21.06.2022, 10:27 | czytano: 3695

Woda pitna z Jeziora Czorsztyńskiego? "W dobie lotów kosmicznych jest to możliwe"

Jezioro Czorsztyńskie. Fot. Michał Adamowski
Na sesji Rady Gminy Czorsztyn radni dyskutowali o zaopatrzeniu w wodę. Istnieją obawy, że może jej kiedyś braknąć, dlatego niektórzy pytali, co gmina robi, żeby zabezpieczyć ją dla mieszkańców.
Na terenie gminy znajduje się potężny zbiornik wodny - Jezioro Czorsztyńskie - padły więc pytania o możliwość wykorzystania wody, która się w nim znajduje. Wójt Tadeusz Wach mówił jednak, że sprawa jest trudna i skomplikowana. - W dobie lotów kosmicznych technologicznie jest możliwe oczyszczenie wody w jeziorze - mówił - ale na pewno tańszym rozwiązaniem jest pozyskanie wody z ujęcia w lesie.
Problemem wody w jeziorze jest np. jej duża mętność i zanieczyszczenie. - Żeby oczyścić wodę z jeziora potrzebne będą duże nakłady. Sami państwo wiecie, że kilka gmin, które są w górę Dunajca, nie mają oczyszczalni ścieków. Nie chcę kolegom wójtom wrzucać kamyczka do ogródka, ale wiecie, które to są miejscowości i skąd płyną nieoczyszczone ścieki i osadzają się w Jeziorze Czorsztyńskim - powiedział.

Przypomnijmy, iż w czerwcu gmina Czorsztyn otrzymała dofinansowanie na przebudowę Stacji Uzdatniania Wody w miejscowości Mizerna. Pozwoli to zaopatrzyć w wodę pitną mieszkańców części Mizernej, Kluszkowiec oraz Stylchynu. Wójt Tadeusz Wach podkreśla jednak, że woda będzie dostarczana tam, gdzie będzie potrzebna.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
tajkonauta22.06.2022, 16:54
@Janosik, a kielo by to kosztowało takie cudo osmotyczne dla wodociągu gminnego? Bo na stacji kosmicznej jest kilku kosmonautów i nie mają innego wyjścia. A tu prawie 8 tysięcy stałych mieszkańców + turyści. To chyba taniej wyjdzie łapać deszczówkę, co każdy może tak naprawdę robić na swój użytek i wykorzystywać do spłukiwania ubikacji, podlewania, mycia samochodu, mycia garów,... Niestety, przyzwyczajeni do komuny, wszyscy czekają aż ktoś im tą wodę z kranu po prostu da, ba żądają by leciała bo im się należy. Ale szambo do rowu lub do jeziora i szukajcie później czystych ujęć bo mam umowę z wodociągami i płacę. Komuna mentalna.
Janosik22.06.2022, 09:53
Da się. Kosmonauci na stacji kosmicznej odzyskują wodę ze swoich odchodów i żyją. Do tego potrzebne są urządzenia oparte na procesie odwróconej osmozy.
Maksiu21.06.2022, 14:14
Po pierwsze trzeba pilnie zlikwidoeać dwa nielegalne kanały, którymi są spuszczane ścieki z Kobylarzówki w stronę Gronkowa do rzeki Leśnicy.
Pio21.06.2022, 13:06
Nie dość że jej mało, to teraz jeszcze ją wypiją.
Good Joke21.06.2022, 12:49
Kpiny!!! po tym co się wczoraj działo na Dunajcu to Wy chyba sobie żarty robicie!!!
Az tak jesteście nieświadomi ekologicznie???
byłem na księżycu w kubotach21.06.2022, 12:33
z tymi lotami kosmicznymi to bym polecił zobaczyć taki fajny dokument - dziwne lądowanie na księżycu. :)
kopciuszek21.06.2022, 11:55
Loty kosmiczne odbywają przedstawiciele gatunku ludzkiego o zdolnościach intelektualnych wyższych niż króliki doświadczalne... dlatego my nie latamy w kosmos ale spuszczamy szamba do rzek. Po prostu nie ten poziom rozwoju cywilizacyjnego.
Szambo-Lot21.06.2022, 11:02
Jak się zamknie szambo lot to będzie mniejsze zanieczyszczenie .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl