11.07.2022, 12:07 | czytano: 7279

Czy województwo przesunie termin obowiązkowej wymiany starych pieców? Kolejne apele gmin z naszego regionu

Arch. Podhale24.pl
Wcześniej m.in. Szaflary i Łapsze Niżne, teraz nawet mająca problem ze smogiem gmina uzdrowiskowa Rabka-Zdrój. Kolejne gminy z naszego regionu apelują do władz województwa o przesunięcie obowiązkowego terminu wymiany tzw. "kopciuchów", który wyznaczono na koniec tego roku. Główne powody to rosnące ceny opału i surowców oraz niestabilna sytuacja na świecie.
- Wszyscy się obawiają, że ludzie tego nie wytrzymają. Chodzi również o to, że przy tej drożyźnie gazu, węgla, elektryczności, ludzie są podstawieni pod ścianą - mówiła podczas dyskusji na sesji Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju radna Aleksandra Koper. Gmina Rabka podjęła rezolucję wzywającą Zarząd i Sejmik Województwa Małopolskiego o przesunięcie terminu wymiany kopciuchów do końca 2023 roku. Chodzi przede wszystkim najuboższych mieszkańców, którzy nie są w stanie udźwignąć takich kosztów.
Wcześniej taką rezolucję podjęli radni z Szaflar. Ich zdaniem, trzeba przesunąć wejście w życie przepisów uchwały antysmogowej w Małopolsce. Stawiają też postulat, żeby opalanie drewnem uznać za ekologiczne. O dopuszczenie opalania drewnem oraz używania kominków zaapelowali też rabczańscy i łapszańscy radni.

Radni spiskiej gminy Łapsze Niżne podkreślają, że termin należy zmienić z uwagi na obecną sytuację ekonomiczną oraz geopolityczną "znacząco odmienną niż w czasie, kiedy Sejmik Województwa Małopolskiego podejmował Uchwałę antysmogową". - Obecnie jest to bardzo trudny moment na dalsze wprowadzanie wymogów i ograniczeń dla ogrzewania gospodarstw domowych naszych mieszkańców. Nie jesteśmy przeciw wprowadzonym zapisom, uważamy je jak najbardziej za zasadne, ale w obecnym czasie osiągnięcie założeń wskazanych w uchwale jest
nierealne - zwracają uwagę łapszańscy radni.

Co na to władze Małopolski? Na razie zajmują oni konkretnego stanowiska. Zarząd Województwa Małopolskiego poinformował, że przystąpił do ewaluacji Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, a następnie przystąpi do oceny uchwał w sprawie wprowadzenia ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Zarząd zapowiedział jednak "dostosowanie ich do aktualnej sytuacji społecznej i ekonomicznej mieszkańców Małopolski".

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Mieszkaniec14.07.2022, 17:06
Nie mam pieniędzy i nie zamierzam brac kredytu A państwo nie zmusi mnie do tego !!! chyba ze wymienią mi za gratisa inaczej mam to w 4 literach
N.T- śmierć - statystyka13.07.2022, 15:15
Urzędnicy udają,ze łapią tych co kopcą a ci udają,że się boją. Na Klikuszowce kuśnierz kopci bez przerwy w dwóch kominach cały
tydzień , w soboty,niedziele. I to z pewnością nie jest palenie drzewem czy węglem, bo domy w okolicy też palą, ale takiego smrodu, że oddychać się nie da nie ma. Ustawy, papiery, wyjdźcie z Urzędu i sami się rozgladnijcie . Zacznijcie od zakładów garbarskich , kusnierskich a nie strasznie ludzi, którzy palą drzewem czy czystym weglem.Cyt.Stosowyanie różnych środków chemicznych podczas obróbki skóry powoduje powstawanie odpadów w postaci stałej, ciekłej i gazowej. Narażenie na różne chemikalia jest główną przyczyną zanieczyszczenia gleby, zanieczyszczenia atmosfery, zanieczyszczenia wody i powietrza. Przemysł skórzany jest jedną z najbardziej zanieczyszczających gałęzi przemysłu.
Gorol12.07.2022, 10:24
Ci wszyscy anty smogowcy to balkoniarze blokowi . Gołod**cy .
Zapewnijcie gazyfikacje lub wody termalne to się podłączymy.
A tak to to niedobre a drugie jeszcze gorsze ja myślę że tyk decyzjalnych to ten problem przerosnoł .
Tak głupio jeszcze nie było12.07.2022, 08:16
Głupiemu rozumu nie przybędzie choćby my tyłek przymarzł do pierzyny, a na to się zanosi.
Cała seria kretyństw jest wprowadzana w ostatnich latach. I ciekawe jest to, że zanim wyślemy jakiegoś do województwa to jeszcze przejawia oznaki rozsądku. Jak zainkasuje dietę 3 000 (nie wiem za co) to już głupieje totalnie. Głosuje za wszystkimi pomysłami ekoidiotów, by go jego formacja nie odsunęła w następnych wyborach. I tym sposobem sam staje się pożytecznym i.... . Teraz kiedy przemysł ciężki nie istnieje, kiedy benzyny są bezołowiowe a większość osobówek jeździ na gaz. Kiedy mieszkańcy sami instalują coraz lepsze piece, nam się narzuca w czym mamy palić, czym mamy palić - najlepiej tym paliwem którego nie mamy. drewno które o tysięcy lat ogrzewało ludzi jest złe. dym z jego spalania nie jest ani szkodliwy ani uciążliwy i o co tu chodzi. spalanie śmieci nie jest żadnym argumentem, to zupełnie inny problem.
Reasumując. Powietrze coraz czystsze a nasze zdrowie coraz słabsze, chorób nowotworowych coraz więcej. Chyba problem jest gdzie indziej.

Niech się województwo odwa.... od tego czym kto pali!
klaus11.07.2022, 22:17
Nie będziesz miał nic będziesz szczęśliwy ...
Mieszkaniec NT11.07.2022, 20:52
W ubiegłym roku złożyłem pismo do UM NT. z prośbą o przesunięcie terminu wymiany pieca na koniec 2023 bo PSG przewiduje podłączenie gazu na mojej ulicy na koniec 2023 roku. Odpowiedź z przez UM po zapytaniu u marszałka była nastepujaca. Nie przewiduje się wydłużenia terminu wymiany pieców. Mieszkancy mieli okres przejsciowy od 2017 roku. W zwiazku z taką odpiwiedzią wielu mieszkanców wymieniło piece np. na pelets , ekogroszek 5 klasy. Zmiana terminu spowoduję że wielu mieszkanców którzy postawili na czyste a zarazem drogie czystę powietrzę będzie sie czuć oszukanę przez samorząd różnego szczebla.
Osiol11.07.2022, 18:59
Do koza
... Ostatni będą pierwszymi...
Mało tego tym co wymienili na gaz(już nie mają powrotu do węgla) ew. dotacje do węgla im się nie należą a do gazu ich brak(tylko wat) to jakby kara nieistniejacego na ten eko terroryzm
PasterzPPP11.07.2022, 18:52
Kto miał wymienić to wymienia już teraz nie czeka na sezon grzewczy. Wojny by nie było a oni by dalej byli z ręką w nocniku i plastikiem w piecu.
fbb111.07.2022, 17:35
Ekokomuniści rządzą nami.
Optymista11.07.2022, 17:08
Miała być elektrownia jądrowa. Miała być. A lokalizacji jak nie było, tak dalej niema. Rozdawnictwo jest i to na potęgę a nieroby z rządu tylko ferment sieją.
koza11.07.2022, 17:06
Czyli naiwniacy jak zwykle dali się wycyckać i powymieniali kotły za ciężkie pieniądze a teraz będą musieli wymieniać jeszcze raz na stare kopciuchy żeby nie zbankrutować na opale przez zimę. A truciciele są o dwie wymiany do przodu i jeszcze dostaną dopłaty do opału. Taka społeczna sprawiedliwość w kraju nad Wisłą. Złodziejstwo wspierane przez organy państwowe. Jak Kali kraść to dobrze jak Kalego okradają to źle. Zaufanie do Państwa na poziomie zerowym i ryje dno od spodu. Polaku! Nikt Cię tak nie wyrąbie jak Twoje państwo!
Czyste powietrze11.07.2022, 14:00
Tempo wymiany kotłów jest zbyt wolne a my chcemy jeszcze odsunąć je w czasie? Przypomnę tylko, że takie miejscowości jak Nowy Targ czy Rabka Zdrój co rok w okresie zimowym zmagają się z bardzo wysokim zanieczyszczeniem powietrza, które ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie.
mieszkaniec11.07.2022, 13:19
No cóż prymitywy już czują się bezkarnie i palą czym popadnie. Sytuacja usprawiedliwia można znów wszystko. Coraz lepiej czuć to w koło a jest lato. W zimie nie chce myśleć co się będzie działo.
zielony11.07.2022, 13:17
Wiadomo było od dawna kiedy upływa termin kopciuchów i niewiele robiono. Teraz chcą żeby przesunąć go (o ile?). Można być pewnym że gminy znów się nie wyrobią i tak do us...nej śmierci będziemy się truć wyziewami z kominów!
Osiol11.07.2022, 13:01
Dajcie spokój tu trzeba by węgiel dotarł z Australii a później wymianą się martwić...
Apropo jak niemcy dla siebie znoszą embarga(turbiny(NS1) Francja Belgia też omija, to może i my zniesiemy na węgiel nasza gospodarka dla nas powinna być równie ważna
Ponadto jak nasze państwo płaci wypłaty ukraińskim urzędnikom to gospodarka bez węgla.... Gazu... Nawozów... To bankrut

A kiedy dojdzie do wyborców że zbankrutowali że 3tony węgla jesienią mogą oznaczać bankructwo seniorow
Trzeba zawiesić uchwałę nie na rok tylko do czasu stabilizacji, a może referendum w kilku sprawach....
kilka minut11.07.2022, 12:19
swoje zdnaie to ja mam ,Bog stworzyl wegiel,drzewo ,rope .benzynke i gas tak wiec nie bede lepszy ,czas na ziemi nas ograniczony,bede przestrzegal tylko to co mozliwe ,,wiec bede palil weglem ludzie ludzie !
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl