17.06.2022, 11:36 | czytano: 4740

Płacili dwustuzłotowymi banknotami prezentowymi - odpowiedzą za oszustwo

Gdy dwóch młodych mężczyzn próbowało zapłacić w jednym ze sklepów w Jabłonce za zakupione produkty banknotem prezentowym z napisem "souvenir", czujny sprzedawca zorientował się, że nie jest to prawdziwy pieniądz i nie przyjął banknotu. Wcześniej mężczyznom ta "sztuczka" się udała.
Sprzedawca o zdarzeniu poinformował policjantów z miejscowego komisariatu, którzy ustalili wizerunek mężczyzn podejrzewanych o usiłowanie oszustwa.
Podczas dalszych czynności funkcjonariusze dociekli, że takim samym banknotem prezentowym, ci sami mężczyźni zapłacili wcześniej za zamówione jedzenie w jednej z miejscowych restauracji.

Tego samego dnia, do komisariatu na dozór zgłosił się 19 oraz 27-latek z gminy Lipnica Wielka i Jabłonka. Funkcjonariusze od razu zorientowali się, że to oni dopuścili się i oszustwa, i próby oszustwa. Dodatkowo mieli przy sobie kilkadziesiąt sztuk banknotów 200-złotowych z napisem "souvenir", a w miejscu zamieszkania jeden z nich miał jeszcze ponad 150 sztuk tego typu banknotów, które jak się okazało kupili w Internecie.

"Banknoty prezentowe występują w różnych nominałach i można je kupić, jednak nie są to środki płatnicze. 19 i 27-latek za oszustwo i usiłowanie oszustwa zostali zatrzymali. W środę 15 czerwca br. zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Nowym Targu, gdzie usłyszeli zarzuty z art. 286§1 kk. Za popełnione przestępstwa grozi im kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy nawet do 8 lat. Prokurator zastosował wobec 19-latka dozór oraz poręczenie majątkowe, a wobec 27-latka dozór, poręczenie majątkowe i zakaz opuszczania kraju" - informują policjanci. I apelują: "uważnie sprawdzajmy banknoty, które otrzymujemy. Banknoty prezentowe występują w różnych nominałach i przeznaczone są do celów edukacyjnych lub do zabawy, a ich sprzedaż i posiadanie nie jest zabronione. Nie są to jednak środki płatnicze, a na banknocie widnieje napis "souvenir" oraz napis, że banknot nie jest środkiem płatniczym. Płacąc nimi narażamy się na odpowiedzialność karną".

s/
Może Cię zainteresować
komentarze
jarek17.06.2022, 12:31
Będzie problem dla Sądu - płacili okazjonalnymi banknotami które były oznakowane jako falsyfikaty. Jakby były nieoznakowane banknoty dycha pewna a tak wyłudzenie i niska szkodliwość
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl