18.06.2022, 08:40 | czytano: 1717

“Wojciech Brzega, talent i praca” - nowa wystawa w Willi Oksza (zdjęcia)

zdj. Marcin Szkodziński
Rzeźby, meblarstwo, fotografie i dokumenty związane z twórczością i życiem Wojciecha Brzegi można podziwiać na wystawie w Filii Muzeum Tatrzańskiego, Willi Oksza. - Otwieramy niezwykle ważną dla Zakopanego wystawę. Jest to wystawa Wojciecha Brzegi. Tak się złożyło, że w tym roku jest 150 rocznica urodzin Wojciecha Brzegi. Postanowiliśmy tę okrągłą rocznicę uczcić i pokazać bardzo duży przekrój jego twórczości - wyjaśnia Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.
Blisko 100 prac autorstwa Wojciecha Brzegi wystawionych jest na wystawie czasowej w Willi Oksza w Zakopanem. Artysta zasłyną ze swojego wkładu w Styl Zakopiański, ale także jako pierwszy góral zdobył wyższe wykształcenie artystyczne.
- Przede wszystkim był to pierwszy rodowity góral, który zdobył wyższe wykształcenie artystyczne. Wyszedł z góralskiej biednej rodziny. Wszystko co udało mu się osiągnąć zdobył dzięki determinacji i ciężkiej pracy - mówi Helena Agata Pitoń, kuratorka wystawy i kierownik działu sztuki Muzeum Tatrzańskiego. - Był obyty w świecie. Studiował w Krakowie, Paryżu w Monachium. Wrócił na Podhale gdzie osiadł i pracował. Był jednym z głównych współpracowników Stanisława Witkiewicza przy tworzeniu stylu zakopiańskiego. Tą ideą Witkiewicz go zaraził, gdy był jeszcze uczniem Szkoły Przemysłu Drzewnego i zaczynał pracę od rzeźbienia sosrębów w Kolibie.

Wystawa została podzielona na trzy części. Jest to rzeźba, meblarstwo oraz pracom o tematyce sakralnej, które można znaleźć w kościołach. Całość okraszona jest licznymi fotografiami oraz dokumentami. Uwagę przyciąga rzeźba trzech modlących się górali, która przyjechała z Poznania.

- Rzeźba stała od wielu lat w magazynie i nigdy nie była pokazywana. Była także źle skadagolowana, bo przypisywana komuś zupełnie innemu. Na tę rzeźbę trafiłam będąc studentką. Zwróciłam uwagę, że jacyś fajni górale tu są. Po wielu latach przypomniałam sobie o tej rzeźbie. Była skatalogowana jako “Modlitwa trzech stanów” autorstwa Marcinkowskiego. Mieliśmy dowody, że to “Modlący się górale” Brzegi, a nie modlitwa trzech stanów - zaznacza Pitoń, która pozyskała dzieło na wystawę.

Wśród prezentowanych na wystawie eksponatów oglądać można prace Wojciecha Brzegi pochodzące ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, ale także ze zbiorów innych muzeów oraz zbiory osób prywatnych.
Wystawę można oglądać do 2 października br.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl