniem skierowanym do całej Polski, aby bronić krzyża, a równocześnie przejmującym w swej treści „hołdem górali” - mówił na początku mszy św. abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski. - Dokładnie 25 lat od tamtego wydarzenia możemy dzisiaj powiedzieć: spotykamy się w tym zgromadzeniu liturgicznym w święto Maryi Matki Kościoła, na Podhalu, pod Krokwią, u stóp 9-metrowego krzyża, który jest dziełem pana Józefa Zborowskiego i jego pracowników. Po raz pierwszy został on wzniesiony w Zakopanem, na Równi Krupowej, przed trzema laty, w dniu 14 września 2019 roku, w ramach wydarzenia “Polska pod Krzyżem”. W ten krzyż będziemy się wpatrywać słuchając Janowej Ewangelii o Chrystusie, który z wysokości krzyża Golgoty dał swojemu ukochanemu uczniowi, św. Janowi, swoją Matkę Maryję jako jego Matkę, a poprzez niego – jako Matkę całego świętego, apostolskiego i powszechnego Kościoła.

- Równocześnie ten stojący pod Wielką Krokwią krzyż zapowiada inny, wzniesiony w Krzeczowie, dokładnie w pół drogi między krzyżem na Wawelu a krzyżem na Giewoncie, który jutro po południu zostanie uroczyście poświęcony, stając się wyjątkowo przejmującą i wymowną bramą prowadzącą na Podhale.

- Krzyż Chrystusa na Golgocie mówi o zwycięskiej miłości Boga do człowieka: o miłości miłosiernej, naznaczonej słowami Jezusa skierowanymi najpierw do Dobrego Łotra, a następnie naznaczonej modlitwą Odkupiciela świata zwróconą do Ojca z prośbą o przebaczenie dla tych wszystkich, którzy „nie wiedzą, co czynią” (por. Łk 23, 34). Krzyż Chrystusa mówi jednocześnie o Jego miłości szczodrobliwej i tkliwej, pełnej zatroskania o rodzący się wtedy Kościół, który potrzebował i ciągle potrzebuje Matki.

- Mamy jednak dzisiaj bolesną świadomość tego, że w obliczu wojny na Ukrainie dla wielu ludzi krzyż wraca do swego pierwotnego, budzącego przerażenie znaczenia jako narzędzia okrutnej i hańbiącej śmierci. Stąd nasza dzisiejsza Eucharystia, przeniknięta serdeczną modlitwą: najpierw o obronę Chrystusowego krzyża w naszych sercach i w przestrzeniach publicznych naszej Ojczyzny, a następnie modlitwą:

– o zwycięstwo chrześcijańskiego znaczenia krzyża jako znaku przebaczenia, pojednania i pokoju
– o sprawiedliwy pokój dla Ukrainy i Europy
– o trwałą postawę solidarności i gościnności wobec naszych sióstr i braci przybyłych do nas z Ukrainy
Eucharystii przewodniczy abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu. - W 25. rocznicę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem, staje nam przed oczyma niezapomniany i wzruszający hołd górali złożony Ojcu Świętemu dnia 6 czerwca 1997 roku, na początku Mszy św. - mówił w homilii i cytował Jana Pawła II sprzed 25 lat: "Nie wstydźcie się tego krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym".

- Dla każdego, kto chce kształtować swoje życie z Bogiem, krzyż jest źródłem, z którego mogę czerpać moc i siłę, aby swoje życie kształtować inaczej i wybierać to, co Boże - podkreślał.

Wielu uczestników mszy św. było ubranych po góralsku, były dzieci pierwszokomunijne, księża, władze, banderia konna.

r/ms/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Maryna08.06.2022, 10:57
Jesce w koszu na śmieci chleb jest a w piekarniach zwroty nie płakoj zbooju ze biyda za PiS bo wiys jako siy nazywos bo do tego casu jakby rządziyło P O to byś jus nawet swojego nazwiska nimioł bo by Ci go sprzedali .Jescebidy nima a trza sanować to co siy mo to Ci zawse bedziy dobrze dwoma łyskami siy nik na ros nie nachapoł a małom łyzeckom tys siy najes .
Maria08.06.2022, 09:38
Komu kościół nie pasuje i nie chodzi na mszę w niedzielę czy w inne święta niech się nie wypowiada na ten temat jeśli wiara mu przeszkadza.Tylko jeśli umrze a jest to pewniejsze niź pewne to rodzina wiezie go dl kościoła a po co .Tak pluć bo taka moda obecnie na kościół na wiarę a ile razy przez dzień wzywasz imię Boźe nawet nieświadomie ale zastanów się .A drugie to jeśli ten rząd jest taki zły to ja nie słyszałam źeby ktoś oddał 13 emeryturę czy rentę bo mu się rząd nie podoba .Głupio pisać i mówić to moźe lepiej przeczytać ksiąźkę co zaraz idę zrobić
Zbooj08.06.2022, 08:52
@Maria

Dzięki PiS już kosztujemy biedy. Ceny jak na zachodzie a płaca Polska. Za PO było afery i pewnie są nieodkryte jeszcze, ale ile PiS robi przekrętów to już kosmos... Chociażby komisja Macierewicza kosztuje nas do tej pory 25 milionów z budżetu MON/podatków. Kościół w Polsce robi interesy z władzą, to razem z tą władzą będzie rozliczony. Nie mylmy wyznawania wiary z uzależnieniem od władz kościelnych.
Wierny07.06.2022, 22:03
Jakoś tak słabo i liturgia jakoś taka uboga. Co się to dzieje z tą diecezją. Arcybiskupie Marku, a może najbliższe otoczenie trzeba zmienić, bo coś to panowie nie nadążają z tym wszystkim.
Maria07.06.2022, 18:58
No za PO to było dobrze .Na Kasprowy jechało się zagraniczną kolejką nie zwykłą jaka jest za rządu PiS .A jak było z opałem to lepiej moźe nie wspominać .A tak po prawdzie to czego byście jeszcze chcieli .W d..... sie wam poprzewracało z dobrobytu i tylko narzekać poniźać jątrzyć i cwaniakować .Nie wiecie co to bieda głód i cięźka praca .Ludzie Wy zamiast serca to kamień macie i chociaźby ten kamień w złoto się przemienił to i tak by było źle bo albo za mało by go było albo słabej wartości .Cieszcie się źyciem bo upłynie a naprawdę to minie i nawet nie zauwaźycie kiedy się to stało.Dawniej było biednie ale świat był wesoły teraz same mruki po świecie łaźą
Smutne ;(07.06.2022, 12:53
Lans polityczny PIS
oby nie07.06.2022, 11:30
I co nam z tego 25 lecia, JPII czego innego oczekiwał ? Ludzie ledwo wiążą koniec końcem, wszechobecna drożyzna, megadrogi opał a w pierwszym rzędzie zasiada ministerek stąd zresztą, którego jedyną radą dla ludzi jest zbieranie gałęzi w lesie. Jak go ludzie znowu wybiorą to znaczy, że chcą biedy. Faktycznie szczaw, mirabelki i chrust to nas czeka po rządach wilków w owczej skórze.
taka prawda07.06.2022, 10:32
Szkoda bo to wyszło jak impreza władzy dla kościoła, te wymienianie funkcji i godności to aż mdłości zbierały. Jak tak dalej będzie szło to szkoda gadać... Z kazania abp Gądeckiego zapamiętałem frazę, że kościół nie może funkcjonować jako zakład usługowy... Mało wiernych, dzieci pierwszokomunijne tylko jako tło. Nie wiem do kogo był zwrócony powtórny hołd górali?
Stragan07.06.2022, 07:55
Kosztowna pokazówka...
Anna07.06.2022, 06:42
Postępujcie tak życzliwie ja JP2 a nie róbcie wystawnych pokazów dla diabła.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl