10.06.2022, 16:02 | czytano: 3530

Staropolska Biesiada Rodzinna w Sieniawie

arch. Podhale24
SIENIAWA. W niedzielę 12 czerwca na terenie zespołu parkowo-dworskiego zorganizowane będzie spotkanie "po staropolsku". Będzie także okazja do zwiedzania kościółka św. Antoniego w Sieniawie.
Stowarzyszenie Ochrony Dóbr Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Sieniawie zaprasza do wzięcia udziału w kilkugodzinnym festynie.
Zaplanowano warsztaty artystyczno-edukacyjne, zaproszono artystów. Będą zajęcia artystyczne, malowanie na tkaninie, szydełkowanie, warsztaty ceramiczne i rzemieślnicze. Dodatkowo - atrakcje rekreacyjno-sportowe typu rzuty do celu piłeczką i kółkiem, skoki na skakance, bieg w worku, czy żonglowanie piłką.

- Muzeum AK w Krakowie przyjeżdża z grą plenerową "W okupowanym Krakowie", a Małopolska Filmowa Grupa Rekonstrukcyjna przygotuje przejazdami pojazdami militarnymi. Od 14.30 do 15.30 będzie możliwość zwiedzania w pobliżu znajdującego się zabytkowego kościółka świętego Antoniego dawnej kaplicy przydworskiej - mówi w imieniu stowarzyszenia Krystyna Wójtowicz.

Od godziny 13.00 zacznie się część artystyczna. Piotr Długopolski, pochodzący z Sieniawy rzeźbiarz zaprezentuje podstawy stolarstwa tradycyjnego, Krystian Luberda z Raby Wyżnej pokaże sposoby wytwarzania ceramiki, dawnego lepienia z gliny oraz prace dzieła snycerskie. Swoje prace wystawi rzeźbiarz Dawid Wędziasz z Raby Wyżnej. Anna Maryniarczyk-Kubińska poprowadzi zajęcia z malowania na tkaninie lilii, a Joanna Szpileczka-Szczepaniak - omówi dworskie stroje i wystrój.

W programie także taniec - w tym poloneza, zajęcia z papiero-plastyki, z udziałem nauczycieli i wychowanków Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Sieniawy. Anna Zborek - instruktor tańca mażoretkowego z Podwilka - poprowadzi grupy Mażoretki ARVA z Podwilka oraz Mażoretki Alena z Raby Wyżnej. Będą też warsztaty taneczne - układy taneczne, marszowe oraz konkursy dla dzieci - kręcenie pałeczki oraz tańce z pałeczkami i wstążkami.

Unikatową ceramikę zaprezentuje Ewa Szlachetka-Depta, przy okazji ucząc wykonania litofanii z widokiem dworu oraz lepienia innych przedmiotów. Zajęcia z szydełkowania poprowadzi Ewa Talaga.
Nie zabraknie też staropolskiej strawy - kulinaria dworskie serwować będzie stołówka szkolna pod okiem Doroty Bala wraz z załogą - Małgorzatą Czyszczoń, Danutą Buksą i Jadwigą Bochnak.

Część edukacyjną poprowadzi m. in. Katarzyna Dudzik. W programie zajęcia muzyczne, rytmiczno-taneczne. Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych ZP "Błyskawica" im Józefa Kurasia "Ognia" zaprezentuje umundurowanie, przygotuje terenowe gry i zabawy dla dzieci. Festynowi towarzyszyć będzie wystawa plenerowa "Ludzie Polskiej Kultury" wypożyczona z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Szczegółowy program w naszym dziale "co, gdzie, kiedy".

opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl