23.06.2022, 15:06 | czytano: 28132

Nowi proboszczowie w parafiach w Nowym Targu, Bukowinie Tatrzańskiej, Orawce i Maruszynie, a także nowi księża

Kuria przyjęła rezygnację ks. Franciszek Rembiesa z urzędu proboszcza parafii pw. św. Brata Alberta w Nowym Targu-Niwie. Arch. Podhale24
Kuria Metropolitarna w Krakowie poinformowała o zmianach personalnych w parafiach Archidiecezji Krakowskiej. Do wielu zmian doszło też w naszym regionie, gdzie zmienili się proboszczowie i wikariusze. Odchodzi m.in. wieloletni proboszcz parafii św. Brata Alberta w Nowym Targu-Niwie.
Kuria przyjęła rezygnację ks. Franciszek Rembiesa – zrzeczenie się urzędu proboszcza parafii pw. św. Brata Alberta w Nowym Targu-Niwie. Zwolniła go też z urzędu wicedziekana dekanatu Nowy Targ, wyrażając zgodę na zamieszkanie w tejże parafii. Zastąpi go ks. Andrzej Kwak, dotychczasowy proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Maruszynie. Z kolei do Maruszyny na stanowisko proboszcza przyjdzie ks. Tomasz Grzesiak, zwolniony z obowiązku zamieszkania w parafii pw. MB Dobrej Rady w Krakowie-Prokocimiu oraz pełnienia posługi kapelana Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz z obowiązków duszpasterza chorych w Archidiecezji Krakowskiej.
Ks. Adam Gabryś został zwolniony z urzędu proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Orawce oraz z obowiązków animatora duszpasterstwa dorosłych dekanatu Jabłonka i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułkowicach. Zastąpi go ks. Wojciech Mozdyniewicz – po zakończeniu posługi w Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii, będzie mianowany na urząd proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Orawce.

Kuria przyjęła też rezygnację ks. Władysława Pasternaka z urzędu proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bukowinie Tatrzańskiej i wyraziła zgodę na zamieszkanie na terenie parafii. Duchowny kończy też kadencję urzędu dziekana dekanatu Białka Tatrzańska. Zastąpi go ks. Jan Leśniak, dotychczasowy proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Sierczy.

Zmiany wikariuszy

Ks. Jerzy Biernat – zwolniony z obowiązków wikariusza parafii pw. MB Królowej Aniołów w Białym Dunajcu i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. MB Częstochowskiej w Sierczy.

Ks. Paweł Rachwał – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Makowie Podhalańskim i mianowany wikariuszem w parafii pw. MB Królowej Aniołów w Białym Dunajcu.

Ks. Konrad Kozioł – zwolniony z obowiązków wikariusza parafii pw. św. Katarzyny w Nowym Targu oraz z obowiązków wizytatora katechetycznego dla rejonu VIII Archidiecezji Krakowskiej i mianowany na urząd dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Krakowie z zamieszkaniem w parafii pw. MB Fatimskiej w Krakowie-os. Podwawelskim.

Ks. Łukasz Czarnik – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Katarzyny w Nowym Targu i mianowany wikariuszem w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jaworniku.

Ks. Dariusz Pietrzak – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Krakowie-Prądniku Czerwonym oraz z zadań animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży w dekanacie Kraków-Prądnik i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Katarzyny w Nowym Targu.

Ks. Władysław Pasternak zrezygnował z urzędu proboszcza w Bukowinie Tatrzańskiej.

Ks. Dariusz Burda – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Krakowie-Krowodrzy i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Katarzyny w Nowym Targu.

Ks. Michał Kwiecień – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Łukasza Ewangelisty w Lipnicy Wielkiej oraz z zadań animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży dekanatu Jabłonka i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Krakowie-Prądniku Czerwonym.

Ks. Mateusz Zbroja – mianowany wikariuszem parafii pw. św. Łukasza Ewangelisty w Lipnicy Wielkiej.

Ks. Piotr Dudek – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Przenajświętszej Trójcy w Czarnym Dunajcu i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Krakowie-os. Dywizjonu 303.

Ks. Krzysztof Gil – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Chrystusa Króla w Krakowie-os. Gotyk i mianowany wikariuszem w parafii pw. Najświętszej Rodziny w Zakopanem.
Ks. Mariusz Grzechynka – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Najświętszej Rodziny w Zakopanem i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Mikołaja w Chrzanowie.

Ks. Lesław Kaczmarczyk – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Jacka w Groniu-Leśnicy i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Szczepana w Krakowie.

Ks. Jerzy Nawłoka – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. MB Fatimskiej w Krakowie-os. Podwawelskim i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Jacka w Groniu-Leśnicy.

Ks. Janusz Korbel – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Michała Archanioła w Zubrzycy Górnej i mianowany wikariuszem w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Luborzycy.

Ks. Henryk Kamiński – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. MB Pocieszenia w Budzowie i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Michała Archanioła w Zubrzycy Górnej.

Ks. Dominik Kowynia – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Brata Alberta w Nowym Targu-Niwie i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Michała Archanioła w Sieprawiu.

Ks. Piotr Podwyszyński – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Józefa w Krakowie-os. Kalinowym i mianowany wikariuszem w parafii pw. Przenajświętszej Trójcy w Czarnym Dunajcu.

Ks. Damian Dejner – zwolniony z obowiązków kapelana domu zakonnego Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego w Zakopanem ze zgodą na urlop od obowiązków duszpasterskich spełnianych w Archidiecezji Krakowskiej.

Ks. Michał Wicher – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Świętego Krzyża w Zakopanem ze zgodą na urlop od obowiązków duszpasterskich spełnianych w Archidiecezji Krakowskiej.

Ks. Bogusław Batkiewicz – polecenie podjęcie posługi duszpasterskiej w parafii pw. Świętego Krzyża w Zakopanem.

Ks. Bartłomiej Kleszcz – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Strumianach i powierzenie obowiązków kapelana domu zakonnego Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego w Zakopanem.

oprac. r/ Archidiecezja Krakowska
Może Cię zainteresować
komentarze
spod giewontu16.07.2022, 09:18
Parafianka
Nie zgadzam się z Tobą. Taca tu nie ma nic do rzeczy, a traktowanie człowieka. Inne parafie wpuszczały 5 osób do środka, a reszta stała na zewnątrz czy to w deszczu, czy nie mając gdzie usiąść, bo nie każdy ma siłę stać godzinę, a z tacą i tak na zewnątrz chodzili. Księża nie ufają Bogu skoro wprowadzili religię covidiańską. Jedynie u ks. Karlaka można było zaznać normalności i uwierzyć, że ostatnie słowo należy do Boga.
12302.07.2022, 22:21
Czego nie rozumiecie? Nikogo nie obchodzi jakim ksiądz jest księdzem, ważne ile kasy oddaje wyżej. Karlak się dobrze opłaca to go nie ruszą, a opłaca się bo mu dajecie. Chcecie się go pozbyć nie dawajcie mu kasy. Nie będzie zarabiał to go zamienia. Proste.
farfocel29.06.2022, 12:02
Niestety ciężko zrozumieć ruchy biskupa ale widocznie jakieś pobódki ku temu miał. Nie odwołał tych co ludziom nie pasują, a zabrał (gdzie niegdzie) tych, którzy bardzo wiele robili jak np. Ks. Konrad ze św. Katarzyny. Widocznie tam gdzie pójdzie może zdziałać więcej - oby, Oby też następny podołali temu co rozpoczął, przyciągając rodziny do kościoła.
I pamiętajmy, kościół to My wierni, a diabeł robi właśnie taką robotę, byśmy myśleli inaczej i szli za ogólnym krytykami i wytykaniami. - "Uderzę pasterza, a rozproszą się owce stada (Mt 26,31)"
Ignacy28.06.2022, 08:33
Ks Karlak zrobił z Sanktuarium elektrownię fotowoltaiczną. Niepojęte to jest.
katolik27.06.2022, 13:06
Najwyższy czas na Karlaka. Panisko powinno odejść.
ciekawski27.06.2022, 08:15
Bóg jest wszędzie - żeby się do Niego zwrócić. mogę to zrobić gdziekolwiek. Jednego jestem pewien, Boga nie ma w kościele. Tam odprawia się tylko rytuał dla naiwnych i zmanipulowanych, by zgarnąć kasę na tacę i by dobrze żyło się kieckowym. Kościół to miejsce w którym klepie się wyuczone na pamięć, bez zrozumienia modlitwy. Wolę rozmowę z Stwórcą w drodze na Turbacz, lub w każdym innym miejscu, gdy uznam, że tego potrzebuję.
szuser26.06.2022, 13:43
A naprawdę to kogo to obchodzi. Dłużej klasztora niż przeora.
parafianka jp NT.25.06.2022, 22:33
Jak widać w komentarzach najbardziej zapunktował ks.Karlak z JP II niestety przykro to powiedzieć,ale to prawda. /.../ traktuje ludzi jak intruzów i na nic nigdy nie ma czasu, żeby załatwić najprostszą sprawę trzeba "na audiencję" czekać tydzień. Uroczystośći i nabożeństwa odprawiane są na odczep aby jak najszybciej bo już musi gdzieś jechać i tak jest codziennie.Czy tak powinno wyglądać i dziać Sanktuarium? Żenada i Kuria dobrze wie co tu się dzieje, ale tak samo jak Karlak nie ma czsu aby się tym zająć /czytaj-nie chce/Ludzi na mszach coraz mniej bo atmosfera gęsta-a będzie jeszcze mniej jak się nic nie zmieni. Udawanie, że o niczym nie wiemy problemu nie rozwiąże i nie znaczy to, że go niema.

Rozumiem krytykę, ale proszę ważyć słowa. Moderator.
edek z fabryki kredek!!!!!!!25.06.2022, 07:00
@ptak!!!!wez wyluzuj i idz sie napisc kawy w Teczy,a pózniej dyskutuj bo myslisz pojecia......
Kloss24.06.2022, 22:20
Proboszcz Karlak to jedyny duchowny który olał całą Ściemę Covidową
i wyszło na jego i nas chodzących do kościoła bez masek . Powinien dostać nagrodę,
tak ogólnie24.06.2022, 15:18
ten na Równi Szaflarskiej dobrze smaruje tym wyżej postawionym i dla tego go nie zmieniają
Parafianin24.06.2022, 15:04
Ja sie zastanawiam dlaczego w Podsarniu jeszcze proboszcza nie zmienili. /.../
Tak tylko pytam24.06.2022, 14:26
Czy ktoś wie czy można zmienić parafie? Jakie są procedury? Wolałabym sama decydować gdzie należę. Ksiądz proboszcz Karlak skuteczne zraża mnie do instutucji kościelnej. Na szczęście nie do Boga. Jednak w innej parafii czuję się zdecydowanie lepiej. Tam zawsze ksiądz proboszcz uśmiechnięty, miły, jakby bliski. Na Równi to proboszcz wzbudzający respekt, brak zrozumienia dla człowieka i jego problemów.
Parafianin24.06.2022, 14:11
W Podsarniu tez trzeba zmienić
ptak24.06.2022, 14:11
@Edek z fabryki kredek - proboszcz w Ludźmierzu ci nie pasuje? Bo, co? Bo nie mówi gwarą? Jak to w okolicznych wsiach - akceptuje się tylko pnioki i ewentualnie krzoki. Najświętszej Panience widać - pasuje.
Klemens24.06.2022, 11:58
Szkoda,że Pana Karlaka nie wymienia
Edek z fabryki kredek!!!24.06.2022, 11:32
Też się pytam kiedy zmienia proboszcza w Ludźmierzu???czy nikt w kurii nie widzi że nie pasuje ?
Z JPII24.06.2022, 09:41
Jestem osobą wierzącą i praktykującą ale będąc w parafii JPII czuję , że oddałam się od kościoła i Boga. Tam nie ma tego czegoś co sprawia, że chętnie przychodzisz i dobrze się tam czujesz. Nie ma mostu łączącego Cię z Panem Bogiem, jest za to mur w postaci proboszcza.
Parafianka24.06.2022, 03:00
Spod Giewontu - bo gdyby zamknął kościół to dary na tace by przepadły, a tak to zebrał z okopką z całego miasta...
Sama również przeglądnęłam artykuł wyłącznie szukając tejże nowiny, że karlak odwołany..
Z ludzmierza24.06.2022, 01:01
Kiedy zmiana proboszcza w ludzmierzu?
głos z parafii23.06.2022, 23:53
Z bijącym sercem otwierałam ten artykuł mając nadzieję, że jednak u Jana Pawła nastąpiła zmiana na lepsze i może jednak mamy nowego proboszcza. Niestety!
nowotarżanin23.06.2022, 23:50
Boże, spraw by jakimś cudem Karlak przestał być proboszczem. Panie ześlij nam proboszcza z prawdziwego zdarzenia. Może jednak cuda się zdarzają.
nieinteligentna23.06.2022, 23:17
Osioł jaśniej proszę...
Spod Giewontu23.06.2022, 23:08
Ja akurat proboszcza Karlaka lubię, nie wiem o co chodzi, bo nie jestem z tej parafii, ale do tej chodzę. W czasie plandemii to był jedyny kościół, w którym nigdy nie "pocałowałam klamki"i za to proboszcz u mnie zapunktował.
PiterQ23.06.2022, 21:08
Mam dla Was złą nowinę. Nawet jeśli jakimś cudem Karlak sam zrezygnuje, to i tak kuria "wyrazi zgodę na zamieszkanie w parafii", co w praktyce oznacza, że dopiero nasze dzieci doczekają normalnej parafii.
parafianin23.06.2022, 20:26
Czekamy na właściwy ruch - na odwołanie ks. Karlaka z N.targu.
karaluch23.06.2022, 20:21
Do Parafianin
A co Ci on przeszkadza lewaku w tęczową opaską :-)
dziadek.23.06.2022, 20:06
Do Parafianin;Karlak jest nie do ruszenia z Parafia Jana Pawła.
Parafianin23.06.2022, 17:58
Kiedy wreszcie odwołają Karlaka!
Osiol23.06.2022, 16:24
No szykować wełnę do....
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl