06.07.2022, 09:07 | czytano: 4653

Kto będzie zarządzał tunelem?

Fot. GDDKiA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie ogłosiła przetarg na kompleksowe utrzymanie systemów bezpieczeństwa i urządzeń obsługi tunelu pod Luboniem Małym, na drodze S7 w rejonie Skomielnej Białej.
Wybudowanie tunelu, otrzymanie wszystkich niezbędnych opinii i pozwoleń, oddanie do ruchu to jedno. Natomiast podczas eksploatacji tunelu ktoś musi cały czas monitorować wszystkie systemy czy działają poprawnie i nie ma żadnych niepokojących sygnałów, a w przypadku gdyby takie się pojawiły odpowiednio i szybko zareagować.


Do zadań wykonawcy należeć będzie bieżące utrzymanie w zakresie konserwacji, eksploatacji i serwisowania urządzeń i systemów infrastruktury tunelu, które są zamontowane zarówno w tunelu jak i przynależnych budynkach. Są to budynki: dwóch stacji transformatorowych i dwóch stacji wentylatorowych. Zainstalowanych jest też wiele innych systemów m.in. oświetleniowych, wentylacyjnych, urządzeń detekcji i sygnalizacji pożaru, łączności alarmowej, radiowej i technicznej, klimatyzacji czy ogrzewania. Zadbać trzeba o wyposażenie komunikacyjne, w tym: szafy zasilająco - sterujące, szafy niszowe, sygnalizatory, znaki i tablice oraz mostowe urządzenia dylatacyjne.Do przyszłego wykonawcy należała będzie całodobowa obsługa dyspozytorska Centrum Zarządzania Tunelem, zlokalizowanego na Obwodzie Utrzymania Drogi Ekspresowej w Skomielnej Białej oraz w przypadkach awaryjnych w budynku dyspozytorni rezerwowej, która mieści się w budynku przed portalem północnym tunelu, w Naprawie.


Zainteresowani przetargiem wykonawcy mogą składać oferty do 5 sierpnia 2022 r. Czas realizacji usługi wynosi 24 miesiące.

Źródło: GDDKiA, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
as06.07.2022, 12:14
My ze szwagrem nie takie rzeczy utrzymywali .
Osiol06.07.2022, 10:57
Myślę że ci co na A4 się nadają oni jeszcze gratis dorzucą szlabany i pobór opłat....
sygnaliztor06.07.2022, 09:47
myślę że opiekuni z partyjnego nadania już są wytypowani
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl