17.06.2022, 15:11 | czytano: 1542

Zbliża się kolejny Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Korowód uczestników MFFZG na Krupówkach sprzed kilku lat/ zdj. Pior Korczak
Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury na jedno z najważniejszych wydarzeń folklorystycznych w Polsce: 53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, który odbędzie się w dniach 19 – 26 sierpnia br. na Dolnej Równi Krupowej.
Jak przypominają organizatorzy, dziś zakopiański konkurs o złotą, srebrną i brązową ciupagę jest prestiżową i uznaną imprezą folklorystyczną, nie tylko w kraju, ale i zagranicą. Przez minione 50 lat uczestniczyło w nim blisko 600 zespołów zagranicznych z kilkudziesięciu krajów oraz ponad 200 grup polskich.
Zespoły uczestniczące w festiwalu prezentują tradycyjny, nieprzetworzony folklor oraz zapomniane obrzędy. Podczas tegorocznej edycji zaprezentują swoją kulturę zespoły z: Indii, Meksyku, Rumunii, Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Turcji, Macedonii, Słowacji, Grecji, Czech i Polski.

To jedyna w swoim rodzaju impreza, a zarazem atrakcyjna propozycja w ofercie turystycznej miasta, która przyciąga rzesze fanów z całej Polski. Turyści przybywają pod Giewont, by z góralami z różnych zakątków świata przeżyć folklorystyczną przygodę.

Tegoroczną edycję festiwalu rozpocznie koncert pt. „W krainie Barona Cygańskiego”. Szalone skrzypce i muzyka świata czyli Roby Lakatos (skrzypce), Anna Wandtke (skrzypce), Julius Csik (cymbały), Kalman Cseki (fortepian), Paweł Zagańczyk (akordeon), Sebastian Wypych (kontrabas, dyrygent) wraz z Orkiestrą Beethovenowską.

Na festiwalowej scenie wystąpi również zespół Hajda Banda. W maju 2022 roku grupa zdobyła III miejsce, Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie podczas XXIV Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.
Prawdziwą wisienką na torcie będzie koncert zespołu Trebunie – Tutki z Quintetem Urmuli (Gruzja) prezentujący ich wspólny album „Duch Gór”/”The Spirit of the Mountains”.


mat. prasowy, opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
obserwator18.06.2022, 15:56
Nie wiem o co chodzi, ale jest połowa czerwca, a już wiadomo z jakich krajów będą zespoły! Brawo!
Koncerty towarzyszące bardzo atrakcyjne, rezerwuje wolne
kto pyta nie błądzi18.06.2022, 09:17
@janina,
Biuro organizacyjne:
Zakopiańskie Centrum Kultury
ul. Chramcówki 35, 34-500 Zakopane
tel. +48 18 20 66 950, 661 601 840

"Miło nam poinformować, że 53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich otrzymał Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser-Dudy"...

...czyli będzie po ukraińsku
janina17.06.2022, 21:51
Czy wejście jest za okazaniem biletu? Jeśli tak to gdzie można je kupić?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl