27.06.2022, 14:28 | czytano: 2479

Posłowie opowiedzieli jak pomagają ratownikom górskim. "Pierwszy raz takie duże wsparcie"

Mówi były marszałek Marek Kuchciński. Fot. Robert Miśkowiec
W Rabce-Zdroju posłowie z parlamentarnego zespołu ds. ratownictwa górskiego, któremu szefuje były marszałek Sejmu Marek Kuchciński, opowiedzieli dziennikarzom o współpracy ratownikami GOPR i TOPR.
Kuchciński mówił, że czas spotkania jest szczególny, bo w tym roku GOPR obchodzi jubileusz 70-lecia działalności. Spotkanie dotyczyło sprawom bieżącego funkcjonowania grup ratownictwa górskiego. Były marszałek przypomniał, że jedną z form wsparcia dla ratowników górskich są uchwalone niedawno dodatki w wysokości 200 zł miesięcznie dla emerytowanych ratowników. To również miliony wydane na sprzęt, wynagrodzenia i poprawę bazy TOPR i GOPR. - Wiele rzeczy udało się zrobić - mówił Kuchciński.
O prawie 40 mln zł wsparcia z rządu dla ratowników górskich opowiedziała posłanka Anna Paluch, wiceprzewodnicząca zespołu ds. ratownictwa górskiego.

Ratownicy przyznali, że pomoc jest duża. - Poziom wyszkolenia mamy bardzo wysoki, na poziomie najlepszych w Europie, ale były potrzeby i braki w sprzęcie. Wsparcie rządowe pozwoliło zrobić konieczne zakupy - mówił Paweł Konieczny, prezes GOPR.

Dziękował również Jan Krzysztof, naczelnik TOPR. - Pierwszy raz zostaliśmy wsparci aż tak dużymi kwotami na zakup sprzętu - przyznał. - Finalizujemy zakupy i będziemy działać.

Przedstawiciele grup ratowniczych mówili o konieczności dalszych rozmów i wsparcia m.in. na modernizację istniejących stacji ratunkowych oraz związanego z rosnącymi kosztami działalności.
Posłanka Anna Paluch dodała na koniec, że należy cenić i wspierać wolontariat. - Gdyby Państwo chciało te zadania zapewnić, kosztowało by to bardzo dużo - przyznała.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Dobra zmiana to Rusłana30.06.2022, 06:39
To jest największe nieszczęście Polaków, że tacy ludzie objęli w Polsce władzę.
swok nie z brzyzka29.06.2022, 20:41
GOPR i TOPR winni pobierać świadczenia z firm ubezpieczeniowych
a nie z podatków Polek i Polaków, polskich rodzin
rozsądek....28.06.2022, 09:18
Ani wstydu, ani honoru.........
Widzę, że "AFERA BURDELOWA" nie znalazła finału w sądzie ?! Uczestnicy mają się dobrze i lansują się do kolejnych wyborów ?!?!?!
swok z brzyzka28.06.2022, 06:43
Rządzą drugą kadencję i dopiero teraz wspierają, bo znowu wybory będą. Jakbym był posłem to pieniądze bym dawał większe i co roku więc nie ma się czym chwalić. Po za tym to nie ich pieniądze, a jedyne co dali od Siebie to drożyzna i rozbity kraj. Haj
PUZ27.06.2022, 21:11
I to jest błąd, tylko obowiązkowe ubezpieczenia uzdrowią system...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl