16.06.2022, 12:48 | czytano: 2755

Zakopiański SEWiK zapłaci 1 mln zł kary za brak pozwoleń wodno-prawnych? Wzrosną ceny wody i ścieków?

Arch. Podhale24.pl
Grzegorz Jóźkiewicz poinformował radnych, że SEWiK nie otrzymując pozwolenia na pobór wody ma do zapłacenia karę. - Do końca 2021 roku spółka SEWiK miała uzyskać pozwolenie wodno-prawne. Dlaczego SEWIK nie złożył takich dokumentów? - pytał radny. Wiceburmistrz uspokajał, że toczą się rozmowy o umorzenie opłaty lub rozłożenie jej na raty. Mieszkańcy obawiają się, że woda i ścieki w Zakopanem po zapłaceniu kar będą kosztować kilka razy więcej.
Podczas debaty nad Raportem o Stanie Miasta za rok 2021 radny Grzegorz Jóźkiewicz zabrał głos pokazując na fotografiach zły stan ogrodzeń i budynków punktów poboru wody. Zapytał także o niepokojące informacje, które pozyskał ze spółki SEWiK.
- Do końca 2021 roku spółka SEWiK miała uzyskać pozwolenie wodno-prawne. Dlaczego SEWIK nie złożył takich dokumentów? Konsekwencją jest kara 1 mln zł. Czy spółka SEWiK poniesie taką karę za niezłożenie do Wód Polskich stosownych dokumentów - dopytywał radny Grzegorz Jóźkiewicz. Radny wspomniał także, ze kara kolejnego 1 mln zł będzie do zapłacenia, jeżeli stosowne dokumenty nie wpłynął do połowy roku.

Na pytania radnego odpowiedział wiceburmistrz Tomasz Filar, który przedstawił raport o stanie miasta. W trakcie swojego ponad godzinnego wystąpienia wspomniał, że toczą się rozmowy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, na terenie którego jest większość stacji poboru miejskiej wody. Do czasu regulacji sytuacji prawnej spółka ma problem z inwestycjami na nie swoim terenie.

- W tym roku mam nadzieję, że zakończymy tą sprawę. To jest 16 ujęć - informował Tomasz Filar. Wspomniał także, że tylko dwa ujęcia wody znajdują się na terenie miasta.

Burmistrz odniósł się także do wspomnianej przez radnego kary. - Ustalono opłatę dodatkową za pobór wody bez pozwolenia wodno-prawnego – mówił Tomasz Filar. Poinformował także, że prowadzone są rozmowy o umorzeniu lub rozłożenie na raty naliczonej opłaty.

ms/
Może Cię zainteresować
komentarze
kim oni są19.06.2022, 07:16
Teraz rada miasta powinna odprawić "minutę ciszy" nad własnym działaniem.
ciekawski18.06.2022, 13:32
Woda i kopaliny powinny należeć do NARODU , jako DOBRO NARODOWE powinny być ZA DARMO. Opłata jedynie za przesył wody i kanalizację. Nikt "państwu" nie dał prawa własności by tymi dobrami dysponować i czerpać z nich zyski.
świadomy17.06.2022, 11:43
Jeszcze winni nieudolni prezesi nie zostali odwołani przez władze miasta? za co : 1. za nieudolność i niewiedzę, działanie na szkodę państwa i obywateli 2. za narażenie spółki , której prowadzenie powierzono w ich ręce, a oni nie tylko narażają na straty /kary/ , ale narazili i na uszczerbek jej mieszkańców, bo ktoś musi zapłacić karę , a będą to mieszkańcy - "zawinił kowal, a powieszą Cygana" Takie jest dziś bezkarne gospodarowanie w samorządach. Nie ma winnych , odpowiedzialnych? . Jest stanowisko wysoko płatne, są pieniądze i oby dalej , a za wszystko zapłaci mieszkaniec gminy .
zpodhalanskiej17.06.2022, 08:53
Poświecic kible za 100tys , niech proboszcz przytuli troche hajsiku
zpodhalanskiej17.06.2022, 08:53
Poświecic kible za 100tys , niech proboszcz przytuli troche hajsiku
smutny16.06.2022, 21:43
Nie ma się czym przejmować, mieszkańcy jak zawsze zapłacą a prezes dostanie premię albo odprawę, prawie i sprawiedliwie, dobra zmiana, my kradniemy ale oni kradli więcej...
Osiol16.06.2022, 21:24
,, wody polskie''powstały tylko po to by było co dać w zastaw za długi jak myślicie u kogo są zastawione.... Więc polityka tej firmy jest antypolska amen
xzy16.06.2022, 15:20
milion cóż za to kara miliard to kara międzyinnymi za zdewastowanie wód potoku Biały dunajec szambo które zrobili z potoku doprowadzając do strachu i obawy wejscia do wody skutkującym różnymi egzemami i chorobami skórnymi pora by zakopane zaczło ponosic konsekwencje za swe czyny wobec środowiska
Wasermann16.06.2022, 13:28
Po wsiach jest pełno takich spółek co pobierają wodę bez żadnych pozwoleń. Dlaczego gminy nie robią z tym porządku?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl