07.07.2022, 15:57 | czytano: 2993

PKL przejmie i wyremontuje dwa obiekty hotelarskie w Zakopanem. "Trzeba uchronić je przed dewastacją"

Takie rozwiązanie wydaje się być optymalne na dzień dzisiejszy - mówił Piotr Bąk, starosta tatrzański. Fot. Arch. Podhale24
Radni powiatowi podjęli decyzję o zawarciu umowy z Polskimi Kolejami Linowymi. Przez 30 lat spółka ma zarządzać obiektami. W ramach umowy obiekty zostaną wyremontowane, a inwestycja ma opiewać na kwotę 45 mln zł.
Na dzisiejszej (7 lipca) sesji Rady Powiatu Tatrzańskiego odbyło się głosowanie nad bezprzetargowym zawarciem umowy 30-letniej dzierżawy obiektów hotelarskich Jasny Pałac i Wanta należących do Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury. Powodem takiej decyzji jest stan techniczny obiektów, który wymaga dużych nakładów finansowych.
- Stan techniczny obiektów Wanta oraz Jasny Pałac wymaga szybkich oraz gruntownych prac remontowo-budowlanych, aby uchronić je przed dewastacją. Obiekty wymagają gruntownego remontu. Estetyka zewnętrzna budynków i wyposażenie wewnętrzne powodują, że coraz trudniej pozyskać klienta. To przekłada się na niski dochód - tłumaczyła sytuację powiatowym radnym Helena Buńda, dyrektor TARPiK.

Podobnego zdania był starosta tatrzański, który poparł wniosek dyrektor. Wskazał także na brak możliwości pozyskania środków na remont budynków. - TARPiK jest jednostką kultury i nie może uzyskać kredytu na modernizację obiektów. Musiałaby się ona odbyć z budżetu powiatu, albo zaciągniętego kredytu. Wątpię, żeby to było zaakceptowane przez wysoką radę, aby zaciągać kredyt na działalność hotelową konkurującą z naszymi mieszkańcami. Takie rozwiązanie wydaje się być optymalne na dzień dzisiejszy - mówił Piotr Bąk, starosta tatrzański. - PKL jest zaliczana do sektora rynkowego, ale w 100% należy do Polskiego Funduszu Rozwoju, którego właścicielem jest Skarb Państwa - dodał.

W ramach umowy z Polskimi Kolejami Linowymi budynki mają przejść gruntowny remont. W Jasny Pałac ma zostać zainwestowana kwota 15 mln zł, a na remont Wanty przeznaczone będą środki o wartości 30 mln zł. To pozwoli zabezpieczyć obiekty i nadać im zupełnie nowy standard.

- Gdy był tworzony TARPiK był inny standard usług hotelowych. Wtedy te budynki mogły mieć dużo gości i przynosić przychody. W tej chwili standard tak się podniósł, że nie jest możliwe ich konkurowanie bez modernizacji - zaznacza Piotr Bąk.
Umowa z Polskimi Kolejami Linowymi ma nie tylko zapewnić środki na remont obiektów, ale także stały dochód dla Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury na działalność kulturalną. Agencja ma otrzymywać miesięczny czynsz już od samego początku obowiązywania umowy. Po modernizacji i rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej w obiektach do czynszu będzie doliczany także czynsz od przychodów.

ms/
Może Cię zainteresować
komentarze
zpodhalanskiej08.07.2022, 08:05
A jutro sie dowiemy ze ukraincy mieszkaja tam na koszt narodu Polskiego , kler juz okrada nas 1000lat to wzieliśmy sobie 4,5 miloiona pasozytow bez produkcyjnych ktorym trzeba miche dac i to nie ryzu ryż ma byc dla polaczka
Osiol07.07.2022, 22:07
Ale po 30tu latach to znowu to będą obiekty do remontów i to jest błędne koło a czynsze przejedzone przez urzednikow niczego to nie rozwiazuje

A skoro oddaje to się.... To zbędny personel urzędniczy na bezrobocie jak mniej pracy to i mniej zatrudnionych to chyba oczywista oczywistość jak mówi...
gorsza zmiana07.07.2022, 18:24
Dlaczego takie obiekty są przekazywane państwowej firmie do łojenia kasy z kolejek a gmina ponosi koszty inwestycji na Kościelnej "Nasz Dom" z przeznaczeniem dla dla kościelnych instytucji. Jednocześnie PKL sprzedało swoją siedzibę przy Krupówkach by wydoić kasę i zrealizować zyski a pleban z Krupówek realizuje zyski i targa kasę z parafialnej galerii handlowej?
Dlaczego wszystko jest na odwrót? Dlaczego wszyscy uwłaszczają się na mieniu gminnym i skarbu państwa czyli też naszym, nas wszystkich, Polaków, podatników. A MY ponosimy koszty kolejnych inwestycji na których też uwłaszczą się pociotki królika.
stachu07.07.2022, 18:23
Tarpik zlikwidować urzedasów pierdzistołków przegonić na 4 wiatry tyle lat nie remontowane tylko były pieniądze na tłuste pensje urzędasów i wątpliwej jakości imprezy
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl