27.06.2022, 17:18 | czytano: 3638

Burmistrz Nowego Targu z wotum zaufania i z absolutorium

zdj. Podhale24
NOWY TARG. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta radni zdecydowali o udzieleniu Grzegorzowi Watysze wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu za ubiegły rok. Nie obyło się jednak bez długiej dyskusji i złośliwostek.
Głosowanie nad wotum zaufania poprzedziło przedstawienie przez sekretarza magistratu Zbigniewa Stramę - raportu o stanie Miasta za rok 2021.
W dyskusji nad raportem jako pierwszy głos zabrał Paweł Liszka. Radny zwróci uwagę, że ekran służący do wyświetlania prezentacji to "ohydnie wyglądający baner na dechach". W odpowiedzi wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek stwierdził, że "nic nie stoi na przeszkodzie, by ekran zakupić jak tylko będzie zgoda Rady Miasta na taki zakup".

Kolejne pytania dotyczyły Strefy Aktywności Gospodarczej, Podhalańskiego Centrum Sportów Lodowych. Ewa Pawlikowska ostro skrytykowała wadliwe wykonanie inwestycji - w tym parkingu przy ul. Kościuszki i modernizacji ulicy i chodników przy ul. Kasprowicza, brak publikacji nazwisk osób, którym przyznano ze środków publicznych stypendiów. Andrzej Swałtek ubolewał nad stanem asfaltowego toru rowerowego. Bartłomiej Garbacz zwrócił uwagę na "ucieczkę młodych z Miasta" i nie do końca jego zdaniem właściwe wydatkowanie środków na "walkę z niską emisją".

Wotum zaufania

Przed samym głosowaniem radny Paweł Liszka wyjaśnił, dlaczego będzie "przeciw". Wymieniał "brak odpowiedzi na interpelacje, niechęć do ujawniania przez burmistrza informacji jawnych, trwające postępowania sądowe i przegrane sprawy, za które płacą mieszkańcy. - Brakuje dokładnych analiz, a nam się każe podejmować decyzję, unika pan kontaktu z mieszkańcami - jak w sprawie lokalizacji biblioteki przy ul. Kopernika. Nie podoba mi się że to co powinno być promowane czyli przedsięwzięcia mieszkańców, czyli BO znów nie został zrealizowany. Może się pan zasłonić pandemią, ale inne samorządy się tym nie zasłaniają - mówił radny.

- Pan burmistrz nie ma nadzoru nad inwestycjami i nad pracami Urzędu. Były przypadki finansowania różnych rzeczy ze środków "alkoholowych" niezgodnie z ich przeznaczeniem - artykułowania swoje zastrzeżenia Ewa Pawlikowska.

- Wyciągacie państwo drobne szczegóły, a szkoda że nikt z was nie wspomniał jakie były nakłady inwestycyjne, jakie dofinansowanie Miasto pozyskuje. Pewnych rzeczy nie da się przewidzieć i nie wynikają one z zaniedbań, czy błędów pracowników. Wotum jest za całokształt, a wy wyciągacie rzeczy, które nie mają wpływu na całość funkcjonowania - oponował radny Marek Mozdyniewicz.

Potem nastąpiła wymiana zdań między radnym Liszką a burmistrzem Grzegorzem Watychą. Była ona na tyle gorąca, że zareagował Bartłomiej Garbacz mówiąc: - Dyskusja jest potrzebna, bo to wymiana poglądów, która dużo mówi o naszym podejściu, ale ta dyskusja zamienia się w wymianę złośliwości. Proponuję odejść od takiej retoryki - zaapelował radny

W głosowaniu nad wotum zaufania 15 radnych było "za", 6 - "przeciw".

Absolutorium

Nim doszło do głosowania nad udzieleniem absolutorium, skarbnik Ewa Bobek przedstawiła ubiegłoroczne sprawozdanie finansowe. Przyjęto je 19 głosami "za", przy 2 wstrzymujących się.
- Znacznie obniżyliśmy zadłużenie, inwestycje są na wysokim - pochwaliła radna Stefania Drąg-Iłęda. Jacenty Rajski zauważył poziom pozyskanych dotacji (21 zadań inwestycyjnych i 19,6 mln dofinansowania).

W podobnym tonie mówił Lesław Mikołajski. Podkreślił "bardzo dobre wykonanie budżetu, stosunek wydatków do dochodów, 26 mln nadwyżki operacyjnej, która mówi o dobrej kondycji finansowej". - Ale niepokoi mnie niski procent nakładów inwestycyjnych, bo to tylko 15 procent. Zawsze było mówione, że do 20 procent to lekka stagnacja, powyżej - jest dopiero rozwój. Może w przyszłym roku bardziej odważnie pro-rozwojowy warto zaplanować budżet. I te inwestycje - to nie tylko łatanie dziur, ale może coś takiego co nasze miasto popchnie do przodu. Mamy taką sytuacje finansową, że możemy odważnie inwestować - przekonywał radny.

W głosowaniu nad absolutorium - 19 radnych było "za", 2 - "przeciw".

Burmistrz dziękuje

Dziękując burmistrz powiedział: - Do docenienie pracy całego zespołu nie tylko w Urzędzie Miasta, ale i innych jednostkach. Zawsze są rzeczy, które nie udaj się w 100 procentach, ale to docenienie naszych starań. Większość mieszkańców nie żyje tym, czym my tutaj emocjonujemy. Ich interesuje czy drogi są odśnieżone, czy dzieci chodzą do dobrych szkół i czy mogą liczyć na wsparcie. Chcą, by miasto się rozwiało i piękniało.

Jak dodał zmiany na lepsze dostrzegają i doceniają osoby, które po nieobecności przyjeżdżają do Nowego Targu.

- Można więcej inwestować, ale przyjąłem zasadę, by z ostrożnością realizować wydatki. Mam nadzieję, że dzięki udanej współpracy będziemy realizować inwestycje małe i duże. A czy będzie decyzja, by dalej kwotę z Budżetu Obywatelskiego przeznaczać na wymianę kopciuchów - to wspólnie takie stanowisko wypracujemy, żeby miasto z naszej pracy miało pożytek - podsumował Grzegorz Watycha.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
@29.06.2022, 08:28
Burmistrzowi gratuluję dobrego samopoczucia zwłaszcza w kwestii korków i zanieczyszczenia powietrza.
s_o_s29.06.2022, 07:29
Wotum zaufania dla stagnacji i bylejakości rządów Watychy to kpina z mieszkańców. To klasyczny oksymoron. Jak reformy pisowskie. Im gorzej i trudniej w gospodarce, oświacie, służbie zdrowia, finansach tym więcej kłamstw i przekrętów. Władza ma to do siebie, że za pieniądze obywateli i przy wsparciu różnych grup ich beneficjentów może pakować łajno w złote papierki, wmawiając nam, że przecież to my jesteśmy idiotami nierozumiejącymi co też wyprawiają wybrańcy ludu na naszych oczach.
Wyborca z dawnego 2128.06.2022, 14:14
Odpadaj?ce deski z parkingu, schrzaniona Kasprowicza, przekopywana dwukrotnie Krzywa, zniszczony Pegaz, zamknięty dworzec kolejowy, brak na nim wypożyczalni rowerów, ogólny chaos, brud i za co to absolutorium?
Stolarz28.06.2022, 14:08
Sam Burmistrz jest Ok, ale świta Jego słaba.
nowotarzanka28.06.2022, 12:53
Nie wstyd Wam zostawcie Burmistrza w spokoju startujcie w wyborach zobaczymy co potraficie
Sosna28.06.2022, 11:45
Niestety, ten sam Burmistrz :(
ciekawski28.06.2022, 08:44
@Nagrody burmistrza = wstyd dla Miasta
Podzielam Twoje zdanie - co to jest dla budżetu miasta, przeznaczyć na nagrody 500 zł na ucznia, to mała kropla w morzu.
Ja28.06.2022, 05:24
Sołtys z bogatego Zakopanego rzucił zdolnym dzieciakom bonami po 30 zł do Empiku.... ten to miał gest... ale na inne bzdury to kasa leci.
Nagrody burmistrza = wstyd dla Miasta27.06.2022, 22:30
Jeśli już mowa o dzieciach i dobrych szkołach... tak, to bardzo interesuje mieszkańców. Zatem Nagroda Burmistrza dla najlepszych uczniów z nowotarskich szkół w postaci bonu do Empiku na kwotę 50 zł, to żenada. Te dzieciaki nie są głupie i wiedzą, co to inflacja!
Niestety, ale taka nagroda nie jest motywacją!
Staszek27.06.2022, 19:41
Do Irek
Startuj chłopie zobaczymy co potrafisz
mieszkaniec krainy smogu27.06.2022, 18:33
Zapraszamy burmistrza na Polanę Szaflarską w godzinach wieczornych, żeby zobaczył jak jego zuchy pozmieniały plany zagospodarowania, i jaka abominacja powstała dzięki ich decyzjom.
Irek27.06.2022, 18:10
Najgorszy burmistrz w dziejach miasta. Ale humor mu dopisuje
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl