30.06.2022, 15:26 | czytano: 7713

Nadeszła historyczna chwila... W Szaflarach rusza budowa najgłębszego odwiertu geotermalnego na świecie

Fot. Robert Miśkowiec
Wójt Rafał Szkaradziński podpisał dziś umowę o wartości 122 milionów złotych z prezesem firmy UOS Drilling Arkadiuszem Biedulskim, na wykonanie liczącego 7 km głębokości odwiertu geotermalnego w Szaflarach.
Projekt, przypomniał wójt Szkaradziński podczas przedpołudniowej konferencji prasowej w Urzędzie Gminy w Szaflarach, rozpoczął się w 2016 roku. Przygotowania trwały długo, ale i projekt jest wyjątkowy - będzie to najdłuższy odwiert geotermalny na świecie, dłuższe są tylko odwierty naftowe. Pierwszy etap - przygotowań, dokumentacji, zgód - skończył się dziś podpisaniem najważniejszej umowy, na wykonanie odwiertu, z firmą UOS Drilling, jedną z dwóch w Polsce, które mają potencjał, aby zrealizować takie przedsięwzięcie.
Odwiert ma przede wszystkim cel badawczy. - To kolejny krok, który pozwoli ocenić wielkość podziemnego zbiornika z ciepłą wodą geotermalną. Pokaże dalsze możliwości jej wykorzystania i ocenić, gdzie jest granica - wyjaśnił Wojciech Ignacok, prezes Geotermii Podhalańskiej. Odwiert w 100% finansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.Arkadiusz Biedulski z UOS Drilling jest pełen optymizmu: - Sukces będzie duży, albo jeszcze większy.

Czego można się spodziewać pod ziemią? Piotr Długosz firmy PROINSOL, która będzie prowadzić nadzór i dozór geologiczny nad wykonaniem odwiertu badawczo-eksploatacyjnego, ocenił na konferencji, że na głębokości ok. 6 tys. metrów spodziewana jest woda o temperaturze 180°C. Jest pod ciśnieniem, więc się nie gotuje, ale po wydobyciu gorąca para wodna może być wykorzystana np. do napędzania turbin w elektrowni produkującej prąd. Zastosowań, jak mówił, jest wiele. - Wszystko będzie zależeć od wyników odwiertu. Potem będziemy wdrażać nasze pomysły - dokończył wójt Szkaradziński.Wiercenie ma rozpocząć się na początku 2023 roku. Najpierw wybudowana zostanie kilkudziesięciometrowa, oświetlona wieżą wiertnicza, która będzie widoczna z daleka. Według optymistycznych założeń, jeśli tylko gmina Szaflary znajdzie pieniądze i rozpocznie w międzyczasie budowę sieci ciepłowniczej, ciepła woda do pierwszych domów popłynie w 2025 roku. - Ta inwestycja ma służyć nie tylko nam, ale przede wszystkim przyszłym pokoleniom - mówił Szkaradziński.
Obecna na konferencji posłanka Anna Paluch podkreślała jak ważna jest budowa i wsparcie ze strony państwa dla niezależnych, stabilnych źródeł energii, odpornych na sytuację geopolityczną. - Byłoby nierozsądne nie korzystać z naszych zasobów naturalnych, także ze względu na bezpieczeństwo energetyczne. Szczególnie dzisiaj, gdy widzimy jak ważna jest niezależność od surowców. My mamy to szczęście - podkreślił włodarz gminy Szaflary.Ciepła woda, która popłynie z podziemi, ma dotrzeć do mieszkańców Szaflar, części Bańskiej Niżnej, Zaskala i Boru. Gmina przygotowała 1150 przyłączy. Magistrala poprowadzi też ciepłą wodę do MPEC-u w Nowym Targu.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
spięty04.07.2022, 09:58
Pani Ewelira Nowobilska - Majewska zasiądzie w radzie geotermii podhalańskiej na dniach, to będą takie źródła ciepła że się nikomu nie śniło. Ona to tylko kopać dziury umie, odpowiednia osoba na odpowiednim stanowisku:)
spięty04.07.2022, 09:58
Pani Ewelira Nowobilska - Majewska zasiądzie w radzie geotermii podhalańskiej na dniach, to będą takie źródła ciepła że się nikomu nie śniło. Ona to tylko kopać dziury umie, odpowiednia osoba na odpowiednim stanowisku:)
nogaty03.07.2022, 22:44
Do piekła się chcecie dowiercić? Podam adres biur PiS na Podhalu. To samo.\\\\\\\\\\\\\
Podam adresy odbiór Pis.Odwierty?

Dużo taniej.
morowy01.07.2022, 22:32
Oby przez ten odwiert nie uciekła woda pitna! kilka zył wodnych na bank przetną. A moze wody odwiertu zasilą baseny w centrum rekreacji ,które miał wybudować biznesmen nowotarski chyba tam ,gdzie nawieziona jest ziemia.
W sumie to niech lepiej nie buduje, bo jesli zacznie i powstanie kolejne straszydło typu Color Park albo Galeria Podhalańska to wstyd bedzie na maxa
żal serce ściska01.07.2022, 14:16
Tak też myślałem. Cenzorzy zadziałali
ignacy01.07.2022, 11:02
jeszcze nic pewnego tylko plany a prezesi już kaskę przytulają i się pasa tłuste koty
Janosik01.07.2022, 10:47
122 mln to skandal. Ojciec Rydzyk, prekursor geotermii z Torunia wydał tylko 61,5mln.
A na dodatek Tusk mu zabrał dotację.

I proszę nie myśleć, że jet to energia odnawialna, bo nie jest. Wody głębinowe są nieodnawialne. Nie ma możliwości, aby po ich wyczerpaniu zgromadzić je na nowo. W zdecydowanej większości pochodzą one z dawnych epok geologicznych i są one najczęściej silnie zmineralizowane. Ogólnie widzę tak tę inwestycję; wokół niej potworzy się wiele małych firm współpracujących, przeważnie dalsze rodziny polityków i samorządowców, wydoją te 122 mln i jeszcze sporo dotacji wycyganią. Wyczerpią temat do zera przez jakieś 12 lat. Na końcu okaże się, że woda jest za chłodna, albo bardzo zanieczyszczona. Dołożą jakieś pompy ciepła, podłączą prąd. Rachunki przerosną oczekiwania ludzi i w końcu każdy wymyśli swój sposób ogrzewania.
żal serce ściska01.07.2022, 10:47
Wszyscy do szkoły! Uczyć się , Czytać ze zrozumieniem i bzdur nie pisać. Wiem ,że sezon ogórkowy , ale myślę ,że stać was na mądrzejsze komentarze?Chciałbym usłyszeć , albo usłyszeć co daje ze względów ekonomicznych ten odwiert- wariantowo, bo różne mogą być tego efekty. Na to to raczej nie stać Podhala24. Komentarze cenzurować to pierwsi do tego
wiertniczy01.07.2022, 10:26
Ludzie więcej optymizmu,samo biadolenie tu widzę..
(nie)nasza wojna30.06.2022, 21:09
Może dowiercą się do ropy i zostaniemy Kuwejtem. Choć lepiej nie bo amerykanie będą chcieli nam "krzewić demokrację". Już jesteśmy zapleczem wojennym bo nasi paralitycy oddali nasz kraj agresorowi próbującemu wywołać kolejny konflikt globalny. Właściwie plan już wykonany, brakuje tylko iskry wysadzającej tą beczkę prochu.
NT30.06.2022, 19:55
Myślę że szybciej zrobią odwiert niż oddadzą tunel do użytku..... :(
baciok@30.06.2022, 19:39
A może sie przewiercą na drugą stronę Ziemi i pokonają grawitację. Myśle że to możliwe.
karaluch30.06.2022, 17:52
Jak przez wasz odwiert ziemia pęknie na pół to żeby nie było ostrzegałem
Szambo-Lot30.06.2022, 16:14
Skończy się jak zwykle , albo zejdą z budowy albo trzeba bedzie dopłacić ok 100 mln .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl